HSYK üyeliği için 17 Ekim'de sandık başına gidecek hakim ve savcılar YARSAV'ın yakın markajında. İki gündür hakim ve savcılarla toplantılar düzenleyen YARSAV'ın kendi belirlediği adaylara destek verilmesinde ısrar ettiği öğrenildi

HSYK üyeliklerine seçim için 1. sınıf hakim ve savcılar 17 Ekim tarihinde sandık başına gidecekler.Anayasa değişikliğiçalışmaları ve referandum sürecinde adliyeleri tek tek ziyaret ederek, paketin reddedilmesi için yoğun çalışma yürüten yüksek yargı temsilcileri, şimdi de HSYK'ya üye seçimi için harekete geçti. Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) önceki gün akşam başlayan ve dün de devam eden bir toplantıda biraraya geldi. YARSAV,HSYKüyeliği seçimleri için stratejisini belirledi. Toplantıda, Yüksek Kurula üye adayların isimleri tespit edildi.

BAZI ADAYLARA ENGELLEME

Hemen hemen tüm üyeleri aynı zamanda YARSAV'ın da üyesi olan Yargıtay,Danıştayve HSYK'nın adliyelerde görev yapan kürsü hakim ve savcılarına baskı kurarak seçimlerde derneğin belirlediği adaylara destek vermeleri istenecek. Toplantıda, yüksek yargı üyeleri tarafından tespit edilen isimlerin karşısına, başka isim çıkmaması ve oyların bölünmemesi için YARSAV yönetim ve denetleme kurulu asıl ve yedek üyelerinin aday olmalarının engellendiği öğrenildi. Derneğin bu kararına üyelerin tepki gösterdiği de gelen bilgiler arasında.

ÖZBEK: BENİM BİLGİM YOK

Yeni Şafak'ın ulaştığı HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, toplantıya katılmadığını söyledi. Özbek, "Ben YARSAV üyesiyim, ancak konumum ve görevim icabı böyle bir toplantıya katılmam söz konusu olamaz" şeklinde konuştu. Özbek, toplantı hakkında da bir bilgisinin olmadığını dile getirdi.

Anayasa değişikliği referandumu sürecinde adliyeleri gezerek "Hayır" kampanyası yürüten HSYK BaşkanvekiliKadir Özbekile Üye Ali Suat Ertosun'a kürsü hakim ve savcıları itiraz etmişti. YARSAV'ın organize ettiğiAnkaraAdliyesi'ndeki toplantının yargıçların sorunlarının görüşülmesi yerine anayasa değişikliğine "Hayır" kampanyasına dönüşmesine üzerine arbede çıkmış, Ertosun ve Yargıtay 4. Dairesi Başkanının korumaları adliyede görevli hakim ve savcıları yaka paça dışarı attırmak istemişti.

YENİ ŞAFAK