1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 12
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  KPSS sorularını cemaatten aldım

  Skandal sonrası tutuklanan "reis" lakaplı öğretim üyesi, soruları cemaate yakın kişiler aracılığı ile ele geçirdiğini öne sürdü.

  Kopya skandalında tutuklanan “reis” lakaplı öğretim üyesi, soruları cemaate yakın kişiler aracılığı ile ele geçirdiğini öne sürdü. Sözkonusu kişi, Polis Meslek Yüksek Okulu sınavlarını kendisinin iptal ettirdiğini de söyledi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan 4 sınavda sınav sorularını sızdırarak para karşılığı satmakla suçlanan "kopya şebekesi" zanlılarının savcılık ifadeleri çarpıcı detaylarla dolu.

  Çete lideri olmakla suçlanan Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Okulu'nda öğretim görevlisi olan O.A.U., ifadesinde, geçtiğimiz yıl yapılan Polis Meslek Yüksek Okulu sınavlarını da kendisinin iptal ettirdiğini itiraf etti.

  “Reis” lakaplı zanlı, sınav sorularının cemaate yakın kişilerden sızdırıldığını öne sürdü.

  O.A.U., ifadesinde "Polis Meslek Yüksek Okulları öğrenci adaylığının iptalini sağladığım yönündeki suçlama kısmen doğrudur. Ancak soruları çalan ben değilim. Cemaatten aldım. Kadirli'li olan bir hemşerim cemaate mensup bazı kişilerin sınav sorularını tanıdıkları kişilere dağıttıklarını söyledi. Ben de cemaatle içli dışlı olan akrabam Ö.L.E'ye söyledim. Soruları aldı ve bana faksladı" diye konuştu. Daha önce çok sayıda sınava girerek başarısız olduğunu belirten diğer bir zanlı, "M.D. isimli arkadaşıma rica ettim, internet ort***** sızdırılan soruları alarak bana tüyolar verdi. Telefonla söyledi, bunun suç olabileceğini bilmiyordum" değerlendirmesinde bulundu.

  Diğer tutuklu zanlı S.G. ise ifadesinde "Kopya vermek suretiyle sınav kazandırma gibi bir amacımız ve birliğimiz yoktur. Telefon kayıtlarında internet ortamında sınav sonuçları ile ilgili bilgileri birbirimize verdiğimiz yönünde beyanlar varsa da benim çevrem geniştir. Birçok arkadaşım sınavlara girip çıkar, ben de girerim. Birbirimizin sınav sonuçlarını merak ederiz. Konuşmalar bu konularla ilgilidir" dedi.

  DAHA ÖNCE İHBAR EDİLMİŞ

  sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte patlak veren Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) skandalının, tüm emniyet birimlerinin sınavdan iki gün önce uyarılmasına rağmen önlenemediği ortaya çıktı. 10-11 Temmuz tarihlerinde yapılan KPSS sınavından önce 8 Temmuz'da Ağrı'dan gelen bir telefon ihbarında, sınava girecek olan bazı adaylara cevapların cep telefonlarıyla ulaştırılacağı, bunun da tüm ülke genelinde bir organizasyon olduğu bildirildi. İhbar üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, valilikler aracılığıyla tüm il emniyet müdürlüklerini 9 Temmuz'da sınav konusunda uyardığı, yazının da sınavlarda görevli emniyet personeline imza karşılığında tebliğ edildiği ortaya çıktı.

  Binlerce memur adayının umut kapısı olarak 10-11 Temmuz tarihlerinde iki oturum halinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS), sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte birçok adayın, özellikle eğitim bilimleri alanındaki 120 sorunun tamamını doğru yanıtladıkları anlaşıldı. Gündeme gelen kopya iddialarının araştırılmasıyla birlikte de skandal ortaya çıktı. Hemen her gün yeni bir iddianın gündeme geldiği sınavla ilgili son olarak kısmi iptal kararı da verildi.

  AĞRI'DAN ESRARENGİZ TELEFON

  Günlerce tartışılan KPSS skandalıyla ilgili olarak, kopya çekileceğinden emniyet birimlerinin de iki gün önceden haberdar olduğu ortaya çıktı. Sınavdan iki gün önce 8 Temmuz 2010 tarihinde Ağrı'da Emniyet Müdürlüğü'ne esrarengiz bir ihbar telefonu geldi. İhbarı yapan kişi polise, KPSS'ye girecek olan adaylara cevapların cep telefonlarıyla ulaştırılacağını, bunun Ağrı dışında yapılacak bir organizasyon olduğunu ve muhtemelen de tüm Türkiye çapında uygulanacağını bildirdi.

  İhbarı değerlendiren Ağrı Emniyet Müdürlüğü yetkileri, hemen Emniyet Genel Müdürlüğü'nü bilgilendirdi. Genel Müdürlük de kendi değerlendirmesinin ardından valilikler aracılığıyla 81 ilin emniyet birimlerini uyardı. Emniyet birimlerine 9 Temmuz 2010 tarihinde gönderilen uyarı yazısında, sınavla ilgili daha önceden alınması planlanan tedbirlere ek olarak, “8 Temmuz 2010 tarihinde, Ağrı ilinden alınan bir ihbar telefonunuda, 10 - 11 Temmuz 2010 tarihlerinde 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak olan 2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS-lisans) ile ilgili Ağrı ilinde sınava girecek olan adaylara cep telefonu ile cevapların ulaştırılacağı, bu organizasyonun Ağrı dışında yapılacağı, büyük bir ihtimal ile ülke genelinde bir organizasyon olduğu ihbar edildiği bildirilmiştir. İlgili birimler, konu hakkında gerekli çalışmalarını titizlikle yapacak, sınavlarda okullarda görev alacak parsoneline konuyu imza karşılığı tebliğ ederek duyarlı bulunmalarını sağlayacaktır” denildi. Bu yazının il emniyet müdürlüklerindeki alt birimlere de gönderildiği öğrenildi.

  UYARI DA SONUÇ GETİRMEDİ

  KPSS öncesinde yapılan ihbar ve uyarılara rağmen böyle bir durumun yaşanması, skandalın başka bir boyutunu gözler önüne serdi.

  Vatan & Milliyet

 2. #2
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  319
  Rep Gücü
  1762
  ülkede iyice örgütlenmenin bir adımıda bu olsa gerek.

 3. #3
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  Yalan rüzgarı.........

 4. #4
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  KPSS sınavına girecek herkes için önce cemaate girme zorunluluğu getirilsin. Böylece daha adil bir sınav olur.

 5. #5
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423

  KPSS çetesinin 'Kafes' bağlantısı mercek altında

  ÖSYM'deki kopya skandalı Ergenekon davasına uzandı. Kurum içinde KPSS sorularını dışarıya sızdırdıkları ileri sürülen 4 çalışanın isminin dava kapsamındaki Kafes iddianamesinde geçtiği ortaya çıktı. KPSS soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan, bu 4 isimle ilgili inceleme başlattıklarını açıkladı.
  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ndeki (ÖSYM) KPSS skandalına adı karışan 4 görevlinin Ergenekon davası kapsamındaki 'Kafes Eylem Planı'nda da isminin geçtiği ortaya çıktı. Vatan gazetesinin haberine göre ÖSYM sınav komisyonu üyesi Gönül Tütüncü'nün ÖSYM'de Bilgi İşlem Dairesi başkanı olan eşi Mustafa Tütüncü ve 3 çalışanının dinleme kayıtları Kafes iddianamesinde yer alıyor. KPSS soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan, bu 4 ismi incelediklerini açıkladı.

  10-11 Temmuz'da yapılan KPSS sorularının ÖSYM içindeki çeteden sızdırıldığı ileri sürülürken, sınav komisyonu üyesi Tütüncü'nün Ankara'da KPSS eğitimi veren 'Benim' adlı dershanenin sahibi, eşinin ise Bilgi İşlem Dairesi başkanı olduğu belirlenmişti. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun soruşturmasında, Tütüncü'lerin mal varlıklarının arttığı tespit edilmişti. Toplam 3 bin 200 TL maaş alan çiftin 2 lüks daire, 1 villa ve 1 cip'i olduğu saptanmıştı.

  Mustafa Tütüncü'nün 3 ÖSYM görevlisiyle beraber isminin Kafes Eylem Planı'nda geçtiği de ortaya çıktı. Ergenekon sanığı Levent Bektaş'ın işyerindeki aramada bulunan DVD'de yer alan "gündemlerim.doc" isimli dosyada, Tütüncü ve diğer 3 çalışanın adı geçiyor. Bu isimlerin soruların hazırlandığı Test Geliştirme ve Araştırma bölümüne hakim olduğu, güvenlik duvarlarını rahatlıkla aşabildikleri belirtiliyor. Gazeteye konuşan soruşturmayı yürüten Ankara cumhuriyet savcılarından Şadan Sakınan iddiaları doğruladı. İncelemenin, Kafes Eylem Planı ve Poyrazköy davası dışında olduğunu belirten Sakınan, "2 gündür Mustafa Tütüncü ve diğer 3 kişinin isminin Kafes'te geçtiğini öğrendik. Bu konuyu inceliyoruz." dedi.

  Kafes iddianamesinde 4 görevlinin diyaloğu şöyle: - S.Ö., N.A., H.Y., M.T. (Mustafa Tütüncü) ile yapılabilecek projeler hakkında rapor hazırlansın, tek muhatap belirlensin, sonuçlara ne kadar müdahale edebiliyoruz? (N. ve S. arasındaki ilişkiyi değerlendirelim.)

  - M.A., M.T. ve kardeşi de takip edilsin. Hesap içinde hesap yapıyorlar, verdikleri karardan kaçıyorlar. (Kıbrıs kaçamaklarının kaydı var), izlettirilebilinir, ceza keselim."

  Kafes Eylem Planı'nda ele geçirilen şifrelenmiş CD'lerde, iş yaptırılacak kişilerin eş, kız ve gönül ilişkileri ile tehdit edilmesi planları da yer alıyordu. Kafes'teki belgelerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen ÖSYM ve YÖK'ün S.Ö., N.A., H.Y. ve M.T. hakkında herhangi bir işlem yapmadığı belirtiliyor. Bu kişilerden H.Y.'nin ÖSYM'deki tüm veri tabanına erişme ve her türlü değişikliği yapma yetkisi olan sayılı kişilerden biri olduğu ifade ediliyor. Kafes veya Ergenekon ekibinin bu kişileri kullanarak ÖSYM'de bilgi ve sonuçlara ne kadar müdahale ettiği bilinmiyor. ÖSYM yetkilileri ise Kafes belgelerinden haberlerinin olmadığını savunuyor.

  ZAMAN
  İBRAHİM ASALIOĞLU, ANKARA, İSTANBUL

 6. #6
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Geçen gün ayağım taşa takıldı. Ergenekondan şüpheleniyorum...

 7. #7
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  Alıntı tntcool´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Geçen gün ayağım taşa takıldı. Ergenekondan şüpheleniyorum...
  Ergenekon davasından sonra neden bu kadar asker intihar(!) ediyor acaba?
  Neden emekli tuğgeneral camii yaktıklarını itiraf ettiler acaba?
  Neden heron skandalı yetkililerin elinde patladı acaba?

  Bu konu dağdan kafama taş düştü yere yığıldım ben bir şey bilmem demeye mi geliyor sence?

 8. #8
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Uykumda bir kabus gördüm. Ergenekon tezgahlamış olmasın... :))

 9. #9
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  Alıntı tntcool´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Uykumda bir kabus gördüm. Ergenekon tezgahlamış olmasın... :))
  Sen öyle takılmaya devam et. :))

  Bir gün filmi izlettirdiklerinde sende inanacaksın. :)) Hangi gün, o gün.

 10. #10
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Alıntı ashenarşi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sen öyle takılmaya devam et. :))

  Bir gün filmi izlettirdiklerinde sende inanacaksın. :)) Hangi gün, o gün.

  Filmi her gün haberlerde izliyoruz...
  Sizi gidi cemaatciler sizi...:) Bekir Coşkun'uu kovdurttunuz, Hanefi Avcı'yı da Ergenekoncu yapma aşamasındasınız, sırada kim var acaba...

  Durmak yok, yola devam...

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Taraf cemaatten belgenin ödülünü aldı
  simqe Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 11
  Son mesaj: 23-06-2009, 07:01 PM
 2. ÖSS sorularını çözmenin püf noktaları
  YukseLL Tarafından Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-06-2009, 05:45 PM
 3. Kiraz Aldım Dikmeden
  dogangunes Tarafından Türküler ve Hikayeleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-12-2007, 08:09 PM
 4. Google de işe girmek, Zeka mantık sorularını bilmekten geciyor
  YukseLL Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2007, 11:51 PM
 5. kpss sorularını tartışalım
  uniquehbgy Tarafından Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 01-07-2007, 09:14 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık