Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Tremor Titreme

  Tremor Titreme


  Esansiyel tremor, yani nedeni belli olmayan titreme; tek semptomu vücudun herhangi bir parçasının titremesi olan kronik, nörolojik bir bozukluktur. "Senil tremor" yada "Herediter Tremor" olarak da adlandırılabilir. Herediter denmesinin sebebi, %50 olguda ailesel özellik görülmesindendir. Otozomal dominant geçişten söz edilmektedir.

  Esansiyel Tremor en sık karşılaşılan hareket bozukluğudur. ABD de 10 milyonun üstünde kişide Esansiyel Tremora rastlanmaktadır.

  Titreme, genellikle ellerdedir ancak vücudun diğer kısımlarında da olabilir. Ellerdeki titreme bazen normal günlük aktiviteleri engelleyecek boyuta ulaşabilir. Ses, kafa, çene, gövde ve bacak titremesi şeklinde de görülebilmektedir.

  Titreme herhangi bir yaşta başlayabilir. Başta cok rahatsızlık vermeyen titreme, yaşın ilerlemesiyle birlikte şiddetini de arttirir. Hastalar genellikle olayın başlamasından 10-20 yıl sonra tibbi tedaviye ihtiyaç duyar hale gelir.

  Esansiyel tremorun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Santral sinir sisteminin bir bozukluğudur ancak beynin hangi kısmından kaynaklandığı konusunda bir bilgiye sahip değiliz.

  Esansiyel tremor tanısı ancak deneyimli nöroloji hekimleri tarafından yapilabilmektedir. Çünkü titreme diğer başka nörolojik hastalıkların da bir bulgusudur. Esansiyel tremor tanısı en çok Parkinson hastalığıyla karışmaktadır. Bu nedenle tanıda çok dikkatli olunmalıdır.

  Tedavide, Beta-adrenerjik blokerlerden effektif sonuç alınabilmektedir.

  Referanslar:
  • Movement disorders. In Aminoff MJ, Greenberg DA, Simon RP (eds): Clinical Neurology, Third edition. Appleton & Lange, 1996
  • Tremors. In Wynngaarden JB, Smith LH, Bennet JC (eds): Cecil Textbook of Medicine, 20th edition. W B Saunders Company, 1996

  kaynak

 2. #2
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  8

  Titreme nin asıl nedeni ve başarı ile tamamen durdurulması!!!

  titreme sorununun asıl nedeni insan vucudu metobolizmasındaki kan şekeri yükselmesidir. yine şekerin aşırı düşmesi de titremeye neden olur..diyabet yani şeker hastası olmayabilirsiniz fakat bu öyle bir dengedir ki sadece heyecan durumlarında bu denge bozulabiliyor ve kas hücrelerine şeker girmediği için vucudun hayatını koruyabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır şeker alamayınca adrenalin patlaması yaşanır ve vucut titrer adeta sarsılır.
  titreme Çözüm yemek ten 1 dk önce tip 2 de kullanılan hapları almak tamamen bitiyor titreme falan tarihe karışıyor...gizli şeker hastalığı tahlilini mutlaka yapın (epikas diyamicron ilacları şeker kontrolünde iyiler sağlılıklı yaşamlar..reaktif hipoglisemi ilaçları faydalı oluyor ben 5 yıl bu sorunu çektim şeker tahlili de yapılıyordu fakat çıkmıyordu tesadüfen doktor farkına vardı bende gizli şeker çıktı ilaçlarını alıyorum şu an hiç bir sorun yok ...

Yukarı Çık