Yok artık, daha neler demeyin. Çünkü artık köpeğinizi kılıktan kılığa sokacağınız tasarımlar var. Kreasyonlarda gelinlikten tuvalete, kazaktan tişörte, bornoza kadar şaşırtıcı modeller var. Köpeklere giysi tasarlayan Lida Ürneşli Kayaoğlu, hazırladığı Lolika by Lida koleksiyonunu ve köpek modasında son trendleri anlattı.


Köpek kıyafetleri yapmaya nasıl karar verdiniz?
Her şey köpeğim Lolik’in hayatıma girmesi ile başladı. Yorkshire Terrier cinsi hakkında bilgi edinebilmek, ona daha iyi ve doğru bakabilmek amacıyla internette araştırma yaparken kıyafetlere rastladım. 2008 Eylül ayında da köpek kıyafetleri tasarlamaya başladım. Mini bir koleksiyon hazırlayarak “Yorkshire Terrier” defilesi düzenledim. Bu defileyle beraber talepler arttı ve “Lolika” by Lida adıyla bir marka olmaya karar verdik.

Köpek kıyafetleri tasarlamakta dikkat edilmesi gereken şeyler nedir?
Kıyafetlerde rahatlıklarını sağlamak için köpek anatomisini incelemek gerekiyor. Kolay giydirilebilir olması, ihtiyaçları ve rahatlıkları tasarımlarda çok önemli ayrıntılar. Soğuk ve yağmurlu havalarda koruyucu kıyafetler olmalı. Günlük kullanımlarda, şık ve dikkat çekici olmaları, tasarım yapmadan önce üzerinde durulması gereken noktalar.Tasarımlarınızda kumaşları nasıl seçiyorsunuz?
Kullandığım kumaşların pamuklu ve elastik olmasına önem veriyorum. İçinde çok fazla naylon karışımı olan kumaşlardan kaçınıyorum. Siz de köpek kıyafeti alırken naylondan kaçının. Belli testlerden geçmiş kumaşları almaya gayret ediyorum. Çünkü boya vermemeli, terletmemeli ve onların sağlığını hiçbir şeklide tehdit etmemeli.

Giysilerin belirgin özellikleri var mı?
Tabii ki rahatlığı, daha sonra şıklığı ve enteresan olması. Rahat olabilmesi için de doğru kumaşlara, doğru kalıpların uygulanması gerekiyor. Bazen bir modeli seriye koyabilmek için farklı cins köpeklerle prova yapıyorum. Bu yöntem, kıyafetlerin en az hata ile üretime geçmesini sağlıyor.

Üretilen giysiler, köpeğin cinsine göre değişiyor mu?
Bugün evinde köpek besleyen kişilere baktığımızda “Şu ya da bu cins daha çok seviliyor, daha önemseniyor...” diyemeyiz. Sonuçta hepsi ayrı ayrı şık ve güzel olmayı hakediyor. Sadece küçük cins köpeklerde biraz daha süslü kıyafetler ağırlıkta. Süslü kıyafetler gelen talepler üzerine büyük cins köpeklere de uygulanabiliyor. Büyük cinslerin asil havaları modele ayrı bir tat verirken, küçük cinslerde süslü, fırfırlı, biraz da eğlenceli olan modeller çok daha güzel duruyor.

Kreasyonunuzda nasıl modeller karşımıza çıkıyor?
Bunun için net bir şey söyleyemem. Çünkü koleksiyonumda tişörtten elbiseye, sweatshirtten monta, gelinlikten bornoza kadar ürün çeşidi çok fazla. Ve her geçen gün buna bir yenisi ekleniyor. Tişörtlerde baskılar, armalar, elbiselerde minik taşlar, boncuk işlemeler ve düğmeler kullanıyorum. Aksesuar olarak da şu an tasmalar üzerinde yoğunlaştık. Tasarım yapmak öyle bir şey ki bazen aklınıza yeni bir model geliyor, daha sonra o modelle birlikte bir başkası... Hepsi birbirine ilham veriyor.

Defilenizde en çok hangi modeller ilgi gördü?
Defilemde en çok Superman, Melek ve Gelinlik modeli beğenildi. Ayrıca denizci kıyafeti, tütü, tasma da diğer ilgi çekenlerin başındaydı. İlk defilem, çok önemli bir sınavdı ve hemen hemen tüm modellerin ayrı ayrı beğenilmesi benim için çok büyük bir mutluluk oldu.

Köpeğimizi şık ve güzel görmek istiyorsak, nasıl giysiler seçmeliyiz?
Nasıl ki kendi giydiklerimize dikkat ediyoruz, özeniyoruz, aynı özeni köpeklerimiz için de göstermeliyiz. Onlar da her zaman şık olmayı bence hakediyor. Bu yüzden giyimlerinde en çok yakışanı tasarlamaya dikkat ediyorum. Satış noktalarımda, tasarımlarıma bakan kişilerin, “Sizce hangisi daha çok yakıştı?” soruları ile karşılaşıyorum. Çünkü hayvanlarını önemsiyorlar. Şık olmaları ve güzel görünmeleri için titizleniyorlar. Ayrıca renklerin uyumu ve kıyafetin içinde köpeğin rahat, keyifli olmasına dikkat ediyorlar. Köpeklerini götürecekleri yerlere göre de kıyafet seçimleri değişiyor.

Köpek kıyafeti alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?
Öncelikle rahat olmasına dikkat etmeliyiz. Kolay giyilebilir olmalı. Cildine zarar verebilecek, tahrişe neden olacak kumaşlardan kaçınmak gerekir. Kışın sıcak tutabilecek, yağmur geçirmeyecek olması çok önemli, yazın ise terletmeyecek kıyafetler seçmeye özen göstermeliyiz.

Köpeğin rengine göre kıyafet rengi de değişiyor mu?
Bu tamamen kişinin zevkine kalmış bir durum. Benim koleksiyonumda koyu renkten açık renge kadar çok geniş bir renk seçeneği var. Sadece renk ayrımı köpeklerin dişi ve erkek olmalarına göre değişebilir. Dişilerde pembe, kırmızı tonları, erkeklerde ise lacivertler, maviler ve yeşiller ağırlıklı.


Lolika koleksiyonunu bu mağazalarda bulabilirsiniz

n Ataşehir B.B.Ç Veteriner Kliniği, n Petworld Akmerkez , n Petworld Profilo,
n Anatolia Hayvan Hastanesi, n Medicine Veteriner Kliniği Yeşilköy


kaynak