Haaretz
Haaretz yazarı Şlomo Avineri, İsrail'in insani bir jest ve diplomatik bir adım olarak Mavi Marmara baskınında hayatını kaybeden dokuz Türk'ün ailesine tazminat teklif edilmesini tavsiye etti. Avineri, ilişkilerin böylece bir nebze olsun düzeltilebileceğini savundu.
Gazze’ye giden Türk filosuna düzenlenen baskının yarattığı dalgaların boyu küçülmüş olsa da, Türkiye’nin İsrail politikasındaki değişim ortada. Yine de İsrail, bu yangını biraz olsun söndürmek için ne yapabileceğini düşünürse mantıklı olabilir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana, dış politikası tehdit algısı üzerine kuruluydu. Dolayısıyla Türkiye’nin güçlü bir ordusu vardı; ülke bu yüzden NATO’ya katıldı. Davutoğlu bunun, içinde yaşadığımız çağın gereklerine uygun olmayan bir dünya görüşü olduğunun farkına vararak, bu yaklaşımın yerine Türkiye’nin bölgesel sorunların çözülmesinde aracı rolü oynaması yaklaşımını getirdi.
Ancak birçok Türk yetkili bu politikaların aşırıya kaçıp kaçmadığını sorguluyor. İsrail’in bu insanları cesaretlendirmesi gerekiyor. Türkiye’nin filo baskınıyla ilgili tavrını değiştirmenin bir yolu da bu.
Birçok Türk İsrail’in uluslararası sularda dokuz Türk vatandaşını katlettiğine inanıyor. İsrail kamu önünde dilenecek bir özrün doğru olmadığını ancak insani bir jest olarak Mayıs’taki operasyonda ölenlerin aileleri için bir tazminat fonu oluşturabilir.
İsrail’in her aileye bir seferliğine ödeme yapılmasına gönüllü olduğunu göstermesi, iki ülke arasındaki gerginliği bir nebze olsun azaltabilir. Belki hepsi parayı kabul etmeyecektir, ancak önermek bile diplomatik alanda getirileri büyük insani ve etik bir jest olacaktır.
Haaretz'de yayımlanan "Israel should compensate Gaza flotilla victims" başlıklı köşe yazısından derlenmiştir.