Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6

EMASYA'ya gerek yok..!

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisinde ve Güncel Haber ve Manşetler Forumunda Bulunan EMASYA'ya gerek yok..! Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Gül: EMASYA'ya gerek yok Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, EMASYA Protokolü'ne gerek olmadığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Gül ve Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ile ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  233
  Rep Gücü
  4736

  EMASYA'ya gerek yok..!

  Gül: EMASYA'ya gerek yok
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, EMASYA Protokolü'ne gerek olmadığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Gül ve Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ile Çankaya Köşkü'nde görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda soruları cevaplayan Gül, son günlerin tartışma konusu olan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin hükümetin isteği doğrultusunda yapılabilecek çalışmayla günün koşullarına göre değiştirilebileceğini söyledi. Belgenin zaman zaman değiştirildiğini hatırlatan Gül, ''Bunlar (belgeler) anayasa maddesi değildir. Türkiye'nin de stratejik güvenlik belgesi olması normaldir. Bunlar bugünün şartlarına göre yeniden hazırlanabilir.'' dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın EMASYA'nın kaldırılacağı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Gül, ''Ben de bugünkü hukuk anlayışımız ve geldiğimiz hukuk standartları çerçevesinde buna gerek olmadığı kanaatindeyim. İçişleri Bakanlığı ve TSK'nın ortak imzalarla buna son vermelerinin doğru olduğu kanaatini taşıyorum.'' diye konuştu.

  Agzina saglik..Gül gibi C.Baskanimiz var...

  Bende katiliyorum EMASYA ya gerek yok, kaldirilmali hemen....

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  272
  Rep Gücü
  10412
  Evevt,çok güzel demiş Abdullah Gül,kaldırılmalıdır.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  233
  Rep Gücü
  4736
  İddianameye göre Şemdinli olayı da EMASYA faaliyetiydi
  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kaldırılacağını açıkladığı EMASYA Protokolü'nün izlerine, Şemdinli hadisesinde de rastlandı. Şemdinli İddianamesi'ne göre bombalama sonrası vatandaşlar tarafından yakalanıp, emniyet birimlerine teslim edilen askeri personel, EMASYA kapsamında görevlendirildi. İddianamede bu işlemin kanunlara aykırı olduğu belirtildi.

  Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Umut Kitap Evi'nin bombalanmasının bir EMASYA faaliyeti olduğu ortaya çıktı. Sanık astsubaylar olay günü ilçe merkezinde bulunmalarını ve kitabevi sahibi Seferi Yılmaz'a ilişkin takiplerini istihbarat çalışması olarak açıklamıştı. Şemdinli İddianamesi'ne göre Savcı Ferhat Sarıkaya, bu durumu EMASYA çalışmaları çerçevesinde değerlendirdi. Ancak emniyetin sorumluluk alanında faaliyette bulundukları için astsubayların savunmasını kanunsuz buldu. Sarıkaya, EMASYA'nın delili olarak da sanık astsubaylarda bulunan dönemin İl Jandarma Alay Komutanı Erhan Kubat'ın imzasını taşıyan görevlendirme emrini gösterdi. Bunun üzerine savcılık, Erhan Kubat ile dönemin 2. Ordu komutanı ve Kara Kuvvetleri komutanı hakkında dosya hazırlayarak soruşturulmaları için Genelkurmay'a iletti.

  9 Kasım 2005'te Hakka-ri'nin Şemdinli ilçesinde Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitap Evi'ne atılan bombanın patlaması sonucu bir kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Olay yerinde iki astsubay ve bir PKK itirafçısı, vatandaşlar tarafından yakalanarak polise teslim edildi. Yürütülen soruşturmanın ardından dönemin Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya tarafından hazırlanan iddianamede, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in patlamanın meydana geldiği gün saat 08.00'den itibaren, kendilerine gereken yardımın ve kolaylığın sağlanmasını içeren Hakkâri İl Jandarma Alay Komutanı Erhan KUBAT'ın 08.11.2005 tarihli görevlendirme yazısı ile görevlendirildikleri bilgisine yer verildi.

  Savcı Sarıkaya, bu tespitlerinin ardından sanık astsubayların faaliyetlerinin kanunsuzluğunu detaylıca açıklıyor. Ülke seviyesinde istihbarat yapma yetkisinin 3201 sayılı Emniyet Teşkilâtı Kanunu ile belirlendiğini anlatan savcılık, kanun koyucunun Jandarma teşkilâtına istihbarat üretme amacıyla değil suçları önleme noktasında önleyici dinleme olarak da nitelendirilebilecek idarî bir işlem tesis ettiğini vurguluyor. Savcı Sarıkaya, EMASYA'nın kaldırılan OHAL'in yerine geçen bir uygulama olarak faaliyet gösterdiğinin altını çiziyor. EMASYA Protokolü'nün en son 6 Temmuz 2005 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'nca yenilenerek Jandarma dahil Türk Silâhlı Kuvvetleri'nin ilgili birlikleri ile Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, valilikler, il emniyet müdürlükleri başta olmak üzere pek çok sivil makama da gönderildiğini kaydediyor.

  Savcı Sarıkaya, bu açıklamalarından sonra sanık astsubayların orada bulunmalarının EMASYA Protokolü çerçevesinde ast-üst ilişkisi kapsamında geliştiğini belirtiyor. EMASYA'nın görev tanımını yapan savcılık, söz konusu sanık astsubayların suç mahallinde bulunmalarının bu görev tanımı dışında kaldığını vurguluyor. Ardından da protokolün kağıt üzerinde bulunan dışında istihbarat ve operasyonel eylemlere alet edildiğine gönderme yapıyor.

  Savcı Sarıkaya, sanık astsubaylarda ele geçirilen Hakkâri İl Jandarma Komutanı Albay Erhan Kubat imzalı görevlendirme yazısını EMASYA Protokolü çerçevesinde sıralı bir emir olarak görüyor. İddianamede bu bölüm, "Hakkâri İl Jandarma Komutanı Albay Erhan Kubat'ın sıralı amirleri Hakkâri Dağ ve Komando Tugay Komutanı E.Ö. ve Van Asayiş Kolordu Komutanı S.U.'dur. Askerî hiyerarşinin yapısı gereği ve EMASYA direktifleri gereğince astın üstten habersizce, onun bilgisi, izni veya emri olmadıkça herhangi bir iş ve işlem yapamayacağı genel bir kural olduğu düşünülürse E.Ö. ile S.U.'nun bu tür yasaya aykırı olarak yapılan istihbarat çalışmalarından bilgisinin olmadığı düşünülemez. Yasaya aykırı olarak yapılan istihbarat faaliyetleri ile ilgili bu isimler hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçundan görevsizlik verileceğinden, soruşturma evrakı Genelkurmay Başkanlığı Askerî Savcılığı'na gönderilmek üzere tefrik edilerek Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğimiz soruşturma defterinin 2006/152 sırasına kaydı yapılmıştır." şeklinde geçiyor. ZAMAN

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  EMASYA Protokolü kaldırıldı

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, EMASYA protokolünün bugün itibariyle yürürlükten kaldırıldığını açıkladı.

  Askere, emniyetin yetersiz kaldığı durumlarda müdahale yetkisi veren EMASYA protokolü bugün yürürlükten kaldırıldı.

  Yaklaşık bir haftadır tartışma konusu olan protokol için Başbakan Erdoğan TRT'de katıldığı programda 'kaldıracağız' açıklamasını yapmıştı.

  Protokol askeri darbelere zemin hazırladığı iddiasıyla tartışma konusu olmuştu.

  Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada protokolün gereksiz olduğunu askerin kanunla yetkilendirilmiş olduğunu belirtti.

  EMASYA (Emniyet-Asayiş Yardımlaşma) protokolü bugünden itibaren yürürlükten kalktı. İçişleri bakanlığı ile Genelkurmay bakanlığı arasında 28 Şubat 1997'de imzalanan protokole göre asker gerekli gördüğü taktirde şehirlerdeki olaylara valinin izni olmadan harekete geçebiliyordu

  haber3

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye Ala Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Mesaj
  124
  Rep Gücü
  4756
  İddianameye göre Şemdinli olayı da EMASYA faaliyetiydi
  Nerede kan gözyaşı varsa orada emasya+ergenekon vardır.

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesaj
  2.284
  Rep Gücü
  45818
  kendi ordusunu yıpratmaya çalışan bir hükümet
  bunların hesabını nasıl verecekler merak etmekteyim

  tarih affetsede
  milletimiz bu hatayı affetmeyecektir

  orduya güven duymayan gitsin yurtdışına
  yataklarında rahat uyuyanlar unutmasınlarki bu TSK sayesindedir

Benzer Konular

 1. Emasya Protokolü Nedir?
  İNCİ Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-06-2011, 01:29 AM
 2. ACİL YARDIMINIZ GEREK plz
  xenosx Tarafından Dert Köşesi (güzin abla) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 01-07-2009, 02:34 AM
 3. Ne Gerek Var...
  D€NiZ Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 28
  Son mesaj: 25-03-2009, 01:15 AM
 4. Yolcu yolunda Gerek..
  Bay X Tarafından Nostalji (Mazi'den Kalanlar) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-04-2008, 01:02 AM
 5. formata gerek yok...
  dogangunes Tarafından Ücretsiz Programlar (Freeware ,Shareware ) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 28-09-2007, 09:32 PM
Yukarı Çık