Artizan Beyaz Ekmek Artizan ekmeklere yeni başlayanlar için temel bir beyaz ekmek tarifi. Çok az maya ve bir önceki ekmekten saklanan portakal büyüklüğünde bir parça hamur kullanılır. Böylece hafif ekşimsi, içi dolgun ama yumuşak ve en güzeli lezzetli bir ekmek çıkar ortaya.


Malzemeler:
3 bardak beyaz un
1 portakal büyüklüğünde eski hamur (pate fermente), oda s
ıcaklığında
¼ tatlı kaşığı instant kuru maya
¾ tatlı kaşığı tuz
1 bardak su, ılık
1 büyük somun

Yapılışı:
1. Eğer elle yapıyorsanız unu, mayay
ı ve tuzu bir kapta karıştırın. Eski hamuru ve suyu karışıma ilave edip 10 dakika kadar yoğurun. Eski mayanın hamura iyice karışması için yoğurma süresi 5 dakika daha uzatılabilir. Bu işlemin sonunda hamurunuz yumuşak ve kolay şekil verilecek kıvamda olacaktır.
2. Eğer mikser ile yapıyorsanız mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unu, mayay
ıve tuzu mikser kabına alın. Eski hamuru ve suyu karışıma ilave edip 7-8 dakika kadar yoğurun. Eski mayanın hamura iyice karışması için yoğurma süresi 5 dakika daha uzatılabilir. Bu işlemin sonunda hamurunuz yumuşak ve kolay şekil verilecek kıvamda olacaktır.
3. Hamurunuzu ağzı kapalı bir kaba alıp 2-3 saat evin en sıcak yerinde bekletin. Hamurunuzun hacmi bu sürede 2 katına çıkmalı.
4. Hamuru mutfak tezgahı üzerine alıp elinizi gerektikçe unlayarak 10 dakika daha yoğurun.
5. Hamuru 30 cm uzunlu
ğunda düzgün bir rulo haline getirin. İyice unlanmış fırın tepsisineyerleştirin ve 1-2 saat daha kabarması için bekletin.
6. Mayalanmışekmeğin üzerine keskin bir bıçakla biribirine paralel verev
7-8 adet çizik atın.
7. Ekmeği fırına vermeden önce fırına dayanıklı küçük bir kaba ½ bardak kaynar su ilave edip fırının tabanına arka köşeye yerleştirin.
8. Önceden ısıtılmış 225 derece fırında yaklaşık 10 dakika pişirip ısıyı 200 dereceye düşürüp 20 dakika daha pişirin.


40fırınekmek