+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Anayasa değişikliği referanduma gidiyor

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisinde ve Güncel Haber ve Manşetler Forumunda Bulunan Anayasa değişikliği referanduma gidiyor Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Anayasa Mahkemesi'ne ve HSYK'ya üye seçimiyle ilgili maddeler kısmen iptal edildi. Referandum 12 Eylül'de... Anayasa Mahkemesi, 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Ad Soyad
  O.Y.
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  1
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.225
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  42
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Anayasa değişikliği referanduma gidiyor

  Anayasa Mahkemesi'ne ve HSYK'ya üye seçimiyle ilgili maddeler kısmen iptal edildi. Referandum 12 Eylül'de...

  Anayasa Mahkemesi, 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna ilişkin iptal davasında, Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili bazı maddelerin kısmen iptaline karar verdi. Kısmen iptal edilen maddeler dışında Anayasa paketi referanduma götürülecek.
  HAŞİM KILIÇ KARARI AÇIKLADI

  devamı...

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  CHP'nin karara yorumu

  Merhaba

  Anayasa Mahkemesinin, anayasa değişikliği paketine ilişkin kararına ilişkin, CHP milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın anayasa değişikliğinin iptali istemine ilişkin başvuruyla ilgili kararı açıklamasını Meclis kulisindeki televizyondan izlediler
  Kararın açıklamasının ardından yapılan değerlendirmelerde bulunan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce "Sorunumuz o 2 maddeyle ilgilidir, 2 madde referanduma gitmeyecekse, hayırlı uğurlu olsun" dedi.

  CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek ise "Kılıç'ın açıklamasına göre iki madde referandum dışı kalacak. CHP'nin esas itirazı, hukuk devletini ihlal eden düzenlemeler şeklinde olduğu için bu iki maddeyeydi. Bu durumda CHP'nin itirazları dikkate alınmış oluyor. Diğer maddelerin referanduma gitmesi halinde evet oyu vereceğimizi söylemiştik" dedi.

  CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de "Anayasa Mahkemesi, bir orta yol bulmaya çalışmış. Pratikte çok sağlıklı bir sonuç çıkaracağını zannetmiyorum. Karar beni tatmin etmedi. Biz de üyelerin seçim şekline itiraz ediyorduk, seçim şekli bizim istediğimiz şekilde oldu" şeklinde konuştu.

  CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe ise "Sayın Cumhurbaşkanı'nın referanduma sunduğu madde metni, Anayasa Mahkemesince müdahale edilerek, değişiklik yapılıyor. Dolayısıyla iki madde referanduma gitmiyor. CHP'nin dediği gibi iki maddenin dışında halk oylaması yapılıyor. Bu iki maddenin dışında referanduma gidilmesi halinde destek olacağımızı, başından beri söyledik. İstediğimiz oldu. Bu iki maddedeki kısmen iptaller, maddenin tümünün oylanmasını engeller" değerlendirmesinde bulundu.

  İşte CHP'nin karara yorumu

Benzer Konular

 1. Modern Tin: Anayasa
  mopsy Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 30-01-2012, 03:08 PM
 2. Sunucu Değişikliği
  YukseLL Tarafından Duyurular-SSS Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 18-06-2011, 12:28 AM
 3. Anayasa değişikliği teklifi
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 29-04-2010, 09:11 PM
 4. isim değişikliği
  Mevt Tarafından Sizden Yonetime! Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 09-02-2010, 10:47 AM
 5. Anayasa
  RABİA Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 16-07-2008, 05:38 PM
Yukarı Çık