+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Çocuğunuzu çok öpmeyin, öptürmeyin!

Hastalıklar ve Tedavi Yolları Kategorisinde ve Beyin ve Omurilik (Noroşirurji) Forumunda Bulunan Çocuğunuzu çok öpmeyin, öptürmeyin! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Çocuğunuzu çok öpmeyin, öptürmeyin! Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, daha çok çocuk ve genç erişkinlerde

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mevt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  izmir
  Mesaj
  846
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  227

  Çocuğunuzu çok öpmeyin, öptürmeyin!

  Çocuğunuzu çok öpmeyin, öptürmeyin!

  Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, daha çok çocuk ve genç erişkinlerde rastlanan, boğaz ağrısı ve lenf bezlerinde büyümeyle kendini gösteren ''öpücük hastalığı''na dikkati çekti.
  Baykal, yaptığı yazılı açıklamada, okullarda çok yaygın olan ''öpücük hastalığı''na vurgu yaparak, şunları kaydetti:

  ''Öpücük hastalığı, yani infeksiyöz mononükleoz (İM), daha çok çocuk ve genç erişkinlerde rastlanan, boğaz ağrısı ve lenf bezlerinde büyümeyle kendini gösteren bir hastalıktır. Ebstein Barr virüsü (EBV) tarafından oluşturulan enfeksiyon, tükürük ve boğaz salgısıyla çıkarılır, yakın temasla (öpücük), kan yoluyla veya enfeksiyonlu eşyalarla kişiden kişiye geçer.''

  Kötü hijyene sahip ve kalabalık bölgelerde yaşayanlarda görülen öpücük hastalığının, annenin ağzında öğüttüğü gıdaları daha sonra bebeğine veren ailelerde daha kolay ortaya çıktığını da belirten Baykal, ''İnfeksiyöz mononükleoz, her iki cinsiyette ve yılın her mevsiminde görülür. Virüs, tükürük ve salyayla çıkarılarak ve yakın temas ile bulaştırılarak, boğaz mukozasından vücuda girer. Önce boğaza ve tükürük bezi hücrelerine, daha sonra da gırtlakta bulunan duyarlı B lenfositlere ulaşır'' dedi.

  Baykal, hastalığa karşı, ''çocuklarınızı çok öpmeyin, öptürmeyin'' uyarısında da bulundu.

  -BELİRTİLER-

  Hastalığın belirtilerine de işaret eden Baykal, şunları kaydetti:

  ''Hastanın yaşı, klinik belirtilerde önemlidir. Özellikle çocukluk çağında; lenf bezlerinde büyüme, bademcik iltihabı gibi tipik bulguların yanı sıra boğaz iltihabı, kulak iltihabı, karın ağrısı ve ishal gibi belirtilere de neden olabilir. Genç ve erişkinlerde ise yüksek ateş, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişme ve kanda atipik hücreler görülür. Genellikle 3-5 gün kadar süren halsizlik, iştahsızlık, bulantı, batında dolgunluk hissi, kas ağrıları, ateş basması, üşüme, titreme, terleme gibi belirtileri görülebilir. Hastalar en sık boğaz ağrısı şikayetiyle doktora başvururlar. Hastaların büyük bir çoğunluğunda öğleden sonra 40 dereceyi bulan ateş görülür. Ateşli dönem, ortalama 10-14 gün kadar sürer. Bademcikler büyük, boğaz kızarık görünümlü ve bezen beyaz zar ile kaplı olabilir. Boğaz ağrısı şikayeti 7-10 gün kadar devam eder.

  Bazı hastalarda yumuşak-sert damak birleşim yerinde kırmızı lekeler görülebilir. Bazı hastalarda göz etrafında şişlik görülebilir. Olguların çoğunda arka boyun kısmında lenf bezi büyümesi vardır. Bazı hastalarda karaciğer ve dalak büyümesi görülebilir. Bazı hastalarda ise gövde, el ve ayakların üst tarafında döküntüler görülebilir.''

  40 yaşın üzerindeki toplumun yüzde 6'sının EBV infeksiyonuna yatkın olduğunu da dile getiren Baykal, hastalığın tedavisinde istirahatin çok önemli olduğunu kaydetti.

  Baykal, hekim kontrolünün ve tedavinin de önemine vurgu yaptı.

  Hastalığın komplikasyonlarının oldukça nadir görüldüğünü, en sık görülenin ise bir nevi kansızlık olan otoimmün hemolitik anemi olduğunu anlatan Baykal, ''Bazı hastalarda, bademciklerde büyüme, boğazda lenfoid hiperplazi ve beyaz zar oluşumuna bağlı üst solunum yolu tıkanıklığı gelişebilir. Dalak yırtılması çok nadir ancak akılda tutulması gereken bir komplikasyonudur. Nörolojik komplikasyonlardan olan beyin iltihapları bu yolla ölümlerin en önemli nedeni olmasına rağmen, vakaların büyük kısmı iyileşmeyle sonlanır. Hastalıkla ilgili aşı çalışmaları vardır ancak henüz uygulanan bir bağışıklama yolu yoktur'' dedi.
  kaynak.hurhaber.com

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  34
  Mesaj
  1.248
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  3819

  Cevap: Çocuğunuzu çok öpmeyin, öptürmeyin!

  öpmenindemi sayısı var ya kusura bakmasın o doktor ama ben öpmeden duramam bebekleri

Benzer Konular

 1. Çocuğunuzu Allah ile korkutmayın
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-09-2011, 12:03 AM
 2. Çocuğunuzu Pnömokoktan Koruyun!
  mopsy Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-09-2010, 05:41 PM
 3. Çocuğunuzu içkiye alıştırın
  simqe Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 09-10-2009, 04:18 PM
 4. Çocuğunuzu TRT'ye sokmak istermisiniz?
  SMN Tarafından Kültür, Sanat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2008, 11:59 AM
 5. Çocuğunuzu Korumanın Yolları
  Runaw@y Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-11-2007, 08:14 PM
Yukarı Çık