Telefon ve ortam dinlemede sınır yok! Cep telefonunuz gibi ev telefonuna da dikkat..

TELEFON DİNLEMEDE SINIRLAR ORTADAN KALKTI
"Medeniyet öyle bir nurdur ki, ona bigane kalanları yakar kül eder" sözünü doğrulayan bir olaydan söz etmek istiyorum bugün. O da özellikle Türkiye'nin siyasal yaşamında teknolojiden habersiz yaşayan kişilerin başlarına neler gelebileceğini göstermesi bakımından kanımca çok ilginç bir konu oluşturmaktadır.

Gerek siyaset adamı gerekse işadamı ve yönetici, herkesin başına gelebilecek bazı hataların teknolojinin olanaklarından haberdar olmamak, dünyaya kapalı yaşamanın birer ürünü olduğunu da hatırlatmakta yarar gördüğüm için bugünkü yazımı özellikle telefon dinleme konusuna ayırmak istedim. Yanlış anlaşılmasın, Ergenekon dosyalarındaki dinlemelerden söz açmıyorum. Onlar gazetelerde çarşaf çarşaf tefrika edilmektedir. Bizim konumuz teknolojik gelişmeler.

PİLLER ÇIKARTILMALI

Hatırlarsınız bir süre önce CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın odasında yaptığı bir konuşma karşı görüşteki bir gazetede yayımlanmış ve bu konu ülkede büyük bir siyasi tartışma yaratmış, konu Meclis'e taşınmış, karşılıklı suçlamalar sürüp gitmişti. Oysaki teknolojinin bugün ulaştığı noktada politikacının veya işadamının cebinde veya masası üstünde bulunan kapalı durumdaki cep telefonları bile birer anten görevi yapıp yapılan bütün konuşmaları dinleyicisine aktaracak hale gelmiştir. Konu ile ilgili bilgileri bulunan Amerikalı yöneticiler Çin'deki yaz olimpiyatlarına giden sporcuları uyararak, konuşmadıkları zaman cep telefonlarının pillerini çıkarmalarını önermiştir.

Bu konudaki gelişmeler özellikle minyatürizasyon ve yazılım programları alanındaki gelişmelerle çok yeni boyutlara taşınmış bulunmaktadır. Amerikan kaynaklarına göre Amerikan Federal Tahkikat Bürosu (FBI) 2002 ve 2003 yıllarında bir mafya ailesine karşı mahkeme izniyle bu yeni teknolojilerden yararlanmış ve yapılan konuşmalar kayda geçirilmiş ve mahkemeye delil olarak sunulmuştur. Bu alandaki yeni gelişmeler sadece cep telefonları ile sınırlı değildir.

ODADA KONUŞULANLAR

Evdeki telefonlarınızdan sadece yaptığınız konuşmalar değil, konuşmadığınız zaman bile odanızdaki konuşmalar odada bulunan telefondan dinlenilebilmektedir.

İşte size iki internet kaynağı. Bu konuyu araştırmak isteyenler Google arama motoru ile İngilizce olarak "Using cell phones as listening device?" sorusunu sorarak bu konudaki değişik bilgi kaynaklarına ulaşabilirler.

Bunlar arasında benim ilgimi çeken iki önemli kaynağın internet bağlantıları söyle:

FBI taps cell phone mic as eavesdropping tool - CNET News

Amerika'da özellikle yeni teknolojilerle ilgili bilgiler veren CNET isimli kuruluşun verdiği haber çok ayrıntı taşımaktadır. Aynı yazıda İngiliz BBC yayın organının iternet sitesinde yayımlanan bir haberin bağlantısına ulaşmak da mümkün.

Aşağıdaki internet sitesi ise bu alandaki yeni gereçleri ayrıntıları ile sergilemektedir.
Listening device with on distance limit, listening devices, bug, with no range limit, GSM bug, GSM listening device, infinity listening device, infinity bug country wide listening device, long range bug, voice transmitter, bug, listning device, gear,

Bu sitede ilan edilen cep telefonlarından bir tanesi de aile üyelerinden herhangi birinin; kızınız, eşiniz, oğlunuz, akrabanız veya arkadaşınızın neler konuştuğunu izlemenize yarayan bir cep telefonu. Özellikle hazırlanmış bu telefonu bir yakınınıza veya bir politikacıya veya işad***** hediye ederek onun tüm konuşmalarını izlemeniz mümkündür. Amerika'da bazı ailelerin çocuklarını bu yöntemle izledikleri belirtilmektedir.

SINIRSIZ DİNLEME

Q-Phone adı verilen bu cep telefonunun numarası çevrildiğinde telefonunun ekranında hiçbir işaret gözükmemekte ve telefon çalmamaktadır, fakat bu arama ile telefonun dinleme cihazı harekete geçmekte ve sahibinin haberi olmadan kendisi ile yapılan veya çevresinde yapılan tüm konuşmaları karşı tarafa yansıtmaktadır.

Dünyanın her tarafında kullanılabilecek türden olan bu cep telefonlarının Amerika'da satış fiyatı satış vergisi dahil 1500 dolar civarında. Bu telefonlar için mesafeler de önemini kaybetmiştir. Şirketin internet sitesinde New York'a seyahat edip, Los Angeles'taki eşinizin ne yaptığını izleyebilirsiniz denilmektedir.

Nasıl korunursunuz? En iyisi sizi ve telefonlarınızı her türlü bug-böcek adı verilen bu tür dinlemeye karşı 24 saat özel arama cihazları ile denetlemenizdir. Buna herkesin gücü yetmeyeceğine göre yapılacak en iyi şey, konuşma yapmayacağınız zaman, cep telefonunuzun pilini çıkarmaktır. Ev telefonlarının ise fişinin çekilmesidir.

Referans
Tevfik DALGIÇ

haber3