+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Dörtyol’da jitem parmağı

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisinde ve Güncel Haber ve Manşetler Forumunda Bulunan Dörtyol’da jitem parmağı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> DÖRTYOL’DA JİTEM PARMAĞI Dört polisin öldüğü saldırı sonrası jandarmanın İkinci Ordu’ya gönderdiği raporda, soruşturmanın seyrini değiştirecek çok çarpıcı bilgilere yer

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mevt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Üye Numarası
  92594
  Nerden
  izmir
  Mesaj
  846
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  227

  Dörtyol’da jitem parmağı

  DÖRTYOL’DA JİTEM PARMAĞI

  Dört polisin öldüğü saldırı sonrası jandarmanın İkinci Ordu’ya gönderdiği raporda, soruşturmanın seyrini değiştirecek çok çarpıcı bilgilere yer verildi

  Hatay’ın Dörtyol İlçesi’nde dört polisin öldürüldüğü PKK saldırısında kullanılan aracın sahibi Payas Belediyesi’nin MHP’li Meclis Üyesi Bestami Kılınç’ın, olay günü jandarma istihbarat elemanlarıyla görüştüğü ortaya çıktı. Korkunç iddia Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan raporda yer aldı.

  Taraf’ın ulaştığı raporda “Biri Jandarma İstihbarat Şube’de görevli astsubay ve ikisi uzman çavuş, Bestami Kılınç’a ait Kozludere yakınlarındaki maden ocağına giderek saat 14:00-14:30 arası kendisiyle görüştüler” deniyor.

  Kılınç gazetecilere yaptığı açıklamada, “sivil giyimli Jandarma İstihbarat elamanlarıyla karşılaştıktan beş dakika sonra PKK’lılara rastladığını” söyledi.
  Rapora göre Dörtyol olayı

  Rapora göre sonraki olaylar şöyle gelişiyor: Askerî personel ile görüşmesi biten Kılınç, 06 AY 5785 plakalı ve gri renkli Volkswagen Passat marka aracıyla maden ocağından ayrıldı. Kısa bir süre sonra da üçü sivil kıyafetli, ikisi ‘terörist kıyafetli’ beş kişi tarafından durduruldu. Cep telefonu ve arabasına el konan Kılınç, burada ‘terörist kıyafetli’ iki kişi tarafından rehin alındı. Diğer üç kişi ise Kılınç’ın arabasıyla bölgeden ayrıldı.

  Saat 18.30’da TOKİ Konutları Polis Kontrol Noktası’na üç sivil kıyafetli ‘terörist’ tarafından Passat marka araçla gidilen bölgeden ateş açıldı, dört polis hayatını kaybetti.
  Hatay Dörtyol’da saat 19.30 sıralarında içerisinde üç sivil kıyafetli kişinin bulunduğu 63 ZN 134 plakalı Renault Broadway marka araç ise ters yöne girip ilerlerken polisin yaptığı “dur” ihtarına uymadı. Polis tarafından açılan ateş sonucu araçta bulunanlardan ve adının Mehmet Bozkurt olduğu sonradan belirlenen bir kişi yaralandı. Etksiz hale getirilen üç kişi Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Şehirde polis tarafından yakalanan üç kişinin, “dört polis memurunu şehit eden teröristler” olduğu dedikodusu yayıldı. Üç saat içerisinde yaklaşık 5000 kişi Emniyet binasının önünde toplanarak yakalananların kendilerine teslim edilmesini istedi. Bu arada yaralı olan Mehmet Bozkurt’un sağlık durumu nedeniyle hastaneye götürülmesi gerekiyordu. Bunun üzerine İl Jandarma Komutanlığı’na haber verildi. Gelen Jandarma Taburu uyarı ateşi açarak zanlıları Emniyet önünde toplanan kalabalıktan kaçırdı. Yaralı Mehmet Bozkurt Adana Numune Hastanesi’ne götürüldü.

  Kaçırılan arabayı Özel Tim buldu

  PKK’lılar tarafından el konan ve eylemde kullanılan 06 AY 5785 plakalı ve gri renkli Valkswagen Passat Marka araç ise saldırının yapıldığı bölge ile mermer ocağı arasında bulunan Çağlalık mevkiinde saat 19.15 civarında Jandarma Özel Harekât Timi tarafından terk edilmiş olarak bulundu.

  Önce istihbaratı sonra PKK’lıları gördüm

  Olaydan sonra gözaltına alınan MHP’li Payas Belediye Meclis Üyesi Bestami Kılınç, yaşananları şöyle anlattı: “26 temmuzda beldede alışveriş yapıp 06 AY 5697 plakalı Volkswagen Passat marka otomobilimle Paşa Yaylası’ndaki ailemin yanına gidiyordum. Bu sırada sivil giyimli jandarma istihbarat elemanlarıyla karşılaşıp sohbet ettik biraz. Onlar gittikten yaklaşık 5 dakika sonra, saat 13.30 gibi ormanlık ve tenha bölgeden geçerken silahlı 5 kişi önüme çıkıp zorla durdurdu. Silah tehdidiyle beni otomobilden indirdiler. ‘Arabanı alacağız. Erzak alacağız. Daha sonra arabanı sana tekrar getireceğiz’ dediler. Otomobilin arka koltuğunda aldığım erzak poşetlerini boşalttılar. Telefonumun sim kartını ve bataryasını çıkardılar. Üzerlerinde tüfek, bomba, roketatar, mermiler vardı. Kıyafetleri dağdakiler gibi değil şehirliler gibiydi. İkisi benim yanımda kaldı, üçü otomobili alıp gitti.”

  MHP’li olduğumu anlamadılar

  Kalanların kendisini ormanlık alana götürdüğünü belirten Kılıç, PKK’lıların radyo dinlediğini, saldırı haberini radyodan duyduklarını söyledi. Bunun üzerine kendisini serbest bıraktıklarını söyleyen Kılıç, “Zaten elim ayağım bağlı değildi. Bana sivil vatandaşla ilgimiz yok. Asker, polis ve devletin memuruyla bizim işimiz. Seni öldürmeyeceğiz. Rahat ol’ dediler. Böylece yaklaşık 5 saatlik rehinlikten sonra serbest kaldım. Üzerimi bile aramadılar. Arasalardı MHP’li olduğumu anlayıp beni öldürebilirlerdi. Açıkcası korktum” dedi.

  Serbest kaldıktan sonra yola çıktığını, bir tanıdığının durup kendisini aldığını anlatan Kılınç, “Arabaya biner binmez, bana, ‘Sen manyak mısın, ne geziyorsun buralarda yaya halinle. Dörtyol karıştı, polisimizi şehit ettiler. Bir Passat’la yapmışlar’ dedi. Passat deyince, benim otomobilimle bu eylemi yaptıkları aklıma geldi. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü” dedi.

  Eve gidince telefonla jandarmaya haber verdiğini belirten Bestami Kılınç, “Sonra yeğenimin otomobiliyle jandarmaya gittim. Orada olayla ilgili ifade verdim ve serbest bırakıldım” diye konuştu.

  BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

  » Mermer ocağında Bestami Kılınç ile görüşmeye giden üç istihbarat personelinin görev emri var mıydı? Bu kişileri kim görevlendirmişti? Bestami Kılınç ile niçin ve ne görüştüler? Görüşmeye sivil kıyafetlerle mi gittiler? Görüşme bittikten sonra 14.30-19.30 arasında nerede, ne yaptılar?

  » Üç istihbarat personelinin Kılınç ile görüşmeye gittiği ISUZU marka aracın plakası nedir? Bu araç kimin üzerine kayıtlı? Üzerine kayıtlı olduğu kişi ya da kişiler kim? Bu kişilerin İl Jandarma Komutanlığı ile ilişkileri var mı?

  » Üç istihbarat personeli maden ocağından ayrıldıktan çok kısa bir süre Bestami Kılınç rehin alınıyor. Bindiği Passat marka araca el konuluyor. Kılınç’ın görüştüğü istihbaratçılar, maden ocağı yakınlarına kadar gelen saldırganlardan nasıl oluyor da haberdar olamıyor?

  » Rehin alınan Bestami Kılınç’ı kim, ne zaman ve nasıl kurtardı? Rehin alındığı süre zarfında kendisine ne yapıldı? Bestami Kılınç kurtarılırken kendisini rehin alanlar da yakalandı mı? Bestami Kılınç’ın el konulan telefonu nerelerde dolaştı, telefonuyla kimlerle ne zaman hangi görüşmeler yapıldı?

  » Bestami Kılınç kurtarıldıktan sonra polis tarafından yakalanan üç kişi ile yüzleştirildi mi?

  » Saldırganların yakalanması için bölgede helikopter, İHA, Nikon, Termal Kamera vs. kullanıldı mı? Bölgede bu çerçevede herhangi bir tespit yapılmış mı? Tesbit yapılamadı ise neden yapılamadı?

  » Dörtyol’da polis tarafından ateş açılarak durdurulan 63 ZN 134 plakalı Renault Broadway marka araç kime ait? Bu araçta yakalanan üç kişiden kimliği tesbit edilen Mehmet Bozkurt kim? Diğer iki kişinin de kimliği tesbit edildi mi? İfadeleri alındı mı? Polisin ‘dur’ ihtarına neden uymadıkları tespit edildi mi?

  » Polis tarafından biri yaralı olarak yakalanan üç kişinin, “dört polis memurunu şehit eden teröristler olduğu” dedikodusu kimler tarafından nasıl yayıldı? Bu kadar kişi üç saatte nasıl toplandı? Bu mümkün mü?

  » Yukarıda detaylandırılan her bir olayda aktif olarak ön plana çıkan kişilerin sivil kıyafetli üç kişi olması tesadüf müdür? Bestami Kılınç ile görüşmeye gelen istihbarat personeli, eylemi gerçekleştirenler ve ters yöne girip polisin ‘dur’ ihtarına uymayarak yakalanan kişilerin sivil ve üç kişi olması rastlantı mıdır? Bu kişilerin aynı kişiler olma ihtimali var mıdır?

  MEHMET BARANSU - Istanbul - 31.07.2010
  Taraf

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mevt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Üye Numarası
  92594
  Nerden
  izmir
  Mesaj
  846
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  227

  Dörtyol'u böyle yaktılar

  Dörtyol'u böyle yaktılar  MHP’lilerin Dörtyol provakasyonuyla ilgili şok ses kayıtları herşeyi anlatıyor: ''AKP’li tüpçüyü yakalım Kürt kahvelerini yıkalım!''

  4 polisin şehit edilmesinin ardından Dörtyol’daki olaylar sırasında Ülkü Ocakları Başkanı’nın ‘başkanım’ dediği kişiye söyledikleri provokasyonun belgesi oldu
  Referandum öncesi provokasyon merkezi haline gelen Hatay Dörtyol’da Jandarma İstihbaratçılar, MHP İl Başkanlığı ve PKK’nın kanlı saldırısıyla iç içe giren derin provokasyonun perde arkasını star aralamaya devam ediyor. Savcılık ve Emniyet’in yaptığı çalışma sonrası MHP yöneticileri ve Jandarma görevlilerinin provokasyondaki rolleri büyük ölçüde aydınlandı. Hatay Ülkü Ocakları Başkanı Lütfi Kaşıkçı’ya ait olduğu iddia edilen ses kaydı internete düştü.

  PROVOKASYONUN İTİRAFI GİBİ

  Ses kaydı, 4 polisin şehit edilmesinin ardından Dörtyol’da yaşanan gerginliğin planlı bir provokasyon olduğunu ortaya koyuyor. Ses kaydında ‘Başkanım’ diye hitap ettiği kişiye “Başkanım hazır elimize fırsat geçmişken, yakalım yıkalım” teklifinde bulunuyor. Kaşıkçı’nın “Kürtlerin kahvehanesine yürüyeceksiniz” talimatı verdiği bir kişi ise dehşetin boyutlarını “Gecenin hazırlıkları yapılıyor. Geri dönüş yok artık” gözler önüne seriyor

  BUGÜN BURASI YIKILACAK REİS

  Gerginliğin başladığı saatlerde Kuzucuklu’dan Dörtyol’a gelen Lütfi Kaşıkçı, ‘Başkanım’ dediği kişiye “Başkanım meydanda 300-400 kişi var. Bir grup değil yani 2 grup 3 grup var” diyor. Devamında ise Kürtlere ait kaçak bir kahvenin yıkılmasını istiyor ve “Bugün yıkılacak” diye direniyor.

  FIRSAT ELE GEÇTİ, YAKALIM YIKALIM

  Olaylar hakkında bilgi aktarmaya devam eden Lütfi Kaşıkçı yine ‘başkanım’ dediği kişiye “Ocaktayım Başkanım. Yani şimdi halk öyle ki camdan çıkayım, bağırayım, diyeyim ki ‘yetişin’, bütün millet bu tarafa dönecek. Hazır fırsat ele geçmişken birkaç yer yapalım. Yıkalım yakalım” diyor.

  KÜRTLERİN KAHVEHANEYE YÜRÜYÜN

  Kaşıkçı, “Çalışmalar başkanım. Bir AKP’li tüpçünün dükkânını dağıtmış adamlar” diyor. Hiyerarşik olarak kendinden aşağıda olduğu anlaşılan biriyle yaptığı konuşmada ise Kaşıkçı şu talimatı veriyor: Kürtlerin kahveye yürüyeceksiniz”...

  GECEYE HAZIRLIK VAR GERİ DÖNÜŞ YOK

  Kürtlerin ev ve işyerlerinin yakılıp yıkılmasına yönelik planla ilgili Kaşıkçı’nın ‘reis’ dediği kişi “Gecenin hazırlıkları yapılıyor. Geri dönüş yok artık” diyor. Kaşıkçı “Tamam” diye planı onaylıyor.

  Jandarma ile MHP’li dostluğu

  MHP’li Payas Belediye Başkanvekili Bestami Kılıç’a ait Passat marka araçtan 4 polisi şehit eden katiller, 155 polis imdat hattına yapılan sahte bir ihbarla polisin elinden kurtarıldı. 155’e şaşırtmaca ihbarı yapanın Uzman Çavuş M.D. olduğu tespit edildi. Öte yandan Kılıç’ın saldırıdan önce saat 14:00-14:30 arasında bir maden ocağında görüştüğü kişilerin Jandarma İstihbarat Astsubay A. U., Uzman Çavuşlar E. G. ve T. L. olduğu belirlendi.

  ‘Başkanım’ denilen kim

  Ses kaydındaki Hatay Ülkü Ocakları Başkanı Kaşıkçı’nın konuştuğu kişinin kim olduğu tartışması başladı. Ülkü Ocakları Genel Başkanı Harun Öztürk “(Başkanım) dediği kişi benim. “Kes yapıştır yaparak, aktardığı olayları sanki o yapmak istiyor gibi göstermişler. Eğer bu konuşma benimle yapılmamış olsaydı ben bile şüphelenirdim” dedi. Öztürk, ses kaydını yayınlayan site ve sesi kaydedenler için suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi

  YARBAYLA BELKİ KONUŞMUŞ OLABİLİRİM

  MHP İl Başkanı Şefik Çirkin ‘başkanım’ diye hitap edilen kişi olup olmadığını bilmediğini söyledi. Kaşıkçı ile o gün sayısız görüşme yaptığını anlatan Çirkin “Görüşmeyi hatırlamıyorum. Bu arkadaşla olayların durulması için defalarca görüştüm. O görüşmelerden biri midir bilmiyorum” dedi.

  MHP’li itfaiyecilerin resti

  star’ın ulaştığı soruşturma dosyasındaki iki belgede ise Kürt kökenli vatandaşlara ait kahvehanelerin ateşe verildiği ve itfaiyecilerin yangına müdahale etmeden geri döndüğü belirlendi. Görevli iki polis tarafından hazırlanan tutanakta olay şöyle anlatıldı: “31 PY 198 plakalı itfaiye aracında görevli şoför ile üç itfaiye görevlisine bahse konu yangın yerine geçmeleri söylendi. Ancak aracı bulunduğu yerden hareket ettirmemeleri üzerine ‘tutanak tutacağımı’ söyledim, araçtakiler ‘ne tutanağı tutarsan tut’ diyerek yangına müdahale etmeden ayrıldılar. Müdahale edilmemesinden dolayı işyerinde zarar meydana geldi.”

  Ses kaydıyla ilgili Dörtyol soruşturması kapsamında şu anda herhangi bir işlem yapılmadığını belirten Hatay Başsavcısı Enis Yavuz, “Dörtyol savcılığı gerek görürse dosyaya koyabilir” dedi.
  ZAFER KÜTÜK - STAR GAZETESİ

Benzer Konular

 1. Yorum: 1
  Son mesaj: 20-10-2012, 07:36 AM
 2. Şike de Cemmatin parmağı var iddiası
  YukseLL Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 31-08-2011, 01:08 AM
 3. Said-i Nursi’nin 1922’de Atatürk’e yazdığı mektup
  YukseLL Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-01-2011, 11:40 AM
 4. Hıkmet sunnet’ın degıl kur’an’ın adıdır.
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 17-11-2010, 06:23 PM
 5. Yüzük parmağı işaretten uzunsa tehlikeli
  YukseLL Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2009, 02:48 PM
Yukarı Çık