Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Gözdeki sinsi hastalık glokoma dikkat

Hastalıklar ve Tedavi Yolları Kategorisi Göz Hastalıkları Forumunda Gözdeki sinsi hastalık glokoma dikkat Konusununun içerigi kısaca ->> Gözdeki sinsi hastalık glokoma dikkat Ankara (AA) - Göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Özlem Evren, glokom hastalığında erken tanının önemine ...

 1. #1
  Kadim
  Misafir..

  stat Gözdeki sinsi hastalık glokoma dikkat

  Gözdeki sinsi hastalık glokoma dikkat

  Ankara (AA) - Göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Özlem Evren, glokom hastalığında erken tanının önemine işaret ederek, ''Hastalar başlarda görme duyularında bir kayıp hissetmedikleri için hastalığı fark etmez. Çünkü önce çevredeki görme alanı daralır, görme keskinliği zamanla azalır. Hastalık ilerlediği zaman da çok geç kalınmış olur'' dedi.

  Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi göz hastalıkları uzmanı Evren, Dünya Glokom Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, glokomun, göz içi basınca bağlı olarak gelişen, görme sinirinin hasarı ve görme hücrelerinin kaybıyla sonuçlanan bir hastalık olduğunu bildirdi. Halk arasında ''göz tansiyonu'' olarak bilinen glokomun geriye dönüşümü olmayan körlük nedenleri arasında 2. sırada yer aldığını belirten Evren, hiçbir belirti vermeden ilerlediği için ''sinsi'' bir hastalık olduğuna dikkati çekti.
  Glokomlu hastalarda görme kaybı meydana geldikten sonra bunun telafi edilemediğini, ancak tanı konulduktan sonra ilerleyişin durdurulabildiğini belirten Evren, hastalığın yeni doğan bebeklerden ileri yaşlardaki kişilere kadar herkeste görülebildiğini kaydetti.

  Evren, risk altındaki kişilerle ilgili şu bilgileri verdi:

  ''Yaş, glokoma yakalanma açısından önemli bir risk faktörüdür. 40 yaşından sonra göz içi basıncı normal seviyenin üzerine çıkmaya başlar. Göz içi basıncı yüksek olanlarda 5-10 yıl içinde glokom gelişme riski artar. Bu risk 60-65 yaş arasındakilerde 6 kat fazladır. 70-75 yaş arasındakilerde ise her 6 kişiden birinde görülür. Ailede glokom öyküsü varsa, glokoma yakalanma riski büyüktür.Şeker, yüksek tansiyon, kalp, migren, guatr hastaları, astım, alerjik rinit, romatizmal hastalıklar nedeniyle kortizon kullananlarla organ nakli, yüksek miyop ve hipermetrobu olanlar ve göz travması geçirenler de risk altındadır.''

  Erken teşhis ve ilaçların düzenli kullanılması halinde glokomdan korkmak için hiç bir neden bulanmadığını vurgulayan Evren, ilaç tedavisinden yanıt alınmadığında cerrahi müdahaleye başvurulduğunu söyledi.

  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  293
  Rep Gücü
  73

  Cevap: Gözdeki sinsi hastalık glokoma dikkat

  emeğinize sağlık bu paylaşım için teşekkür ederim

Benzer Konular

 1. Genç Kızların Sinsi Düşmanı: Göz Migreni
  İnci Tarafından Göz Hastalıkları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-11-2009, 07:32 PM
 2. Imâm-ı gazâli'nin sinsi düşmanı: şibli numanî
  bziya Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-06-2009, 03:55 AM
 3. Sinsi düşman spam
  D€NiZ Tarafından Bilgisayar ve İnternet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-04-2009, 10:36 AM
 4. Gözdeki Küçük Tehlike
  Affrodit Tarafından Göz Hastalıkları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-03-2008, 03:20 PM
 5. Gözdeki Yanılmalar
  zody@k Tarafından Fizik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-07-2007, 03:52 PM
Yukarı Çık