Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Konu: Keratokonus

 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Keratokonus

  Keratokonus


  Keratokonus; korneanın normalde küresel olan yapısının giderek konik bir şekle dönüşerek incelmesinden kaynanan yüksek miyopi, yüksek ve düzensiz astigmatizma ve görme azlığına neden olduğu, çok da nadir rastlanmayan bir hastalıktır. Ortalama rastlanma oranı yüzbin kişide 30-250 arasındadır.
  Bu kişiler gözlükten fayda görmeyecek (gözlükle tatminkar görme artışı sağlanamayacak) hale geldiklerinde, bu hastalık için üretilmiş sert kontakt lensler kullanılmaya başlanır. Kontakt lens ile tüm keratokonus olgularının % 80'i ömrünün geri kalanında tatminkar bir görmeyi yakalar. Ancak % 20'lik geriye kalan keratokonus hastaları, ancak gözün kornea tabakasinin 7.5-8.5mm'lik merkezi bölümünün, hastalıksız bir insanın korneası ile değiştirildiği ve halk arasinda "Göz Nakli", fakat gerçek anlamda "Kornea Nakli" adını verilen ameliyatla görmesi mümkündür.


  Kornea damarsız bir doku olup organ nakillleri icinde red riski (alıcı kişinin vücudunun nakledilen dokuyu red etmesi riski) en düsük olanıdır.
  Keratokonus olguları da kornea nakilleri arasinda en başarılı olanıdır. Nakledilen parçanın saydam kalma başarısı % 95'in üzerindedir. *

  * Bu istatistiklerin alındığı Ege Ün. Tıp Fak. Göz Hast. Kliniği'nde her yıl yaklaşık 50 adet kornea nakli ameliyatı yapılmaktadır. Bu klinikte, olguların % 60-65'i keratokonustur. İzlenen olgu sayısı 350, yıllık nakil sayısı 50-55'tir.

  kaynak

 2. #2
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  8

  keratakonus

  merhanba arkadaşlar
  3 sene önce bu hastalık bende çıktı. Bir sürü yer gezdikten sonra, en sonunda ............hastanesinde sadece bu hastalıkla ilgilenen bir doktor buldum. E.... C..... sağ gözümde ameliyat oldum. halka yerleştirdiler. göz numaram ameliyattan önce 4.5 iken ameliyattan sonra0,75 indi. 2 sene sonra cros ling ameliyatı oldum. Bununla birlikte gözüm şu anda çok daha iyi durumda. Bu hastalığa yakalanan arkadaşların tek baş vuracağı nokta ..... beyin dir. Kötü bir hastalık ama zaman kaybetmeden ulaşırsanız çok iyi sonuçlar alacağınıza inanıyorum.

Yukarı Çık