OSMAN Pepe’nin Orman Bakanlığı döneminde, eski çalışanlarına ait Kar Enerji adlı şirket Pepe aracılığıyla Gürcistan Hükümeti ile çok iyi ilişkiler kurdu. Bu ilişkilerin sonucunda da Çoruh Nehri üzerinde 7 adet hidroelektrik santralin yapım ve süresiz işletim hakkı Kar Enerji’ye verildi.

OSMAN Pepe bakanlığı devrettikten hemen sonra Kar Enerji’nin yüzde 95 hissesi Pepe’nin aile şirketi Pekar İnşaat’a yüzde 5’i de oğlu Mustafa Talha Pepe’ye devredildi. Şimdi Pepe Ailesi en az 240 milyon dolar yatırımla Gürcistan’da bu yatırımı yapıp her yıl 50 milyon dolarlık elektrik satacak.

Bakanlığı döneminde Gürcistan ile yapılan temaslarda hep ön planda olan, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin Türkiye ziyaretlerinde de kendisini ve heyetini hiç yanlız bırakmayan Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe’nin Gürcistan’da çok büyük bir enerji işini kaptığı ortaya çıktı. Gürcistan’da 7 adet hidroelektrik santrali kurma ve süresiz işletme hakkını elde eden Kar Enerji adlı şirketi, bakanlığı döneminde önce yakın adamlarına kurduran Osman Pepe’nin bakanlıktan ayrıldıktan hemen sonra şirketi emanetçilerden geri aldığı ve aile şirketinin üzerine geçirdiği kayıtlarla belgelendi

VATAN GAZETESİ.