Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Yargıtay'a 34 üye seçildi


  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Yargıtay'da boş bulunan 34 üyelik için seçim yaptı.HSYK'nın dün gece geç saatlere kadar süren toplantısında Yargıtay'da boş bulunan 34 üyelik için seçim işlemi tamamlandı. Yargıtay'ın yeni üyeleri arasında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Poyrazoğlu da bulunuyor.

  Yargıtay'ın yeni üyeleri arasında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Yıldırım ve Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü uğurlu da bulunuyor.

  Buna göre, Yargıtay'ın yeni üyeleri şunlar:
  “Hacı Hüseyin Ünaldı (Ankara Hakimi), Hüseyin Poyrazoğlu (Ankara Cumhuriyet Başsavcısı), Aysel Koçak (Kadıköy Hakimi), Mehmet Erdoğan (Sarıyer Hakimi), İnci Aytaç (Ankara Hakimi), Mustafa Aysal (İzmir Hakimi), Mehmet Nuri Öztürk (Ankara Hakimi), Beyhan Azman (Ankara Hakimi), Refik Cemal Hanedan (Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanı), Leyla Elen Köksal (Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanı), Selma Bellek (Kartal Hakimi), Birol Soner (İzmir Hakimi), Ali İnceman (Bakırköy Ticaret Mahkemesi Başkanı), Mehmet Çamur (Bakırköy Hakimi), Meryem Üstener (Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı), Nilgün Zehra Canlı (Ankara Hakimi), Ayşe Şentürk (İstanbul Ticaret Mahkemesi Başkanı), Belkız Karakaş (Bakırköy Ticaret Mahkemesi Başkanı), İrfan Okur (İzmir Hakimi), Ahmet Tuncak (Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanı), Mehmet Akarca (Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı), Mustafa İsmet Yörük (Muğla Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı), M. Şebnem Günaydın (Yargıtay Cumhuriyet Savcısı), Yakup Ata (Yargıtay Tetkik Hakimi), Ahmet Karadavut (Yargıtay Tetkik Hakimi), Ayşe Çevikbaş Tartıcı (Yargıtay Tetik Hakimi), Fahri Akçin (Yargıtay Tetkik Hakimi), Doç. Dr. Adnan Değnekli (Yargıtay Tetkik Hakimi), Ali Orhan (Yargıtay Tetkik Hakimi), Fikriye Ernalbant (Yargıtay Tetkik Hakimi), Mete Duman (Yargıtay Tetkik Hakimi), Halit Baysoy (Adalet Başmüfettişi), Hüsnü Uğurlu (Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı), Hüseyin Yıldırım (Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı)”

  Boyrazoğlu'ndan boşalan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı için atamanın önümüzdeki günlerde yapılacağı bildirildi.

  Yargıtay'a 34 üye seçildi

 2. #2
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265
  HSYK'nın asil üyeleri, Yargıtay'a üye seçiminde tercihini, yine YARSAV'dan yana kullandı. Yargıtay'a atanan 34 kişiden 6'sının, YARSAV üyesi olduğu anlaşıldı.

  Kriz tam 8 ay sürdü. 8 ay önce, Yargıtay üyeliklerinden 10'u boşaldı. Normalde, boşalan koltuk sayısı 10'a ulaştığında, hemen atama yapılması gerekiyordu. Bu sefer öyle olmadı. Sayı 10'u aştı, hatta 34'e ulaştı ama kriz aşılamadı.

  HSYK'nın yargıdan gelen üyeleri, kendi listelerinde ısrar edince, atamalar kilitlendi. Çünkü, İddialara göre; HSYK'nın Yargıtay'a atamak istediği 34 hakim ve savcıdan 20'si soruşturma geçirmişti. Hal böyle olunca, Adalet Bakanı, HSYK'nın listesini veto etti.

  Bu gerilim, Pazartesi günü akşam saatlerine kadar devam etti. Saatler süren pazarlıklar sonucunda, kriz 8. ayın sonunda aşıldı ve Yargıtay'a 34 üye atandı.

  Yargıtay'a atanan hakim ve savcılar arasında, ilginç isimler var. Bunların başında, ergenekon savcıları tarafından teknik takibe alınması istenen, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu geliyor.

  6 İSİM YARSAV ÜYESİ
  Bir başka dikkat çeken husus da, listedeki YARSAV üyeleri. HSYK'nın, Yargıtay'a YARSAV üyelerinden de atama yaptığı ortaya çıktı. Atanan hakim ve savcılardan 6'sının, ergenekon sanıklarına desteğiyle bilinen YARSAV'lı olduğu anlaşıldı. İşte iddia edilen o isimler:

  Kadıköy Hakimi Aysel Koçak, Bakırköy Ticaret Mahkemesi Başkanı
  Ali İnceman, İstanbul Ticaret Mahkemesi Başkanı Ayşe Şentürk, Bakırköy Ticaret Mahkemesi Başkanı Belkıs Karakaş, İzmir Hakimi İrfan Okur ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Şebnem Günaydın.

  Yargıtay'a Adalet Bakanlığı'ndan da 2 atama yapıldı. Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Yıldırım ve Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Uğurlu da Yargıtay'a atanadı.  Bir başka dikkat çeken husus da, listedeki YARSAV üyeleri. HSYK'nın, Yargıtay'a YARSAV üyelerinden de atama yaptığı ortaya çıktı. Atanan hakim ve savcılardan 6'sının, ergenekon sanıklarına desteğiyle bilinen YARSAV'lı olduğu anlaşıldı. İşte iddia edilen o isimler:

  Kadıköy Hakimi Aysel Koçak, Bakırköy Ticaret Mahkemesi Başkanı
  Ali İnceman, İstanbul Ticaret Mahkemesi Başkanı Ayşe Şentürk, Bakırköy Ticaret Mahkemesi Başkanı Belkıs Karakaş, İzmir Hakimi İrfan Okur ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Şebnem Günaydın.

  Yargıtay'a Adalet Bakanlığı'ndan da 2 atama yapıldı. Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Yıldırım ve Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Uğurlu da Yargıtay'a atanadı.
  haber vakti
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

Benzer Konular

 1. Yargıtay Dosya Sorgulama
  dogangunes Tarafından Super Rehber Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-11-2011, 09:19 PM
 2. Yargıtay'dan Başörtüsü açıklaması
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 20-10-2010, 03:49 PM
 3. Yargıtay: Kızlık zarı bozulana tazminat verilmez..
  Gül@y Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-12-2008, 12:31 PM
 4. Yargıtay
  Runaw@y Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-10-2007, 02:57 PM
 5. Yargıtay'dan Kredi kullananları sevindirecek karar
  YukseLL Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-06-2007, 04:50 PM
Yukarı Çık