Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 Toplam: 7
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Bu ne yaman çelişki

  'Cep'ten konuşan onlarca Amerikalı borsacı kanser
  ABD’de yayınlanan GQ dergisi cep telefonu-kanser ilişkisi dosyasını açtı.

  İNSAN SAĞLIĞI MI PARA MI.....????? DEMEK Kİ DOĞRU CEVAP PARA İMİŞ

  Dergiye göre 1992’den bu yana ABD ve dünyanın finans kalbi Wall Street’in saatlerce cep telefonuyla konuşan çalışanlarında beyin tümörü patlaması yaşanıyor.

  Dünyaca ünlü Amerikan dergisi GQ, son sayısında cep telefonunun kanserle ilişkisini masaya yatırdı. Üreticilerin sigaranın ilk üretilmeye başlandığı yıllarda kanserojen etkisini gösteren araştırmaları nasıl engellediklerini hatırlatan dergi, cep telefonunun da en az sigara kadar zararlı olduğunu ortaya koyan onlarca araştırma bulunduğunu, ancak cep telefonu firmalarının milyonlarca dolar harcayarak bu araştırmaların ‘hasıraltı’ edilmesini sağladıklarını yazdı.

  GQ, cep telefonunun beyinde tümör oluşumuna sebep olduğuna yönelik iddiaların son dönemde ülkenin ünlü finans merkezi Wall Street’te yaşanan gelişmelerle gözle görülür şekilde kanıtlanmaya başladığını da belirtti.

  Borsa koridorları panik içinde
  Bilim dünyasının bu alandaki araştırmalarında en önemli sorunun cep telefonunun henüz hayatımızda çok yeni bir teknoloji olması. Bu nedenle uzun dönemli etkilerini inceleme fırsatı henüz elde değil. Ancak birçok uzmana göre cep telefonları bundan 20-30 yıl sonra bir “kanser salgınına” yol açacak kadar önemli bir tehlike oluşturuyor. Bu anlamda bilim dünyasının önündeki en önemli örneklerden biri Amerikan borsasında (Wall Street) çalışan brokerlar... Brokerlar, 1992 yılından bu yana çok yoğun bir şekilde bazen saatlerce cep telefonu kullanıyorlar ve uzun süreli kullanımın etkilerini görmek açısından çok önemli bir örnek teşkil ediyorlar. İşini kaybetme korkusu nedeniyle GQ dergisine gerçek adını vermeden konuşan “Jim” takma adlı bir Wall Street çalışanı kendisinin de bu yoğun cep telefonu kullanan kişiler arasında olduğunu belirterek şunları anlattı:

  “1992’den bu yana cep telefonu kullanıyoruz ve telefonu dayadığım sağ kulağımın hemen üstünde bir tümör çok yakın bir zamanda oluştu. Benimle aynı şirkette çalışan 4-5 arkadaşımın da beyninde tümör çıktı. Hatta birkaç arkadaşımızı da bu hastalığa kurban verdik. Doktorlar kurtulma şansımın yüzde 70 olduğunu belirtiyor. Uzmanlarla görüştüğümde bana son dönemde bu tür tümör vakalarının sıklığının gözle görülür şekilde arttığını söylediler. Özellikle genç iş adamları arasında bu trende rastlanmasının şaşırtıcı olduğunu belirttiler. Wall Street koridorlarında artık herkes bu soruyu sormaya başladı. Bankacılar arasında cep telefonunun tümör yaptığına ilişkin şüphe yüksek sesle dile getiriliyor.”

  ‘Cep’çiler örtmek için para saçıyor
  Yine GQ’ya bilgi veren Washington Üniversitesi’nden Henry Lai adlı bilim adamı 1990 yılında cep telefonunun kullandığı frekanstaki elektromanyetik dalgaların DNA’ların yapısını değiştirdiğini, DNA sarmallarında kopmalara sebep olduğunu gösteren bir araştırma yayınladığını belirtti. Lai’ye göre cep telefonu endüstrisi, 20 yıldır bu araştırmanın etkilerini ortadan kaldırmak için yüzlerce araştırmanı fonlamayı sürdürüyor. Lai ise cep telefonu şirketleri tarafından finanse edilen araştırmaların 350’sini incelediğinde bunların sadece yüzde 25’inin cebin zararlı etkilerini ortaya koyduğunu, bağımsız araştırmalarda ise bu oranın yüzde 75 olduğunu ortaya çıkardı.

  Dünya Sağlık Örgütü’nde kablosuz iletişim konusunda sağlık araştırmaları yapan kişilerin de cep telefonu endüstrisi tarafından yüzbinlerce dolarlık fonlarla ödüllendirildikleri dokümanlar Microwave News adlı dergi tarafından ortaya çıkarıldı.

  İşte kritik araştırmalar
  GQ, 3 tam sayfa ayırdığı haberinde haberinde şu ana kadar cep telefonunun zararlarını açık bir şekilde ortaya koyan araştırmaları da yayınladı:

  - Uluslararası Kanser araştırmaları Enstitütü 2008 Interphone araştırması: 10 yıllık cep telefonu kullanımı sonucunda özellikle cep telefonunun dayandığı kulağın bulunduğu bölgede ve beynin o babölgedeki yarısında tümör oluşum riski yüzde 40 artıyor.

  - 2009’da İsveç’te yapılan bir araştırma: 20 yaşından önce cep telefonu kullanmaya başlayan kişilerde beyin tümörü oluşumu riski 5 kat daha fazla.

  - Bir başka Interphone araştırması: Sık ve uzun süreli cep telefonu kullanımıyla beyindeki akustik neuroma adlı bir tümörün oluşum riski yüzde 300 artıyor.

  Çantada taşıyın, mutlaka kulaklık kullanın
  Pittsburgh Üniversitesi Kanser Enstitüsü bilim adamları cep telefonunun vereceği zararlardan korunmanın 10 yolunu şöyle açıkladı:

  1- Çocukları uzak tutun: Çok acil durumlar dışında cep telefonu kullanmasına izin vermeyin. Çocuk beynine elektromanyetik dalgaların girişi çok daha kolaydır. Bu dalganın etkileri çocuklarda çok daha etkin hissedilir.

  2- Kulaklık kullanın: Konuşurken vücudunuzdan uzak tutun. 0.9 metre uzak tutulan bir telefondan yayılan elektromanyetik dalga 50 kat daha düşüktür. Mümkün olduğunca kulaklıkla kullanın.

  3- Toplu Ulaşımda Kullanmayın: Toplu taşıma araçlarında cep telefonu kullanıp başkalarına da zarar vermeyin.

  4-Çantada taşıyın: Telefonu üzerinizde taşımayın. Yatarken yanınıza koymayın ve mutlaka kapatın.

  5- Tuş takımı dışarıya baksın: Üzerinizde taşıyacaksanız tuş takımının bulunduğu taraf dışarı baksın. Böylece dalgaların vücudunuza değil dışarı doğru yayılmasını sağlarsınız.

  6- Kısa konuşun: Cep telefonunun etkisi kullanıldığı süreye bağlı olarak değişir. Konuşmalarınızın birkaç dakikayı geçmemesine özen gösterin.

  7- Sürekli kulağınızı değiştirin: Cep telefonuyla konuşurken sık sık kulağınızı değiştirin. Karşı taraf açmadan telefonu kulağınıza götürmeyin.

  8- Hızla hareket ederken kullanmayın: Sinyal seviyesi düşük olduğunda telefonla konuşmayın. Yüksek hızda arabada ya da trende giderken telefon baz istasyonlarını yakalamak için daha çok dalga yayacağı için telefonla konuşmayın.

  9- SMS kullanın: Mümkün olduğunca SMS ile haberleşmeye çalışın.

  10 - SAR oranına dikkat: SAR (Elektromanyetik dalga birimi) seviyesi düşük bir cep telefonu alın.
  (Vatan)

  -----------------------------------------------------------
  Cep telefonları beyni koruyor

  ABD'de fareler üzerinde yapılan bir araştırma, cep telefonlarının, Alzheimer hastalığının bazı etkilerini önleyebileceğini ortaya koydu.

  Güney Florida Üniversitesinde görev yapan Gary Arendash başkanlığındaki bir grup bilim adamı, Alzheimer hastası olacak şekilde genetik değişikliğe uğratılmış farelerin, cep telefonlarının yaydıkları elektromanyetik dalgalara uzun süre maruz kalmalarının ardından, hafıza ve düşünme yeteneklerini ölçen testlerde sağlıklı farelerle aynı başarıyı gösterdiklerini tespit etti.
  Farelere, 7-9 ay boyunca, günde iki saat cep telefonuyla konuşan bir insanın aldığı kadar elektromanyetik dalga veren araştırmacılar, bu sürenin sonunda Alzheimer hastalığının belirleyici özelliklerinden biri olan beta
  amiloid proteininin toplanmasının durduğunu gözlemledi.
  Cep telefonlarının beyin kanserine neden olduğu konusundaki tartışmaların ardından şaşırtıcı sonuçlar elde eden araştırma ekibinin başındaki Arendash, daha hızlı sonuçlar elde edebilmek ve uygulamayı, insanlar üzerinde denemeye başlayıp başlayamayacaklarını saptamak için deney üzerinde çalıştıklarını söyledi.
  Araştırma ekibinde yer alan Chuanhai Cao da araştırmanın daha çok cep telefonlarının uzun süreli kullanımlarının beyne zarar vermediğinin bir delili olduğunu belirtti.
  Uzmanlar, kesin bir tedavi yöntemi olmayan Alzeimer hastalığı konusunda fareler üzerinde etkili olan birçok yöntemin insanlar üzerinde aynı sonuçları vermediğine dikkati çekiyor.

  -------------------------------------------------------------------------
  Cep telefonları şimdi de kanser yapmıyor!

  İskandinavya'da yapılan ve yaklaşık 16 milyon kişiyi kapsayan 30 yıllık dev kanser araştırmasının sonuçları açıklandı.

  Uzmanlar, cep telefonu ile beyin tümörleri arasında hiçbir bağlantı bulamadıklarını bildirdi. Araştırma için 1974-2003 yılları arasında yaşları 20 ila 79 arasında değişen yetişkinler incelendi. Glioma ve Meningioma adlı iki tip beyin tümörünün yıllık görülme sıklığı oranlarını analiz eden uzmanlar, tümör vakalarında ufak bir artış olduğunu ama artışın cep telefonunun yaygınlaştığı 90‘larda değil, 1974’te başladığı-nı bildirdi.

  Daha önce tehlikeliydi
  Bir süre önce Dünya Sağlık Örgütü (WHO) denetiminde 13 ülkede yapılan bir başka araştır-ma ise tam tersi bir sonuç belirle-miş ve cep telefonlarının beyin tümörü riskini ciddi biçimde
  artırdığı ortaya konmuştu.
  (Milliyet)


  "Gerçek özgürlük; istediğini yapabilme değil, iyilik yapabilme gücüdür."
  (Torlakon öğretisi)

  "Bir insanı ahlaken eğitmeden, sadece zihnen eğitmek ,topluma yanlızca okumuş bir bela kazandırmaktır”...
  ”Roosevelt

 2. #2
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781
  daha önce çıkış güçleri daha yüksekti.
  Cep telefonunda Çekim gücü diye girşey yoktur. Türkcelin çekim gücü diye birşey olamaz.
  Cep telefonu alıcıdır. Özellikle çeken bir aygıt asla değildir. Halkın yanılgısını kullanarak reklam yapmak saçmadır.
  Baz istasyonlarımız çok demek mantıklıdır. Baz istasyonun çok olması çevreye zarar verir. mesela cep telefonlarındaki yayını alıp ayna dan aynaya yansıtır baz istasyonlar.
  Düşünün ki ayna var birbirine bakıyor uzaktan sizin küçük cep sinyallerinizi alıp merkeze kadar ayna ile yönlendirirler. sizin telefonununz 0.2 miliwatt ise Baz istasyonları Transponderler en azından 20-50 wattır yani 1.8 ghz oldugunu düşünürsek mikro dalga boyutundadır Mikro dalga fırın etkisini yapar açık alanda. Bu kanserojendir

  İlk telefonlar baz istasyonları az oldugu için güçlü olmak zorundaydı. Mesela ilk motorolalar kalındı 1-2 watt çıkış güçleri vardı. o yüzden motorola hantal akıllarda kaldıgı için nokia daha küçügünü yapınca nokia ve ericson iyi motorola kötü sayıldı Türk toplumunda. oysa gsm ilk motorlanındır.
  uzun vadede radyason zararlıdır. etkileri geç çıkar. Ukraynada çernobilden radyasyon alanlar hemen ölmediler. ölmeleri 5 yıl sürenler var. Hatta öleceklerini bildikleri için o öğrencilere heryeri gezssin diye turlar düzenlediler ki görüpte ölsünler diye.

  cep telefonlarındaki henüz kanıtlanmamıştır. bunu zaman gösterecek. Ancak telsiz dalgalarına maruz kalan benim meslektaşım benden önce beyin tümöründen ölmüştü.
  Bizler eskiden 1600 wattlık telsiz cihazları ile çıkış yapardık. cihaz Tune edilirken Radyasyondan Tüylerimiz havaya kalkardı
  -Telsizle çıkış yaparken antenime konan bir kargayı havada kömür haline getirmiştim bilmeden
  Konu orkuorkun tarafından (07-02-2010 Saat 11:25 PM ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  İskandinav ülkelerinde yapılan araştırma gerçekçi olmayabilir, çünkü nokia ve ericsson onların ürünü........

 4. #4
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Cep telefonuyla fazla konuşunca

  Merhaba!

  Cep telefonuyla fazla konuşmanın dirsek ya da ön kolda
  sinir sıkışmasına neden olabileceği bildirildi.  Amerikalı doktorların "Cleveland Clinic Journal of Medicine" dergisinde yayımlanan makalesinde,
  cep telefonunun fazla kullanımının parmaklarda karıncalanmaların yanı sıra
  elde kas kaybına, dirsekte doku bozulmalarına yol açabileceği belirtildi.

  Makaleye imza atanlardan Dr. Peter Evans, cep telefonuyla uzun konuşulduğunda sorunun parmaklarda karıncalanma,
  4 ve 5. parmaklarda ve elin dış kısmında, bileğe doğru uyuşmalarla başladığını vurguladı.

  Evans, tedbir alınmazsa sonunda kullanıcının elinin kas gücünü kaybedip
  örneğin şişe kapağını açmakta bile zorlanabileceği uyarısında bulundu.

  Makalede, tıpta "kübital kanal sendromu" adı verilen bu hastalığa yakalanma riskini,
  kolun 90 dereceden fazla uzun süreli bükülü tutulmasının artırabileceği,
  kolun bu durumda tutulmasının koldaki sinirin gerilmesine ve
  dirsekten geçen kanalda baskıya yol açabileceğine dikkat çekildi.

  "KONUŞMA SIRASINDA EL DEĞİŞTİRİN"

  Dr. Evans, "kübital kanal sendromunun" şeker hastalığı ya da tekrarlanan travmalar gibi çok çeşitli nedenlerden ortaya çıkabileceğini
  ancak cep telefonu kullanımına bağlı olarak hastalığın görülme sıklığının arttığını ifade etti.

  Hastalık riskini azaltmak için cep telefonuyla konuşulduğu sırada elin değiştirilmesini ya da "eller serbest" şeklinde konuşulmasını öneren Evans,
  bu basit önlemlerin genellikle yeterli olduğunu vurguladı.

  Evans, riskin azaltılmasında kısa mesaj gönderme yönteminin de akıllıca olmadığını, fazla kısa mesaj göndermenin
  baş parmakta ağrılara ve sinir sıkışmalarına yol açabileceğini belirtti.

  Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Figaro" gazetesinin internet sitesinde de yer alıyor.

  77 "kitap" etiketi kullanan gönderi (sayfa 1)

 5. #5
  Uzun bir geçmişi olmadıkları için zararları net olarak tesbit edilemeyen bu cihazların insan vücudunda neleri nasıl etkilediği sanırım önümüzdeki 8-10 yıl içerisinde daha net görülmeye başlayacaktır ama hayatımıza da öyle girdilerki yakında nerdeyse traş makinası işlevide görecekler.. Hiç olmazsa 15 yaş altını uzak tutmamız, belde taşıyıp kalp ve kafadan uzakta taşımamız lazım .. Yatarken de yastık altına değil biraz uzakta olması sanırım yıllar sonra zararları ortaya çıkmaya başladığında ohh be dedirtecektir...

 6. #6
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesaj
  429
  Rep Gücü
  13045
  kanserojen etkisini bildiğimiz ama kullanmaktan vazgeçmediğimiz bir sürü alet var. acaba biz insanlar aptalmıyız?

 7. #7
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Cep telefonu-kanser ilişkisi kanıtlandı

  Merhaba

  Dünya Sağlık Örgütü 10 yıl süren cep telefonu kullanımı araştırmasını açıkladı. Çalışmaya göre cep telefonuyla günde 30 dakikadan uzun konuşmak beyin kanseri riskini üçte bir artırıyor.  Günde 30 dakikadan fazla cep telefonu kullanmak beyin kanseri riskini artırıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün 10 yıl süren çalışmasının sonuçları cep telefonu ve kanser arasındaki ilişkinin sonuçlarını ortaya koydu.

  13 ülkeden 30 yaş üstü 5 binden fazla katılımcıyla yapılan araştırmada, günde 30 dakikadan fazla cep telefonuyla konuşanlarda beyin kanseri riskinin üçte bir arttığı gözlendi.

  Uzmanlar cep telefonlarının kulaklıkla kullanılmasını, direkt kulağa koyulmamasını öneriyor ancak cep telefonu kullanıcılarının büyük bölümü, cep telefonlarını kulaklıkla kullanmayı tercih etmiyor. Cep telefonunu günde 30 dakikadan az ya da kulaklıkla kullanmanın beyin kanseriyle doğrudan ilişkisi olup olmadığıysa gözlemlenmedi.

  Uzmanlar, cep telefonu kullanımının son 10 yıldır yoğunlaştığını, cep telefonu kullanmanın az ya da dolaylı olmasının beyinde nasıl bir hasara neden olduğunun henüz geniş çaplı bir araştırmaya konu olmadığını söyleyip uyarıyor: Yakın gelecekte cep telefonunun uzun vadeli zararlarını da göreceğiz.

  30 yaş altı 'ağır kullanıcı'
  Uzmanlar özellikle 30 yaş altı kişilerin cep telefonunun en sık kullanan kitle olduğunu söylüyor. Araştırmacılar, 30 yaş altı cep telefonu kullanıcıları, 'ağır kullanıcılar' olarak tanımlanıyor. Bu kişiler cep telefonuyla günde 30 dakikadan fazla konuşuyor. 30 yaş üstü kullanıcıların genel cep telefonu kullanma ortalamasıysa ayda iki saat. Araştırmacıların bir sonraki adımı, çocukların cep telefonu kullanmasının beyin tümörü oluşumuna etkisini araştırmak olacak. Uzmanlar, çocukların beyin hücreleri henüz gelişmemiş olduğu için risk altında olduklarını düşünüyor.
  (Radikal)
  Cep telefonu-kanser ilişkisi kanıtlandı

Benzer Konular

 1. AK Partili Mesut Yaman'dan Tuncel Kurtiz Tweeti
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-09-2013, 10:57 PM
 2. Meral Okay'ın eşi Yaman Okay'ı anlattığı mektup
  YukseLL Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-04-2012, 09:33 AM
 3. Çelişki
  İNCİ Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-07-2011, 05:39 AM
 4. Çelişki
  beklenen Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-12-2009, 02:18 PM
 5. Kur'anda çelişki olmaz
  collection Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-02-2009, 08:10 PM
Yukarı Çık