1 Mayıs'tan itibaren ikinci el otomobil alım satımlarında artık Emniyet Müdürlüğü'nden temiz kağıdı alınmasına gerek yok.
Bu yeni sistemle otomobil alım satımları tek elden yani noter üzerinden yapılabilecek; ancak,sistemin ilk gününden bu yana yaşanan aksaklıklar yüzünden halen işlemler gerçekleşemiyor.

Noterler sistemin hayata geçmesinden bu yana sadece bir gün işlem gerçekleştirebildiklerini söylüyor; notere gidip araç satmak veya almak isteyen vatandaş ise "sistem yok" cevabını alıp geri dönüyor.

Beşiktaş Noteri Murat Dilekmen sistem sonrasında yaşanan sıkıntılarla ilgili şu açıklamayı yaptı: "1 Mayıs'tan bu yana sadece 1 gün öğleden sonra sistem açıldı. O süre zarfında da sadece 3 tane işlem yapabildik. Artık yeni sistemde ruhsatları noterler vereceği için trafik şubesi, maliye, banka tüm bu kurumlar bizim sisteme atılıyor. Yani ağ kapsamı genişliyor, bu yüzden de sistem henüz oturmadı. Bu Türkiye genelinde olan bir şey."

2. el araç almak isteyen vatandaşlar işlemlerini yaptıramayınca çareyi otomobil almaktan vazgeçmekte buluyor. Peugeot ikinci el satış sorumlusu Eren Turan ise araç satışlarında yaşanan aksaklıkların işlerini çok kötü etkilediğini belirtiyor:
"Şu an noterde bekliyorum,müşteriler haklı olarak bir an önce noter satışının yapılmasını istiyor; ama bir haftadan beri hiçbir işlem yapılmıyor. Noterlerin alım satımda tek yetkili olmasının ardından uygulamaya giren sistemin çalışmaması nedeniyle günlerdir araç satamıyoruz. Satışın gerçekleşmesi için her şey hazırken, 'sistem yok' diyerek geri gönderiyorlar ve biz bunu vatandaşa anlatamıyoruz. İkinci elde işler zaten bir süredir durgundu. Son bir iki aydır işlerimiz açılmıştı; ancak bu son sistemdeğişikliğinden sonra yine satışlar durdu."

Konuyla ilgili tepkilerini dile getiren esnaf da bu sıkıntının 2. el piyasasına darbe vurduğunu söylüyor: "2. el çok ciddi bir sektör. Bu sektörün teşvik edilmesini beklerken darbe üstüne darbeyiyoruz. Sıfır araç alım satımını destekleyen politika üretilirken, 2. el piyasası göz ardı ediliyor."

ARAÇ ALIM ÜCRETİ 70 TL
Yeni sistem oturduktan sonra vatandaş için avantajı hem trafik şubesine gitmemek hem de sadece noter ücreti satış ve ruhsat için 70 TL gibi cüzi bir miktar ödemek olacak. Eski sistemde vatandaş Emniyet Müdürlüğü ve noterde yapmış olduğu işlemler için yaklaşık 240 TL gibi bir ücret ödemek zorunda kalıyordu.

TESCİL BELGESİNİ ZAMANINDA ALMAYANA CEZA
Yeni düzenlemeye göre, noterler aracın yeni sahibi adına bir ay süreyle geçici belge düzenleyecek. Bir ayın sonunda asıl belge verilecek. Tescil belgesini bir ay içerisinde almayanlar 130 lira ceza ödeyecek.

Ayşegül Güçlü / Sabah

konu ilginç; her yeni uygulamada alt yapı tamamlanmadan "bekle gör, düzelt, uygula sistemi ile halkın denek yapılması hiçte hoş olmuyor. zira, çileyide- cefayıda sürekli halk çekiyor.