Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Post Muhtardan nüfus sureti ve ikametgâh ilmühaberi almak tarih oluyor

  Muhtardan nüfus sureti ve ikametgâh ilmühaberi almak tarih oluyor... Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sayesinde 15 Ağustos'tan itibaren kimse belge için muhtara koşmayacak.
  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) sokağa çıkma yasağı olmaksızın sessiz sedasız yürüttüğü nüfus sayımı, günlük hayatta da önemli değişiklikler getirecek.

  Teknik adı 'adrese dayalı nüfus kayıt sistemi' olan çalışma, Türkiye'nin gerçek nüfusunu ortaya çıkaracak. Sayımla birlikte muhtarlıklardan ikametgâh ilmühaberi ve nüfus cüzdanı örneği almak tarihe karışacak. Bazı cadde ve sokakların da isimleri değişecek.

  TÜİK, halen nüfus sayımı işlemini ev ve işyerlerinde sürdürüyor. Şimdiye kadar nüfusun yaklaşık yarısı sayıldı. Tüm Türkiye'nin haziran ortalarına kadar sayılması planlanıyor. TÜİK, sayımı bitirdikten sonra elde ettiği nüfusa ilişkin tüm bilgileri İçişleri Bakanlığı'na devredecek.

  İçişleri Bakanlığı da 15 Ağustos'tan itibaren yeni kayıtları resmen ülke genelinde uygulamaya koyacak. Türkiye, bu tarihten itibaren, vatandaşının nüfus ve adrese dayalı tüm bilgilerini bilgisayar üzerinden görmeye başlayacak.

  KİMLİK NO YETECEK

  Devlet, bu tarihten sonra hiçbir vatandaşından ikametgâh ilmühaberi veya nüfus cüzdan örneği istemeyecek. İşe giriş, sınav, elektrik, su veya gaz aboneliği gibi işlemler sadece TC kimlik numarasıyla yapılabilecek. Çünkü devlet kurumları, önündeki bilgisayara TC kimlik numarasını yazdığı vatandaşın tüm adres ve nüfus bilgilerine kolaylıkla erişecek. Özel sektör kuruluşları için ise vatandaş en yakın kamu kurumundan bilgileri ücret ödemeden alacak.

  Adresler değişecek

  Yeni sisteme göre, aynı ilçe sınırları içinde cadde ve sokak ismi yalnız bir yer için kullanılabilecek. Bu nedenle tüm belediyeler, cadde ve sokak isimlerini yeni kurala göre yeniden belirledi. Sayım sırasında vatandaş sayılırken yeni adresler de bina ve daire kapılarına asılıyor. 15 Ağustos'tan sonra yapılacak adres değişikliklerini bildirme yükümlülüğü vatandaşta olacak. Adres değişikliğini bildirmeyen vatandaş yüklü ceza ödeyecek.

  Özlem DOĞANER'in haberi
  sabah

 2. #2
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Mesaj
  2
  Rep Gücü
  11

  Cevap: Muhtardan nüfus sureti ve ikametgâh ilmühaberi almak tarih oluyor

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Benzer Konular

 1. USB tarih mi oluyor?
  mopsy Tarafından Ev Elektroniği Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-09-2010, 10:25 AM
 2. Horlama tarih oluyor
  İnci Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-10-2009, 11:43 PM
 3. UEFA Kupası tarih oluyor
  YukseLL Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-12-2008, 01:15 AM
 4. lnb tarih oluyor
  süvari Tarafından Uydu Sistemleri ve Alıcıları Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 21-02-2008, 03:26 AM
 5. Unutkanlık tarih oluyor
  ErDaLL Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-01-2008, 05:24 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık