Suriye.. Uluslararası Suskunluk Ne Zamana Kadar?

Mübarek rejimi Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda gösteri yapanlara saldırmak için develerini ve katırlarını meydana çıkarınca Washington’dan Londra’ya, Fransa ve hatta Ankara’ya kadar bütün dünya, rejimin gitmesini istediğini söyledi. Herkes Mübarek rejimine git dedi. Öte yandan Suriye rejimi, ordusunu ve zırhlı araçlarını savunmasız insanları bastırmak için gönderiyor ama uluslararası toplumun Suriye’nin yanında yer aldığını bile duymuyoruz.

Bizler bugün uluslararası toplumun ikiyüzlülüğüne tanığız. Soru şudur: Masum Suriyelilere yapılanlara karşı bu suskunluk ne zamana kadar sürecek? Uluslararası toplumun –ne yazık ki- cuma gününü beklediği açıktır. Suriye şehirleri geçen cuma gibi sokaklara döküldüğünde uluslararası toplum ayaklanan Suriye halkının yanında yer almaktan başka çaresi olmadığını anlayacak. Gösteriler geçen haftalar kadar sesli ya da daha büyük olmazsa uluslararası toplum harekete geçmeyecek. Öldürülülenlerin sayısı 1000’i bulursa hareket edecek. Şu ana kadar ölenlerin sayısı 500’e yaklaştı ve bu çok üzücü bir durum.

Uluslararası toplumun bölgede barıştan bahsetmesi faydasızdır. Amerika, İngiltere ve Fransa yönetimi, söyledikleri gibi bölgenin istikrarını çok istiyorlarsa Arap-İsrail çatışmasına bir son versinler. Ama bu iş ciddi siyasi bir liderliğe muhtaçtır ve Obama yönetimi şu ana kadar bu ciddiyeti göstermemiştir. Batı bölgenin istikrarını istiyor olsaydı Suriye’de olanlara karşı şüpheli bir sessizlik içine girerken Mübarek rejiminin gitmesi için o korkunç baskıları uygulamazdı. Bu nedenle bugün Batı’nın 70’li yıllardan bu yana Suriye-İsrail arasındaki güvenli sınırları korumaya çalıştığı netleşmektedir ve Batı’nın bölgedeki istikrardan bahsederken kastettiği şey budur.

Dera, Duma, Banyas ve diğer şehirlerin dünyayla bağlantısı yok, sesli ve görüntülü haberler çok az, peşpeşe üç gündür basının görüntü almasına engel olunuyor. Savaşın olduğu yerlerde bile basının bulunmasına izin verilirken Suriye’de bu neredeyse imkânsız. Biz bütün bunlara rağmen uluslararası toplumun büyük bir sessizlik içinde olduğunu ve açıklamalarının çelişkili olduğunu görüyoruz.

Bu nedenle Batı’nın iki seçenekle karşı karşıya olduğu açıktır. Bugün ise geçen cuma günlerinde olduğu gibi Suriye’nin pek çok şehrinde gösteri olursa o zaman Batı baskının Suriye ayaklanmasını yatıştıramayacağını anlayacak. Özellikle cuma gösterilerinin tekrarlanması Suriye rejiminin her köy ve şehre kuvvet yollamasını zorlaştıracaktır. O vakit uluslararası toplum rejime karşı ayaklanacak ya da ölü sayısı 1000’e ulaşıncaya kadar sessizliğini bozmayacak.

Şüphesiz savunmasız Suriyelilere karşı yapılanlar yürek parçalıyor. Ama bu cuma son cuma olacak ya da Suriye’de gerçek görüntünün netleşmesine yardımcı olacak. Suriyeliler Cuma namazını bitirdiklerinde hangi yöne gidecekler ve uluslararası toplum Suriye olaylarına karşı nasıl tavır takınacak bileceğiz.

Şarkul Avsat yazarı Tarık el Homayed'in "Suriye.. Uluslararası Suskunluk Ne Zamana Kadar?" başlıklı yazısı, Gülşen Topçu tarafından isra haber: Ortadou, Filistin, Lbnan, ran, Msr, Irak, Suriye, Afganistan, Kafkasya, Trkiye için tercüme edildi.