Polis lisede suç aletini yakaladı: Simit
29.12.2010 - 08:11


İki gün önce Sarıyer Behçet Kemal Çağlar Lisesi'nde kantin fiyatlarını boykot eden öğrencilere yönetim ve polis saldırıda bulunmuştu. Öğrenciler dün boykota ve protestoya devam ettiler.

Sarıyer Behçet Kemal Çağlar Lisesi'nde, geçtiğimiz günkü polis şiddetine rağmen, dün de kantin boykotu vardı.

Kantin fiyatlarına yapılan zamma karşı öğrenciler geçtiğimiz Cuma günü okul çıkışında bildiri dağıtmış, Pazartesi gününden başlayarak kantini boykota başlayacaklarını duyurmuşlardı. Pazartesi sabahı ilk teneffüste okula getirdikleri simit ve poğaçaları arkadaşlarıyla paylaşan öğrencilere okul yönetimi ve kantinciler saldırdı. Masalarını devirip simitleri parçaladılar, öğrencilere fiziki müdahalede bulundular. Bunun üzerine okula iki araçla (bir otomobil bir ekip aracı) üniformalı polisler girdi. Öğrencilerin ailelerini çağıran müdür, velilerle polisler eşliğinde yaptığı görüşmelerde "çocuğunuzu okuldan atarım" tehditleri savurdu. Polis araçları okulun içinde öğlen tenefüsüne kadar bekledi. Dışarı çıktıktan sonra da okulun önünden ayrılmadı. Öğlen tatili sırasında kapının dışına arkadaşlarıyla konuşmaya çıkan iki öğrenciye polis saldırdı. İki liseliyi araca alıp dövdükten sonra Rumelihisarı Karakolu'na götürdüler. Öğrenciler burada birkaç saat sorgulandıktan sonra serbest bırakıldılar. Diğer öğrenciler de okul çıkışında maruz kaldıkları şiddeti alkış ve ıslıklarıyla protesto ettiler. Arkadaşlarının tutuldukları karakola doğru yürüyüşe yapan liseliler, takip eden günlerde de okulda protestoya devam etme kararı aldılar.

"Simit sokmak yasak"
Salı günü sabah okullarına gelen öğrenciler yine polisle karşılaştılar. Kapıda öğrencilerin üstlerini arayan polis öğrencilerin çantalarındaki yiyeceklere el koymaya çalıştı. Öğrenciler direnç gösterip yanlarında getirdikleri yiyecekleri okula soktular. Hazırladıkları sandviçleri arkadaşlarıyla paylaşarak boykot çağrısına devam eden öğrenciler okul çıkışında yaklaşık 100 kişi olarak ıslık, alkış ve sloganlarla polis şiddetini protesto ettiler.

Okul müdürü: Yalan, hepsi yalan!
Behçet Kemal Çağlar Lisesi'nde yaşananlar basının oldukça ilgisini çekti. Neredeyse her kanal ve her gazetede yer alan haberler okul yönetimini sıkıştırmış olacak ki ders çıkışı röportaj veren öğrencilere ve muhabirlere "yalan, hepsi yalan" diye bağıran ve tehditler savuran Müdür Yalçın Özügürler de görülüyor öğrencilerin arkasında.

Öğrenciler: 2+4>5
Öğrenciler ise kantine para yetiştirememekten şikayetçi. Yola verdikleri paranın üzerine bir de kantinin yüksek fiyatları eklenince evden alabildikleri paranın yetmediğini söylüyorlar. "Yola iki lira veriyorum gidiş dönüş, kantinden bir tost bir de içecek aldığımda dört lira ödüyorum. günde altı lira ediyor, ama ben evden yalnızca beş lira alabiliyorum" diyorlar. Okula soktukları yemeklerin parçalanmasına, el koyulmasına tepki gösteren öğrenci ve veliler "parası olmayanla yemek paylaşmak suç mu?" diye soruyorlar.

Müdür Yardımcısı: Etekle okula gelen kız öğrenciler...
Bu olay okul yönetiminin öğrencilere karşı ilk saldırganlığı değil. Sene başında kız öğrencilere yönelik "okula kısa etekle gelen kız öğrenciler yol kenarında iş bekleyen kadınlara benziyorlar" diyen Müdür Yardımcısı dün masayı dağıtan kişiler arasındaydı.

Öğrencilerden sürekli para isteniyor
Ayrıca okulda "katkı parası" adı altında öğrencilerden her yıl yüksek miktarlarda para toplanıyor, vermeyenlere karneleri verilmiyor. Diploma içinse yüzlerce lira para isteniyor. Ödemeyenler diplomalarını alamıyor. "Spor parası" adı altında da öğrencilerden para toplayan yönetimin okula yeni bir top bile almadığını söylüyor öğrenciler.

Öğrencilere karşı gerçekleştirilen şiddetin de ilk ve tek örneği değil bu olay. Her okulun etrafında bir polis ekibi görevlendirileceğine dair çıkan yasayla işleri daha da kolaylaşan okul yönetimleri ve polisin daha pek çok okulda öğrenciye şiddet uyguladığı haberlerine daha önce de yer vermiştik.

Öğrenciler kararlı, "biz liseliler teslim olmayacağız, AKP'nin emekçi, öğrenci düşmanı, piyasacı politikalarına, polisine, müdürlerine pabuç bırakmayız" diyorlar ve tüm emekçi halkı arkadaşlarını kendilerine destek olmaya çağırıyorlar.

Bu arada, okulun 0212 277 59 58 numarali faksina protesto iletileri gönderilebilir.

Kantin boykotunu gerçekleştiren öğrencilerden biri ile yaptığımız röportaj ise şöyle:

soL: Okulunuzda kantin fiyatlarını boykot etmeniz gerekçesiyle önce okul yönetimi sonra da polis tarafından şiddete uğradınız. Bu durum okulunuzda başlatığınız boykotu etkiledi mi?
Arkadaşlarımızın gözü önünde tartaklandık, arkadaşlarımıza dağıtacağımız yiyecekleri yerlere attılar. Tam aksine insanlar yönetimin bu tavrına ve polisin bu muamelemesi karşısında hak verdiler bize. Boykotun ikinci gününde birçok kişinin kendi yemeğini kendisinin getirdiğini gördük. Yanında yiyecek olmayan arkadaşlarımızla da kendi hazırladığımız sandivçleri paylaştık.

soL: Okul yönetimi olayın ardından ailelerinizi okula çağırmıştı. Aileleriniz yaşadıklarınızı nasıl karşıladı?
Öğrenci: Ailelerimiz çocuğunuz okulda ücretsiz simit dağıtıyor gelin diye çağırıldılar. Müdürün odasında polislerle görüştürüldüler. Ailelerimize bunların arkasında karanlık güçler var, okuldan atılırlar, tasdikname veririz, diplomalarını vermeyiz gibi şeyler söylemişler. Birçoğumuzun ailesi de insanın simidini paylaşmasının suç olmadığını söylediler, arkadaşlarını düşünmelerinin neresi suç diye sordular. Hatta görüşme sonunda ailelerimiz yanımıza gelip bu konuyla ilgili espiri bile yaptılar..

soL: Eyleminizin basında geniş yer aldığını biliyoruz. Okul yönetimi tüm bunların ardından baskılarını arttırdı mı?
Bir kanal okul müdürünün bizi parmağıyla tehdit edip "yalan bunlar yalan, yamuklar sizi" diye tehdit ettiğini çekmiş. Basın son derste geldiği için ne olacağını yarın göreceğiz. Ama bahçemizde olduğundan daha fazla sivil polis vardı ve özellikle bize çok kötü bakıyorlardı. Birçok kez gözgöze geldim. Arkadaşlarımızın gözaltına alınmasına tepki gösteren öğretmenlerimize de soruşturma açılabilir diye birşey duyduk ve şunu bilsinler ki öğretmenlerimize de okulumuza da sahip çıkacağız.

(soL - İstanbul)
kaynak