Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Erkeklerde de kemikler eriyor!

Hastalıklar ve Tedavi Yolları Kategorisi Ortopedi Forumunda Erkeklerde de kemikler eriyor! Konusununun içerigi kısaca ->> Kemik erimesi kadın hastalığı olarak bilinse de erkeklerde de görüldüğü gözardı edilmemeli... Halk arasında 'kemik erimesi' olarak bilinen osteoporozun sanılanın ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Erkeklerde de kemikler eriyor!

  Kemik erimesi kadın hastalığı olarak bilinse de erkeklerde de görüldüğü gözardı edilmemeli...
  Halk arasında 'kemik erimesi' olarak bilinen osteoporozun sanılanın aksine sadece kadın hastalığı olmadığı, günümüzde yaşam süresinin uzamasına paralel olarak erkeklerde de önemli bir sağlık sorunu haline geldiği kesinleşti.
  Alkol ve tütün etkisi
  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Biberoğlu, doruk kemik kütlesi, daha büyük kemik çapı, menopoz eşdeğeri bir dönem yokluğu, daha kısa yaşam süresi gibi nedenlerle erkeklerde osteoporoza daha az rastlandığını, ancak yine de bu hastalıktan kaynaklanan tüm kalça kırıklarının yüzde 20-25'inin erkeklerde geliştiğini söylüyor. Erkek osteoporozunda tanının yanında tedavinin de yetersiz kaldığını anlatan Prof. Dr.Biberoğlu, bunun da bu hastalığın 'kadın sorunu' gibi görünüp erken önlem alınmamasından kaynaklandığını kaydediyor.

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Algün ise aşırı alkol, kahve ve tütün kullanımı ile böbrek yetersizliği, karaciğer, kronik akciğer hastalıkları ve aneminin de hastalığı tetikleyen faktörler olduğunu, bu nedenle cinsiyet ayrımı olmaksızın özellikle 35 yaşından itibaren kemik mineral dansitesi (BMD) ölçümünün belirli aralıklarla yapılması gerektiğini belirtti.Doç. Dr.Algün, kadınların özellikle son yıllarda osteoporoz konusunda bilinçlendiklerini, bunun için kalsiyum takviyesi aldıklarını, kemik yoğunluğu ölçümü yaptırdıklarını ve sorunlarına duyarlı davrandıklarını, erkeklerin ise bu konuda geç kaldığını bildirdi.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Mesaj
  12
  Rep Gücü
  12

  eee

  ee tabi hep kadınlarda eriyecek diye bişey yok,azcıkda sizin erisin

Benzer Konular

 1. Yılda 50.000 göktaşı atmosferde nasıl eriyor?
  meridyen2 Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-07-2011, 01:04 AM
 2. Yeşil Kart uygulaması bu yılbaşında sona eriyor.
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-07-2011, 07:10 PM
 3. İnternet Explorer ile Windows’un aşkı sona eriyor
  dogangunes Tarafından Teknoloji ve Bilişim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-02-2010, 03:27 PM
 4. Erkeklerde Saç Şekilleri
  Nil@y Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 24-06-2008, 12:13 PM
Yukarı Çık