Kadın siyasetçi "komünizm hedefi" deyince Almanya karıştı

Alman medyasında geleneksel antikomünizm canlılığını koruyor. Sol Parti Eşbaşkanı komünizm hedefi için yazınca Almanya fena gerildi.

Federal Almanya’da kilit parti konumuna yerleşen ve bugün seçim olsa yüzde 10-12 civarında bir oy alacağına kesin gözüyle bakılan Sol Parti’nin kadın eşbaşkanı komünizmin nihai hedef olduğunu yazınca, ülkedeki antikomünist geleneği "canlandırmayı başardı". Sol Parti Eşbaşkanı Gesine Lötzsch, pazartesi günü, Alman komünistlerinin etkili günlük gazetesi Junge Welt’te Rosa Luxemburg’a göndermelerle süslediği "Wege zum Kommunismus" (Komünizme Çıkan Yollar) başlıklı geniş yazısında açıkça "gelecek demokratik sosyalizmindir" ifadesini kullandı. Der Spiegel’in öncülüğünde bu makale "skandal boyutlarına taşınınca", medyanın tümünde kıyamet koptu. Lötzsch’ün, özellikle yazısının girişinde "Çıkmaz yolları terk etmeyi ve bu yolları gayretkeşlik içinde komünizme çıkan yollar olarak övmemeyi öğrenmeliyiz" ifadelerini kullanmasından, Alman sağının çok rahatsız olduğu gözlendi. Lötzsch görüşlerini bugün (cumartesi) Berlin’de yapılacak olan Rosa Luxemburg Konferansı’nda da dile getirecek.

Hafta ortasından itibaren Almanya’nın önde gelen medya organları Lötzsch’ün ne kadar yanıldığını anlatan yorumlara yer verirken, özellikle Alman sağından sert tepkiler geldi. Gesine Lötzsch ve partisinin, bu anlayışla Alman anayasasının dışına çıktığı ve bir yasaklama sürecini tetikleyebileceği bile ileri sürüldü.

Bavyera Eyaleti Başbakanı ve bu eyaletteki hıristiyan demokratların partisi Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) Başkanı Horst Seehofer, partisinin kapalı bir toplantısında Sol Parti’nin yasaklanmasının da düşünülebileceği yolunda açıklamalar yaparken, "Siyasi karşıtlarımızla ve bu arada da Sol Parti’yle daha güçlü tartışmalar yapılacak" diye konuştu. Seehofer, partisinin genel sekreterliğini üstlenen Alexander Dobrindt’in hafta ortasında yaptığı aşırı sağı okşayan açıklamalarına da sempatiyle baktığını vurguladı. Dobrindt, Sol Parti’nin bu tür çıkışlarla sadece istihbarat örgütlerince izlenmeyi değil muhtemelen bir yasaklama sürecini de tetikleyebileceğini bildirerek "aba altından sopa" göstermişti.

Medyadaki birçok gazetede komünizmin yeniden canlandırıldığı yolunda uyarılar dikkat çekti. Der Spiegel’in internet sitesinde salı gecesi başlatılan tipik "antikomünist histeri", hızla diğer medya organlarına yayıldı. Ancak aynı sitede daha sonra Lötzsch’e gösterilen tepkiler konusunda aşırıya gidilmemesi yolunda bir yorum da yayımlandı. Bu arada, özellikle Alman sağının sosyal demokratlara yönelik çağrıları ilgiyle karşılandı. Bu kesimden gelen birçok yorumda, SPD’nin Sol Parti’nin gerçek hedefleri konusunda artık gözünü açması gerektiği vurgulanırken, hükümet ortaklıkları eyaletler düzeyinde devam eder ve hatta federal düzeye de taşınırsa, bunun SPD’nin tasfiyesiyle sonuçlanabileceği ileri sürüldü.

Bu arada Sol Parti başkan yardımcılarından ve parti içinde son derece etkili Komünist Plafform’un sözcüsü Sahra Wagenknecht’in de tahtının sallandığı yorumu yapıldı. "Financial Times Deutschland" gazetesinde Sol Parti’de şimdiye kadar komünizm sözcüğünün sadece Sahra Wagenknecht’i çağrıştırdığı, ama Gesine Lötzsch’ün bu son çıkışıyla yeni bir kadın komünist olarak "temayüz ettiği" hatırladıldı. Büyük sermayeye yakınlığıyla bilinen etkili gazete, "Sol Parti’nin artık yeni bir komünisti var: Parti Başkanı Gesine Lötzsch. Böylelikle parti içinde de yeni tartışma var" görüşüne yer verdi.

Frankfurter Rundchau, Tageszeitung gibi "sol liberal" çizgideki gazetelerde ise daha yumuşak ifadelerle Lötzsch’ün yanıldığı yolundaki yorumlar öne çıktı. Nitekim Frankfurter Rundchau'daki "Yanılgı" başlıklı yorumda, demokratik sosyalizm ile komünizm arasında bir bağlantı kurmaya çalışan Lötzsch’ün, bunun için Rosa Luxemburg gibi "parlamentoya savaş ilan etmiş bir isme yaslanamayacağı" savunuldu.
Siyasi arenada ise sosyal demokratların (SPD) ve eşbaşkanlarından birini Cem Özdemir’in üstlendiği Yeşiller’in genelde sessiz kalmayı seçtiği gözlendi. Hıristiyan demokratların saldırıları devam ederken, Lötzsch’ün komünizm çıkışı, kanat çatışmalarından yorgun Sol Parti’de önce olağan karşılandı. Partinin diğer Eşbakanı Klaus Ernst, yasak çağrılarını sert bir dille reddederek, Lötzsch’ün tüm solu, demokrasi ve anayasal zemin üzerinde gördüğünü açıkça dile getirdiğini hatırlattı. Klaus Ernst, düşünce özgürlüğünün keyfi bir biçimde sınırlanmasını kabul edemeyeceklerinin de altını çizdi.

(soL - Berlin)

SOL
VIDEO YUKLENEMEDI
YouTube - Gesine Lötzsch, DIE LINKE: Regierung zieht Parlament bei neuer NATO-Strategie über den Tisch