Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Kıdemli Üye ErDaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Nerden
  SİNOP
  Mesaj
  666
  Rep Gücü
  610

  Bel ağrısının 10 nedeni..

  Bel ağrıları en sık karşılaşılan ağrıların başında geliyor. Erişkinlerin % 85'i yaşamlarının bir döneminde en az bir kez bel bölgesinde ağrıdan yakınıyor!

  Bel ağrısı şiddetli ya da uzun süreli olduğu zaman kişilerin günlük ve iş yaşamlarını olumsuz yönde etkileyerek, yaşam kalitelerini belirgin derecede düşürebiliyor.

  Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Uzm. Dr. Suna Mahmuti Roylas, bel ağrısının nedenlerini şöyle özetliyor.

  1 Beli kötü kullanma.: Uzun süre aynı pozisyonda durmak günlük hayatta bel mekaniğine uygun olmayan yanlış hareket veya kötü duruş belinizde yıpranmaya neden olur.

  2. Kas spazmı:
  Genellikle beli destekleyen kasların veya bağların aşırı gerilmesi, ağır bir şey kaldırmak, atlamak, düşmek ve spor aktivitesi bel tutulmasına neden olabilir. Vücudun buna cevabı ağrılı kas spazmıdır. Mevsimsel ısı değişimleri, rüzgar ve hava akımı kas spazmını artırır.

  3. Bel fıtığı: Her iki bel omuru arasında yastık görevi yapan jölemsi dokunun disk kayması veya taşmasıdır. Böylece omuriliklten çıkarak bacağa, ayağa inen sinire baskı yaparak bel ve bacak ağrısı oluşur. Öksürükle, hapşırmakla, ıkınmakla ağrı artar.

  4. Omurga kanalında darlanma (Spinal Stenozu): Omurilik ve sinirlerinin geçtiği kanalların daralması, sinirleri sıkıştırması ile oluşur. İleri yaşlarda özellikle belli bir mesafe yüründüğünde bacaklarda ağrı, uyuşma ve topallama ile kendini gösterir.

  5. Omurlarda kayma ve biçim bozuklukları: Bel omurlarının birbirinin üzerinden kaymasıyla karakterize 'Spondilolistezis' de bel ağrısı sebebidir. Hareketle ağrı artar. Ayrıca beldeki eğrilikler, düzleşmele, beldeki açıklıklar, fazla veya eksik bel omuru bel ağrısı nedeni olabilir.

  6. Gerilim, stres, sigara: Bel ağrısını artıran ve kronikleştiren en önemli sebeptir. Ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlar bel ağrısını artırır. Sigara da bel bölgesine giden damarlarda tıkanıklığa neden olduğundan diskte harabiyet daha hızlı, kemikte iyileşme daha geç olur. Gülmek, çalışmak, sosyal uğraşılar ve hayata bağlılık ağrıya karşı etkilidir.

  7. Fazla kilo: Belimizin taşıdığı yük miktarını arttırdığı için sakıncalıdır.

  8. Kireçlenme - Osteoartirit: Yaşın ilerlemesi ile kemik yapıda, bağlarda ve disklerde yıpranma başlar. Yıpranmış dokular kireçlenir, hareket kabiliyeti azalır.

  9. Kemik erimesi, osteoporoz
  : Osteoporoz kemiklerde yumuşamaya yol açarak kolay kırılma ve ağrıya sebep olur. Beslenmede kalsiyum ve D vitamini eksikliği, hareketsiz yaşam, erken menopoz, alkol kortikosteroidler ve sigara riski artırır.

  10. Romatizma
  : Vücudun bağışıklık sisteminin kendi öz hücrelerine savaş açması sonucu gelişir. Omurgadaki normal kemik ve kıkırdak dokuları hasara uğrar.
  Sabahları görülen eklem sertliği ve tutulmalar romatizmal hastalıklarda uyarıcıdır.
  Bugün

 2. #2
  güney
  Misafir..

  Cevap: Bel ağrısının 10 nedeni..

  Mükemmel bir konu emeğinize sağlık,biz bayanların en büyük derdidir bel ağrısı,yalnız geçen dikkatimi çekti benim öğrencilerde sıkıntılı bel ağrısından..Yaş giderek düşüyor bu konuda...Eskiden sadece yaşlıların ağrırıdı

 3. #3
  Kıdemli Üye ErDaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Nerden
  SİNOP
  Mesaj
  666
  Rep Gücü
  610

  Cevap: Bel ağrısının 10 nedeni..

  Ben teşekkürederim paylaşımı okumaya değer bulduğunuza.Bel ağrısı her yaştan insanda oluyor aslında yatış pozisyonlarından,bir şeyi kaldırmak indirmek istediğimizde doğru şekilde kaldırmadığımızdan,oturduğumuz zamanlarda ise vucut düz durmamasından kaynaklanıyor kısacası dikkatsiz davranıyoruz güney hanım.
  öğrencilerinizin derste canı sıkılıyor galiba dik oturup dersi dinlemiyorlar o yüzden belleri ağrıyordur

 4. #4
  güney
  Misafir..

  Cevap: Bel ağrısının 10 nedeni..

  bak doğru bende ne oluyo bu çocuklara diyorum

 5. #5
  Aktif Üye Karakarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Mesaj
  1.415
  Rep Gücü
  296

  Cevap: Bel ağrısının 10 nedeni..

  Bel ağrısının en önemli nedeni bence öğrenci evindeki yayları bozulmuş kanepelerdir.
  benim payıma düşen divan aklıma geldikçe Belim hala ağrır

 6. #6
  Tecrübeli Üye guzin_abla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesaj
  324
  Rep Gücü
  52

  Cevap: Bel ağrısının 10 nedeni..

  Süper bir konu açmışsın canım ve bu konuda şu günlerde çok yardıma ihtiyacım vardı sağol bira zaydınlattın beni eline sağlık....

Benzer Konular

 1. Bel Ağrısının Riskleri
  dogangunes Tarafından Ortopedi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-01-2011, 03:43 AM
 2. Gerilim Tipi Baş Ağrısının Özellikleri Nelerdir?
  İnci Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 28-09-2009, 08:40 PM
 3. Suç'un Nedeni Nedir ?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 19-08-2009, 07:51 AM
 4. Hz.Ali'nin Öldürülüş Nedeni
  SOSYALİST Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 14
  Son mesaj: 10-03-2009, 12:47 PM
 5. Rahatsızlığın nedeni...
  Eftelya Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 20-11-2008, 07:59 PM
Yukarı Çık