habervaktim.com sitesi yine herkesi şaşırtmayı başaran bir habere imza attı. "Sanıklar neden ellerini havaya kaldırıyor" başlıklı haberde Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın cezaevine gönderilirken ellerini sallamalarındaki "derin" anlam ortaya konuldu.

"Ergenekon örgütüne üye olmak suçundan gözaltına alınanlar neden polis otosuna bindirilirken el kaldırıyorlar? Bu hareket ne anlama geliyor?" soruları ile başlayan haber ilk anda okuyucuda "bir zaytung haberi okuyor olmalıyım" hissiyatı yaratsa da durum böyle değil. Haber gerçekten de habervaktim.com sitesinde yer alıyor.

Habere göre, son Ergenekon operasyonunda tutuklanan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın polis otosuna bindirilirken ellerini havaya kaldırarak dostlarını selamlamalarının "derin" bir anlamı var. Tıpkı diğer Ergenekon sanıkları gibi Şener ve Şık'ın da ellerini kaldırmaları "derin" bir anlam içeriyor.

Bu "derin" anlam ise şu: Suçluluk hissinin işareti.

Bunu kim mi diyor: İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Dr. İlhami Fındıkçı.

Nasıl mı diyor? Şöyle:

“Son zamanlarda ekranlara yansıyan kimi görüntülerden hareketle çeşitli davranış ortamlarındaki kişilerin beden dilleri ile birçok bilgiyi zaten verdiklerini söylemek mümkün. Özellikle çeşitli suç isnatları ile tutuklanan bireylerin, kameralar karşısında beden dilleri ile genellikle bir mağduriyeti sergileme eğiliminde olmaları dikkatleri çekiyor. Maalesef beden diline yüklenen bu özel çaba çoğu zaman gerçeği yansıtmayabilmektedir. Özellikle kameralar karşısındaki bilinçli ve standart kimi el kol hareketleri, çevredekilerin selamlanması, bir şeyler söylemek isteyip söyleyememe yüz hali, gergin kaslar, çoğu zaman gizlenmiş bir kızgınlığı, gerginliği ve rahatsızlığı, söz konusu duruma düşmenin verdiği suçluluk hissini işaret edebilmektedir.”

Bu haberin bir zaytung haberi olmadığına inandıktan sonra akla düşen ikinci soru şu oluyor: Gerçekten bu "uzman kişi" İstanbul Üniversitesi'nde öğretim üyesi mi?

Yanıt mı? Maalesef Evet. Fındıkçı, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Siyasal İletişim” dersini veriyor.

alıntı
Sol.org.tr