Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Köpekler kedileri pati farkıyla geçmiş

  LONDRA - Şimdiye kadar hep köpeklerin insanlar için en iyi arkadaş olduğu, daha kolay eğitildiği ve benzeri şeyler söylenmişti. Yanlış da değil, köpekler insanlara kedilerden daha iyi arkadaş ama bu durumu çok da büyütmemek lazım. Çünkü kedilerle köpekler arasında çok az bir fark bulunuyor.
  New Scientist dergisinin çalışanlarının yaptığı bir araştırla kedi ve köpeklerin beyinlerinin büyüklüğünden kolay eğitilebilir olmalarına kadar 11 özelliğini karşılaştırmış. Sonuçta da köpekler altı kategoriden geçer not alırken, kedilerin ise beş kategoriden geçer not aldığını ortaya çıkarmışlar.
  Araştırma sonucunda kedilerin daha büyük beyinleri olduğu ortaya çıkmış. Kedilerin köpeklere nazaran kompleks fonksiyonlara ve dikkate adanmış 1.4 milyon daha fazla beyin hücresi olduğunu bulmuşlar.  Ayrıca kediler köpeklerden daha popüler çıkmış. En çok kedi sahibi olan ülkelerle en çok köpek sahibi olan ülkeler karşılaştırıldığında da 204 milyon kedi beslenirken, 173 milyon köpek beslendiğini görmüşler.

  Bunların yanı sıra köpekler her ne kadar kediler kadar ilgi görmese de köpekler de insanları yönlendirme, özellikle de körlere rehberlik etmes konusunda başarılılar.
  Tarihe bakıldığı zaman da köpeklerin 135 bin yıl önce evcilleştirilmeye başlandığı görülüyor. Kediler ise evcilleşme konusunda daha kısa bir geçmişe sahip. Ayrıca köpekler sahibine bağlanma konusunda daha güçlü bir hissiyata sahip; araştırmalar dört aylık bir yavru köpeğin bile bir insanın arkadaşlığını başka bir köpeğinkine tercih ettiğini ortaya koymuştu.
  Köpekler aynı zamanda insanların jest ve mimiklerini takip edebilme özelliğine sahip. Bir başka özellikleri ise daha kolay eğitiliyor olmaları. Köpeklerin koku alma konusundaki başarısı ayrıca polis tarafından da uyuşturucu baskınlarında kullanılmalarını sağlıyor.

  ntvmsnbc

 2. #2
  yeni üye Daphne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  67
  Rep Gücü
  6075
  kedileri de, köpekleri de hepsini çok seviyorum..
  ama kedilerin yeri ayrı.
  istisnalar kaydeleri bozmasa bile ben kedilerinde kelimeleri anlama yeteneklerinin köpekler kadar iyi olduğuna inanıyorum, en azından benim kedim, her söylediğimi anlıyor :)

Benzer Konular

 1. Geçmiş Hükümetler
  SOSYALİST Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-02-2015, 05:45 PM
 2. Pitbull Köpekler
  YukseLL Tarafından Evcil Köpekler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-02-2008, 05:28 AM
 3. Tarihe adını yazdıran köpekler
  SMN Tarafından Evcil Köpekler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-01-2008, 09:12 PM
 4. Köpekler Çikolata Yerse Neden Ölür?
  dogangunes Tarafından Evcil Köpekler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-05-2007, 01:26 AM
 5. tasarimbu.com farkıyla 100 mb alan yıllık 10 YTL
  Dr_Max Tarafından Web Hosting Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-04-2007, 11:18 PM
Yukarı Çık