Sokak köpeklerini istemeden incelemişimdir. Gittiğim hemen her memlekette daha farklılar. Bazı ülkelerde o kadar fazla. Bazılarında hiç yoklar. Genelde fakir memleketlerde daha çok görünürler.

Rusya dağıldıktan sonra: rusyanın Ukrayna moldovadan tutun birçok dağınık ülkesinde
Sokak köpekleri cins ırklar oluştururlar. Çete gibi dolaşıllrar karışık ama seçme cins köpekler. Bazen otobüs duraklarının önünden geçerler. Eğer bir tanesine el kaldırırsanız hemen hepsi saldırabilir.
Aslında bunlar evcil köpeklerdir . Ancak alım gücü düştükçe insanlar kendilerine bakamayınca ilk önce kapıya köpeklerini kedilerini koymuşlardır.

Rusyadan dağılan ülkeler içinde İyi cins köpek çeteleri gördüm tek başına çöplük karıştıran değil de grup gezinenler. Bazen tek olanlar da vardı ama az. Bu hayvanlar evcil oldukları için daha akıllılar. Ve trafik ışıklarını çok iyi izleyip geçiyorlar.
Tabii farklı ırklar çifleştiği için doğal olarak yeni nesilleri karışık.

--Hindistanda pek köpek görmedim mesela ama çok fakir ülkelerde ise sokak köpekleri insanlarla beraber yaşıyor. Mesela çingene kamplarında ateş yakılmış köpekler var. Fakir çocuklarla köpekler arkadaşlar. Çünkü aynı çöplüklerden yemek yiyorlar.

-Zengin ülkelerin büyük bir kısmında kısırlaştırılmışlar ve nüfusları kontrol altında. Bazılarında hiç yoklar.

bulgaristanda ve birkaç slav ülkelerinde sokaklar daha tenha Sık sık trafik olmadığı için.
Bu bölgelerde gaza basan çok araba olabiliyor(boş yol gibi) sokak köpekleri biraz aptalca hareket ediyor, Trafikten insanlardan haberleri yok , Tam bir yolun ortasında uyuyabiliyor , yani oturacak yeri seçmede çok özgür hissettikleri için çoğüunlukla eziliyorlar.yada Trafikte aptalca hareketler yapıyorlar. araba geldiğini göre göre trafik ortasında dolaşıyor, ve arabalar farkederse ezmiyor.gece uyurken sececekleri yer caddenin ortası olabilir. Boş yolda kendini avrupalı sanan gencin hız denemesi yapacağından haberi yok.
Türkiyedekiler ise insanları gibi uyanık ana trafikte dahi geçebiliyorlar. Mesela Dükan kepenklerini 2 elle açarken Evinize biraz tavuk aldınız et aldınız yere koydunuz. Anında kokusunu algılayıp siz kepengi kaldırırken paketini koklama veya biraz daha cesaret ederse yiyebiliyor ortalıkta. Biraz boşta kalsa götürebiliyor (:) ) farkedilmesi uzun sürmüyor. Eğer köpek olmazssa bir kedi çok çabuk farkediyor beleş malı.