Ünlü isimlerle yapılan reklamlar gerçekleri gizleyemiyor!
21.12.2010 - 07:30 Haberlerime ekle Yazdır Arkadaşına gönder
THY reklamlarında ünlü isimleri oynatarak imaj yapmakla uğraşır ve milyonlarca lirayı bu uğurda harcarken, şirketin emekçileri ise ağır koşullarda, güvencesiz çalışmaya mahkum bırakılıyor.

THY Amerikalı aktör Kevın Costner’in ardından bu kez dünyaca ünlü tenis oyuncusu Caroline Wozniacki ile reklam anlaşması imzaladı. Vitrin çalışmasında işleri sıkı tutan THY’nin gerçek yüzü ise Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin’in ifadesi ile “Önü Avrupalı arka kısmı geri kalmış Afrika” şeklinde özetlenebilir.

Yıllardır THY’ye emek vermiş çalışanlar emekliliklerine birkaç sene kala işten çıkarılıyor. Kontrolsüz bir büyüme politikası güden THY’nin başarı olarak yansıtılan kapasite artışı neredeyse hiçbir altyapı çalışması doğru düzgün yapılmadan hayata geçiriliyor ve yeni eleman almaksızın işçiler öncekine kıyasla üç kat yükün altına sokularak işler devam ettirilmeye çalışılıyor. Alanında yetkin olan kadrolar yerine konuya hâkim olmayan insanlara “bizden olsuncu” bir mantıkla yaklaşılıyor ve THY kadrolaşmanın en yoğun yaşandığı kurumlardan biri haline geliyor.

Kapasite iki kart arttı, çalışan sayısı aynı
THY yönetimi yedi yıl önce göreve geldiğinde, şirket 65 uçak, 12 bin 560 çalışan ve 12 milyon yolcu kapasitesi ile çalışıyordu. Aradan geçen yıllar içinde bugün 140 uçakla 20 milyon yolcu taşınmasına rağmen, personel sayısı aynı kaldı.

Emekliliğini doldurmuş 45–46–47 yaşındakiler ‘ya emekli ol ya da işten atarız’ şeklinde muameleye maruz kalırken, bunların ardından doğan boşluğu kapatmak için de yurtdışından teknisyenler getirilerek saati 62 dolara çalıştırıyorlar. Uçuşlarda yabancı pilotlar çalıştırılıyor.

Bu kadar büyüme sağlıklı değil
THY, reklamlarında sürekli büyüme vurgusu yaparken uzmanlar bu büyümenin çok sağlıklı olmadığını söylüyorlar. Bir süre önce görüşlerine başvurduğumuz Gökkuşağı Hareketi’nden pilot Bahadır Altan açıklamasında havacılık için sağlıklı büyümenin yılda yüzde 3 olduğunu belirterek, "yüzde 18 ya da 20 gibi bir büyümenin havacılık için haddinden fazla bir büyüme" olduğunu söylemişti. THY’nin yılın üçüncü çeyreğinde, yapılan tüm yatırımlara, büyük kampanyalara rağmen zarar açıklamasının sebebinin bu olduğunu belirten Altan, uçak yolcularının THY yerine daha ucuz olan diğer havayollarını tercih etmesinin de uçak filosu genişlemesine rağmen yolcu sayısında paralel bir artışın gerçekleşmemesi durumuna yol açtığını vurgulamıştı.

THY’nin ucuz ulaşım sağlamaktansa uçuş hizmetlerine dönük yeniliklerle ‘first class’ yolculara hitap ettiğini ifade eden Altan, bu yüzden yolcuların düşük maliyetli havayolu şirketlerine kaydığını ifade etmişti.

Reklamda gülen yüzler işçilerine acımıyor…
THY reklamlarında “insana değer veren” bir işletme imajı çizerken, işin gerçek yüzü ise yıllarını THY’ye vermiş onlarca emekçinin yakın bir zaman önce bir kalemde kapının önüne konulmasında kendini göstermişti.

Yaklaşık bir buçuk ay önce THY A.O işletmesinde çalışan 150 işçi işlerin bir başka firmaya devredilmesi sonucu işten çıkarılmışlardı. Üstelik aralarında yıllardır THY’ye çalışan ve emekliliğine birkaç sene kalmış olanlar da vardı.

Sendika ile imzalanan toplu iş sözleşmesinin 8. Maddesinde “kısmen veya tamamen kapatılan işyerlerindeki personelin şirketin bir başka departmanında koşulsuz istihdam edileceği” hükümünün bulunmasına rağmen yöneticiler kendi imzaladıkları anlaşmayı bile hiçe sayarak işçileri işten çıkarmaktan kaçınmamışlardı.

(soL -Haber Merkezi)
Ünlü isimlerle yapılan reklamlar gerçekleri gizleyemiyor! | soL Haber Portalı