[YOUTUBE]u4KO6lZCS1Y[/YOUTUBE]
Haberin dogrusu:
AÜ Rektörlüğü'nün bilgi kaynağı STV mi?
29.12.2010 - 16:12Yazdır Arkadaşına gönder
Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü, 4 Kasım'daki polis ve özel güvenlik saldırısının faturasını öğrencilere kesti. Öğrencilere soruşturma açılmasının yanı sıra oluşan maddi zarar da öğrencilerden talep ediliyor. Yöneltilen yalan iddialar ise STV'de olay günü dile getirilenlerden farksız.

4 Kasım günü Anadolu Üniversitesi'neki polis ve özel güvenlik saldırısı yalanlarla dolu bir haber olarak Gülen cemaatine ait Samanyolu kanalında yer almıştı. O gün STV'de dile getirilen yalanlara soL olarak yanıt vermiştik. Öğrencilere açılan soruşturma ve rektörlüğün ailelere gönderdiği mektup üzerine STV'nin haberini ve 9 Kasım tarihinde soL'un verdiği yanıtları tekrar yayınlıyoruz.

STV'nin haberi şu şekilde:

Ve gerçekler...
1- Sadece TKP'li Öğrenciler yoktu
4 Eylül'de üniversitede polis terörüne sadece TKP'li öğrenciler değil birçok sol örgüt beraber maruz kaldı ve beraber karşı koydu.

2- O afişi TKP'li Öğrenciler değil rektörlük astı
Söz konusu türban afişi (üzerinde 'Öğrencilerin başörtüsü ile okul binasına girmesi yasaktır' yazan), biraz düşünecek herkesin ilk bakışta fark edeceği üzere, fakülte sekreteri ya da dekanı tarafından imzalanarak tüm fakültelerin giriş kapılarına okul yönetimince asılan bir afiş.

3- Hiç bir kantin görevlisi yaralanmadı
Kantin görevlileriyle öğrenciler arasında hiçbir sözlü-fiziki tartışma yaşanmadı. Olay esnasında polisin saldırısından kaçarak kantinde kendilerini savunan solcu öğrencilerin yanında kantin çalışanları da vardı ve çalışanlar, olaylar bitene kadar güvenli bir yerde beklediler.

4- Kantin camlarını çevik kuvvet kırdı
Kantin camları kapıları açamayan çevik kuvvet polisi tarafından kırıldı.


5- Asılan afiş 6 Kasım'a çağrı afişiydi
4 Kasım günü yapılan çalışma 6 Kasım YÖK protestosuna çağrı afişiydi. Üniversite sekreteri, çevik kuvvet amiri, emniyet 2 . müdür yardımcısı, sivil polisler YÖK protestosuna çağrı afişi asılması üzerine öğrencilere müdahale edeceklerini söylediler.

6- Öğrenciler kantindeki eşyalara zarar vermedi
Hiçbir öğrenci kapıların açılmaması için koyulan masa ve sandalyeler dışında kantin demirbaşına dokunmadı.


7- Kantindeki eşyalar çevik kuvvet müdahalesi sonucu zarar gördü
Çevik kuvvet, kantinde bekleyen öğrencilere kantine girerek saldırdı. Kantin eşyaları, çevik kuvvetin bu müdahalesi sırasında kırıldı.


8- Öğrencileri polis ve ÖGB yaraladı
Yaralanan öğrencilerin hepsi ÖGB ve çevik kuvvet saldırısı sonucu yaralandı.

9- Polis camları kırarken kendi kendini yaraladı
Öğrenciler dışında yaralı olmadı. "Yaralanan polisler" ise öğrencilere saldırmak üzere kantin camlarını kırarken kendi kendilerini yaraladılar.

10- Kantini öğrenciler değil polis bastı
Haberde geçen 'kantini bastılar' iddiası da gerçeği yansıtmıyor. Polis ve ÖGB'nin saldırısı karşısında öğrenciler zaten kendilerine ait olan kantine girdiler. Kantini basan, burada tekrar saldıran çevik kuvvet oldu.

(soL - Haber Merkezi)
http://sol.org.tr