Bir İspanyol klasiği ve kimilerine göre de İspanyol mutfağının mücevheri, barların, mesonların, sandviççilerin baş tacı olan bu son derece pratik, ucuz lezzet harikasını İspanya’da bulamayacağınız hiçbir yer yoktur. Barlarda kafelerde her zaman tezgah üstünde, üstü cam veya plastikten şeffaf kapaklı kek saklama tabakları içerisinde taze yapılmış bir “tortilla” mutlaka vardır. Omletlerin en güzeli “tortilla” nın orijininin Navarra olduğu söylenmektedir, hikayeye göre evinde birkaç tane patates , soğan ve yumurtadan başka hiç bir şeyi olmayan, Navara dağlarında yalnız yaşayan bir kadının evine bir gece yarısı bir general gelir ve yemek ister, generali kırmak istemeyen kadın evindeki bu malzemeyle elinden geldiğince lezzetli bir şey yapmaya çalışır ve General bu daha önce hiç yemediği yemeği çok beğenir. Bu yemek böylece bütün Navarra’da meşhur olur ve tüm ülkeye yayılır. Ancak, “tortilla española”nın Peru kaynaklı olduğu da söylenmektedir, patatesin Peru orijinli olduğu düşünülecek olursa bu da uzak bir olasılık değildir elbette. Peru’da ise bu yemeğe “tortilla de papas” denmektedir.

Yapılması son derece kolay olan İyi bir “tortilla”nın sırrı tabi kullanılan malzemelerin kalitesinde saklıdır: sarı kabuklu ve içi fildişi renginde güzel patatesler, beyaz, sulu kuru soğan, taze yumurta ve sızma zeytinyağı.

6 kişi için kullanılan malzeme:
1kg patates
8 veya 9 yumurta
1 orta boy kuru soğan
Sızma zeytinyağı
Tuz

Hazırlanışı:
1. Patatesler kabukları soyulduktan sonra ince ve küçük dilimler halinde, kuru soğan da, salata soğanı gibi yarım ay şeklinde incecik doğrandıktan sonra, malzemeyi içine alacak büyüklükteki, tercihen demir veya çelik bir tavada bolca kızdırılmış zeytinyağına atılır birkaç kez karıştırdıktan sonra üstü kapatılır, altı kısılır ve arada bir karıstırılarak kendi buharında, patatesler kızarmadan yumuşayana kadar pişirilir. Daha sonra hemen tavadan alınır ve fazla yağı süzülür.

2. Büyük bir çanakta yumurtalar iyice çırpılır, eğer yeterli vaktiniz varsa, (arzu ederseniz yumurtaların sarılarını beyazından ayırarak önce beyazları katılaşıncaya kadar çırptıktan sonra çırpmaya devam ederken sarıları ekleyerek iyi bir karışım elde edebilirsiniz) daha sonra, fazla yağını süzerek tavadan çıkartıp kenarda beklettiğimiz soğanlı patatesler çırpılmış yumurtaya atılır, tuzu ilave edilir ve iyice karıştırılır.

3. Temiz bir tava ateşe konur, 2 kaşık zeytin yağı tavaya dağıtılır, iyice kızdıktan sonra yumurtalı patatesler tavaya dökülür ve yayılıp düzeltildikten sonra altı kısılır ve yapışmaması için arada sırada hoplatılarak pişirilir.

4. Altı iyice katılaşıp renk aldıktan sonra büyük bir tabak veya kapak ya da tepsiye alarak, gerekirse tavaya 1 veya 2 kaşık daha yağ ilave ettikten sonra “tortilla” tersyüz edilir. İspanya’da, bu işlem için özel olarak üretilmiş altında tutmaya yarayan uzantısı olan, ayaklı kek servis tabaklarına benzeyen seramik tabaklar vardır. Tortilla’yı gene, yapışmaması için ara sıra hoplatarak, birkaç dakika daha pişirdikten sonra servis tabağına alabiliriz. Eğer çok pişmiş istenirse daha uzun süre, kısık ateşte olmak kaydıyla ve devamlı çevirerek pişirilir. Bir kürdan veya bıçak ucuyla da içinin yeterli derecede pişip pişmediği kontrol edilebilir.

Tortilla sıcak, soğuk ya da ılık olarak yenebilir, yanında arzu edilen bir salatayla ve bir dilim ekmekle “gazpacho” nun ardından sıcak bir yaz gününde ana yemek olabilir veya küçük kareler halinde kesilerek, üstlerine kürdan batırırsak “tapa”lar arasında aperatif olarak yerini alabilir ya da sandviç olarak ekmek arasına konabilir.

Diğer tüm geleneksel yemeklerde olduğu gibi “tortilla” tariflerinde de, evden eve, bölgeden bölgeye, hatta Latin Amerika’yı da göz önüne alacak olursak, ülkeden ülkeye , kırmızı biber, ıspanak, mantar gibi çeşitli malzemelerin de eklenmesiyle farklılıklar görülüyor.

Afiyet olsun!

hispanatolia.com...