+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Acemi Üye süvari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  eskişehir
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  60
  Mesaj
  197
  Rep Gücü
  1181

  stat boyun fıtığı nedir

  BOYUN FITIĞI NEDİR?

  Boyunda 7 adet omur cismi bulunur. Yapıları itibariyle bir önceki bölümde anlatılan bel omurlarından tek farkları, daha küçük olmalarıdır. Her omurga arasında yastıkçık dediğimiz kıkırdaklar mevcuttur. Bu kıkırdak yapının yırtılarak , omurga içinde seyreden omurilik veya kola dağılan sinirlere baskı yapması donucu oluşan hastalığa boyun fıtığı denir. Hastada şiddetli bir boyun ağrısıyla birlikte kola yayılan ağrı, uyuşma mevcuttur. Zamanla yırtılan kıkırdak sinirlere baskı yaparsa kolda kuvvetsizlik, eğer omuriliğin kendisinede bası yaparsa tüm vücutta hareket kusurları ortaya çıkabilir. Hastalığın çok ileri dönemlerinde yatağa bağımlı hale gelen hastalara rastlanır.


  BOYUN OMURLARININ YAPISI:

  Kafa tabanından itibaren 7 adet omur cisminden oluşur. Her omur cisminin ortasında , beynin devamı olan omurilik bulunur. Vücudun çeşitli yerlerinden beyine dönen duyular veya beyinden vücuda dağılan emirler omurilik içinde seyreder. Boyun bölgesinde her omur cismi hizasından çıkan sinirlerde kola ve sırta yayılarak, bu bölgelerin duyu ve hareketini sağlar.  Jelatin kıvamındaki iç kısmın , daha kuvvetli bir bağ dokusundan oluşan dış kısmı yırtarak omurilik ve sinirlere bası yapması sonucu boyun fıtığı ortaya çıkar. Burada dikkat edilmesi gereken ve bel fıtığından başlıca fark, sadece sinirlere değil omuriliğin kendisinede baskı olması sonucu vücudun tamamında kısmi veya tam kuvvetsizlik oluşmasıdır. Omurilik ilk bel omuru hizasında sonlandığından ve alt bel omurları içinde sadece ayağa giden sinirler bulunduğundan , bel fıtığında belirli sinirin dağıldığı alanda felçler görülür.  BOYUN FITIĞININ CERRAHİ TEDAVİSİ, SERVİKAL MİKRODİSKEKTOMİ

  Cerrahi tedavinin amacı, omurilik ve sinir dokusuna olan basıyı kaldırmaktır. Böylece hastanın, ağrısının geçmesi, uyuşma-kuvvetsizlik gibi bulgulardan kurtulması sağlanır. Uygun zamanda ve tecrübeli ellerde yapılan bu girişimler çok iyi sonuç verir. Bu gün için kullanılan yegane yöntem servikal mikrodiskektomidir. Bazı hastalarda, mikrodiskektomiyle beraber, çıkartılan kıkırdağın yerine vücuttan alınan bir kemik veya sentetik protezlerde uygulanır. Servikal mikrodiskektominin avantajları:

  -Ameliyata bağlı doku hasarının,kan kaybının ve enfeksiyon riskinin en az olması.
  -Mikroskop altında yırtılan kıkırdağın tam olarak çıkartılabilmesi.
  -Ameliyat sonrası ağrı ve hareket kısıtlamasının olmaması.
  -Hastanın kısa sürede evine ve işine dönebilmesi.

  BOYUN FITIĞI AMELİYATINDA POZİTİF FAKTÖRLER:

  -Hastanın mevcut şikayet ve bulgularının çekilen MR ile uyumlu olması.
  -Omurilik veya sinir dokusunda kalıcı hasar oluşmadan cerrahi müdahale zamanlaması.
  -Diabet, hipertansiyon, sigara kullanımı gibi risk faktörlerinin olmaması.
  -Ameliyattan sekonder kazanç dediğimiz , psikolojik beklentiler olmaması.
  -Ameliyat öncesi ve sonrası tedavi prensiplerinin hekim-hasta ilişkisi çerçevesinde , güvene dayalı olarak anlaşılması.
  -Cerrahın konu hakkındaki tecrübesi, gerektiğinde servikal füzyon dediğimiz kemik veya protez uygulamasını aynı seansta yapabilmesi.  Ameliyat Genel anestezi altında, boynun ön yüzü, tercihen sağ taraftan uygulanır. Omurga ön yüzüne varan cerrah, skopi kontrolüyle istenilen omurga mesafesine ulaşır. Bu andan itibaren mikroskop kullanarak iki omurga arasındaki kıkırdağı temizlemeye başlar. En sonunda, sinire veya omuriliğe bası yapan yırtılmış kıkırdak kısımda alınarak, bası kaldırılır..
  Bu andan itibaren kemik veya protez greft kullanımı yırtılan kıkırdağın omurgada yaptığı hasara bağlı olarak uygulanır. Yumuşak fıtık dediğimiz ve omurgada kireçlenmelere yol açmamış boyun fıtığında bu işlem gerekli değildir. Omurgada kireçlenme yapmış boyun fıtıklarında füzyon dediğimiz protez uygulamasının yapılması gerekir. 45 yasin altindaki hastalarda ileride füzyon dedigimiz ameliyatin kireçlenmeye neden olmamasi için boyun protezi uygulamasi gerekir.
  Ameliyat sonrası hasta 3 saat sonra ayağa kaldırılır, akşamüzeri eve gönderilir. 1-3 hafta arası boyunluk takması gereken hasta, 10 gün sonra işine dönebilir.

  kaynak

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Yaş
  42
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Bel fıtığı ameliyat sonrası
  Affrodit Tarafından Beyin ve Omurilik (Noroşirurji) Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 03-04-2017, 04:20 AM
 2. Bel Fıtığı
  Affrodit Tarafından Beyin ve Omurilik (Noroşirurji) Foruma
  Yorum: 11
  Son mesaj: 09-07-2015, 05:47 PM
 3. Her bel ağrısı, bel fıtığı değildir!
  Affrodit Tarafından Hastalıklar ve Tedavi Yolları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 07-07-2015, 10:58 AM
 4. Mide fıtığı nedir?
  İnci Tarafından Dahiliye (iç hastalıkları) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-12-2009, 08:54 PM
 5. Hamilelik ve Bel fıtığı
  İnci Tarafından Beyin ve Omurilik (Noroşirurji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-09-2009, 03:56 PM
Yukarı Çık