+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Deri kanserleri

Hastalıklar ve Tedavi Yolları Kategorisinde ve Dermatoloji (deri hastalıkları) Forumunda Bulunan Deri kanserleri Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Deri kanserlerinin en sık görülen üç tipi vardır: 1.Bazal hücrelerinden kaynaklanan 2.Skuamöz hücrelerinden kaynaklanan 3-Melanin hücrelerinden kaynaklanan (Malign Melanom )

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Affrodit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Üye Numarası
  21899
  Nerden
  antalya
  Yaş
  39
  Mesaj
  773
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1104

  Msnonline Deri kanserleri

  Deri kanserlerinin en sık görülen üç tipi vardır:
  1.Bazal hücrelerinden kaynaklanan
  2.Skuamöz hücrelerinden kaynaklanan
  3-Melanin hücrelerinden kaynaklanan (Malign Melanom )
  1-Bazal hücreli kanserler:

  En sık rastlanan cilt kanseridir. % 85 baş boyun bölgesinde görülür.
  Deride yeni meydana gelen,
  -yüzeyden hafifçe kabarık
  -üstü kabuklu,
  -pullu,
  -parlak,
  -üzerinde küçük damarcıklar bulunan
  -hafif bir zedelenmeler sonrası kanayabilen
  çeşitli görünümlere sahip her türlü ;leke ,noktacık oluşum ya da çıkıntı bu tür bir kanseri düşündürebilir.
  Gene bu görünümler mavi,kahverengi ya da siyah bölgeler içerebilir.Kaşıntı ve yanma da buna eşlik edebilir.
  Çok yavaş ilerler ve nadiren başka organlara yayılım gösterir. nadiren hayati vardır tehlikesi.
  Tedavikolayca teşhis edilebilir.Hastalar tutulum bölgesi nedeniyle erken dönemde doktora başvurduğundan, tedavisi mümkün olur.Genellikle tekrarlamaz.Tedavide cerrahi,kürüme,radyasyon,laser ve dışardan ilaç uygulması gibi seçenekler kullanılır.
  2-Skuamoz hücreli kanserler:
  sık rastlanan diğer bir cilt kanseri tipidir. Dudaklar, yüz ve kulaklarda sık rastlanır. Normal ciltte nadir görülür. Sıklıkla ileri yaşta, güneşe maruz kalan bölgelerde iyileşmeyen yaralar şeklinde görülür. Virüsler, eski yanık alanları, çeşitli cilt hastalıkları zemininde de gelişir.
  -büyüyen şişlikler şeklinde
  -genellikle kaba yüzeyi olan yada yavaş büyüyen
  -düz kırmızımtırak yamalar içeren
  -ileri dönemde kötü kokulu
  -daha çok siğil benzeri şekillerde oluşumlardır.
  Oldukça hızlı büyür, derin ve uzak dokulara doğru hızlı ilerler. Lenf bezlerine bazen de iç organlara yayılabilir. Eğer tedavi edilmezse hayatı tehdit eder duruma gelir.
  Tedavihızla büyüyen bu oluşumlar öncelikle cerrahi olarak alınır.Ardından Kanserin bulunduğu döneme göre kanser prosedürü uygulanır.
  3-Malign melanom:
  cilt kanserlerinin üçüncü tipi olan malign melanomalara daha az rastlanır.Ama erken teşhis edilmezse öldürücüdür.Deriye rengini veren hücrelerin (melanositlerin) kanseridir.
  Normalde derinin üst katmanında yerleşik halde bulunan ve deriye rengini veren melanositler ; kanserleştiğinde, hızla diğer dokulara da yayılır ve fonksiyonlarını bozabilir.
  Belirtileri:
  Vücudun daha çok güneşe maruz kalan bölgelerinde görülür.
  -çeşitli renklerde (kırmızı,mavi,beyaz,siyah ,alacalı)
  -düzensiz sınırlarda (köşeli çentikli,askılı)
  -düzensiz yüzeylere sahip oluşumlardır
  -vücutta varolan benlerden olabileceği gibi sonradanda gelişebilir
  -kaşıntı,kanama,iltihap olabilir
  -ya da derinizde size anormal gelen herhangi bir değişiklik
  Ben muayenesinde beninizde şu bulgulara rastlarsanız bunları melanoma belirtisi olarak değerlendirip hemen bir dermatoloğa başvurmalısınız-Asimetri : Benin bir yarısının diğer yarısından daha büyük olmasıdır.
  -Sınır düzensizliği enin kenarlarının düzensiz olmasıdır.
  -Renk: Ben üzerindeki renk eşit değilse; ben üzerinde yama tarzlı siyah, kahverengi, bronz ve bazen mavi, kırmızı ya da beyaz alanlar bulunması önemlidir.
  -Çap: Ben 6 mm?den büyük ise önemlidir.(Ancak son yıllarda bilinçlenme ve erken tanı sayesinde melanomlar 6 cm olmadan da yakalanabilmektedir.)
  Erken tanıelanomaların %30 u bir ben üzerinden gelişir.Her birimiz benlerimizi düzenli aralıklarla kontrol etmeliyiz.%70 lik bölümü ise, normal cilt zemininde oluşur.O halde cildimizde sonradan çıkan;değişik görünümlü, hızlı büyüyen, renk değişikliklerini ya da kistik bozuklukları fark ettiğimizde de acilen bir dermatoloğa başvurmalıyız.
  Acilen diyoruz çünkü ; Ancak erken evrede tanı konabilirse, deri kanseri için etkin bir tedavi söz konusudur. Yoksa büyük bir hızla lenf düğümlerine ardından da tüm vücuda yayılım gösterir
  Nedeni kesin nedeni bilinmemekle birlikte;-genetik yatkınlık,
  -fazla miktarda güneş ışığına maruz kalmak (Ultraviole ışınlarına karşı dünyayı koruyan ozon tabakasının incelmesinin de cilt kanserlerinde ciddi bir artışa neden olduğu bilinen bir gerçektir.)
  -solarium,
  -bronzlaştırıcı kozmetik ürünlerin.
  Risk altında olanlar:
  -Açık tenliler,
  -Ciltlerinde kolayca çillenme olanlar,
  -Çok fazla sayıda,şekilde ve boyutta beni olanlar
  -Ailesinde cilt kanseri bulunanlar,
  -Güneşe aşırı maruz kalanlar
  -Güneşe duyarlılığı olanlar
  -Herhangi bir sebeple radyoaktif ışın tedavisi (radyoterapi) uygulamaları,
  -Uzun yıllar iyileşmeden kalan açık yaralar,
  -Deride soruna yol açabilecek herhangi bir kimyasala çok uzun sürelerle maruz kalmak
  Tedaviiopsi yapılmadan, tanının konulması, seyir ve tedavi seçenekleri belirlenemez.Tedavi melanomanın durumuna göre yönlenir.En iyi tedavi tabii ki erken tanıdır.Erken devrede ve deri üst yüzeyiyle sınırlıysa böyle bir melanoma basit bir cerrahi işlemle mutlaka tedavi olur.
  Yayılmanın durumu ve derinliği belirlenir ve ona göre bir cerrahi işlem gerçekleştirilir.
  Derinleşme ne kadar fazlaysa tedavi şansı o kadar azdır.Tedavi kemoterapiyle desteklenir.

  Alıntıdır...

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440

  stat Deri Kanseri

  Bütün kanser türleri içinde deri kanseri en sık görülenidir. Deri kanserinden korunmak için yapılması gereken güneşten korunmaktır. Güneşe aşırı maruz kalma (bronzlaşma dahil olmak üzere özellikle su toplaması ile seyreden ikinci derece güneş yanıkğı) deri kanserinin temel sebebidir. Daha az önemli faktörler tekrarlayan tıbbi ve endüstriyel X ışınlarına maruz kalma, yanık veya yara izi bırakarak iyileşen cilt hastalıkları, kömür katranı veya arsenik içeren maddelere mesleki olarak maruz kalma ve ailede cilt kanseri bulunmasıdır. Açık tene sahip olup güneş yanığı ihtimali fazla olan kişiler, daha yüksek riske sahiptir. Güneş ışınları deri kanserine sebep olan en önemli neden olduğundan en önemli koruyucu önlem güneşten kaçınmaktır.

  Güneşin dünyaya en dik ulaştığı saatler olan saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşten korunun. Güneşin yeryüzüne dik ulaştığı saatlerde gölgeniz kendi boyunuzdan daha kısadır.
  Açık renkli sıkı dokumalı koruyucu giysi ve geniş şapka kullanın.
  Koruma faktörü en az 15 olan güneşten koruyucu kremler kullanın.

  20 dakika güneşte kaldığında güneş yanığı geçiren bir kişi, 15 faktörlü bir güneşten koruyucu kullandığında 15 kat daha fazla süre (300 dakika) yanmadan güneşte kalabilir. Bununla beraber güneşten koruyucu kremler kullanarak da güneşte fazla kalınmamalıdır. Çünkü UVA gibi güneş ışınları ki bunlar derideki bağışıklık sistemi ve deri yaşlanmasında sorumludur, güneş koruyucular olsa da deriye ulaşabilir.

  Güneşten koruyucu kullanımına çocukluk döneminde başlayın, çünkü yaşam boyu güneşe maruz kalmanın % 80'i 18 yaş altında olmaktadır. 6 ayın altındaki bebekler uzun süre güneşe maruz kalmamalı, eğer kalacaksa güneşten koruyucular kullanılmalıdır.
  Erken tanı kesin tedavinin en önemli ilk adımıdır.

  Derinizi belli aralıklarla muayene edin. Eğer benlerinizde büyüme değişiklik olursa, derinizde renk değişikliği ve iyileşmeyen yaralar varsa bir an önce Dermatoloji Uzmanına muayene olunuz.

  Kanser öncesi deri bulguları
  Aktinik keratozlar özellikle güneş ışınlarına aşırı maruz kalmış açık tenli kişilerin yüz, el sırtı ve kollarında rastlanılan küçük üzerleri pullu lekelerdir. Tedavi edilmezlerde deri kanserine dönebilir. Eğer erken evrede yakalanırsa buz tedavisi ile çıkartılabilir, kemoterapi ilaçları içeren krem veya losyonlar kullanılabilir, kimyasal peeling işlemi, dermabrasyon,laser tedavisi veya klasik cerrahi ile tedavi edilebilir. Güneşten koruyucular aktinik keratoz gelişimini engellerler.

  Deri kanseri Tipleri:
  Üç tip deri kanseri bulunmaktadır:
  Bazal hücreli karsinoma-Bu kanser tipi genellikle deride küçük etli kabarıklık şeklinde sıklıkla yüz, boyun ve el sırtlarında ortaya çıkar. Ara sıra gövdede kırmızı yama tarzı alanlar şeklinde görülebilir. Daha sıklıkla açık tenli kişilerde görülür. Bu kansere yakalanan kişiler açık tenli ve renkli gözlüdür ve güneş yanığına eğilimlidir. Bu tümörler hızlı yayılmazl. 1-2 cm boyutuna ulaşmaları için aylar yıllar gerekir. Tedavi edilmezse; kanserli alan kanamaya başlar, üzeri kabuklanır. Zaman zaman iyileşip, zaman zaman tekrarlama özelliği gösterir. Bu kanser tipi nadiren metastaz (diğer organlara sıçrama) yapmasına rağmen, derinin altındaki kemiğe yayılabilir ve kanserli dokunun yakınındaki dokuları harap edebilir.

  Squamöz Hücreli karsinoma - Bu deri kanseri deri de kabarıklıklar veya kırmızı kabuklu yaralar şeklinde ortaya çıkabilir. Squamöz hücreli Karsinoma açık tenli kişilerde en sık görülen ikinci kanser türüdür.Tipik olarak kulak, yüz, dudak ve ağızda görülür. Nadiren esmer kişilerde de görülebilir. Büyük kitleler oluşturabilir. Bazal hücreli karsinomanın tersine diğer organlara yayılabilir. Erken yakalandığında tedavi oranı yüksektir. Bazal hücreli karsinoma ve Squamöz hücreli karsinomada tedavi başarısı % 95 dir.

  Melanom - Bütün deri kanserleri içinde en öldürücü olanıdır. Bazal hücreli ve squamöz hücreli karsinoma da olduğu gibi melanomda da erken tanı tedavi şansını arttırır.
  Melanom melanin denen pigmenti (deriye rengini veren madde) üreten melanosit dediğimiz hücrelerde başlar. Melanin derimizin rengini verir ve güneşten kısmi olarak korur. Melanom hücreleri melanin üretmeye devam eder ve bu nedenle kanser alanı kahverengi veya siyahtır.Fakat melanom beyaz ve kırmızı da olabilir.

  Melanom yayılma özelliği gösterdiğinden muhakkak tedavi edilmelidir. Melanom dikkat çekmeden hızla büyüyebilir. Genellikle bir ben olarak veya kahve renkli bir benin üzerinde veya yakınında ortaya çıkar. Vücudunuzdaki benlerin yerleşimi ve şeklinden haberdar olmalısınız ki, bunlar üzerinde olan değişiklikleri ve yeni ben çıkışını fark edebilesiniz. Yapabileceğiniz en önemli adım benlerinizde herhangi bir değişiklik saptadığınızda hemen bir Dermatoloji uzmanına muayene olmanızdır. Bu sayede derinizdeki melanom tedavi edilebilir aşamada iken yakalanmış olur. Aşırı güneşe maruz kalmaktan, özellikle güneş yanıklarından kaçınma açık tenli kişilerde melanomdan korunmanın en iyi yoludur. Melanomun kalıtsal özelliği de vardır. Ailesinde melanom olan kişilerin riski daha fazladır. Sıra dışı beni olanlar, çok sayıda beni olanlar melanom açısından yüksek riske sahiptir.
  Koyu renkli tene sahip olmak melanoma olma riskini ortadan kaldırmaz. Esmer kişilerde de özellikle avuç içi, ayak tabanı, tırnak yatağı ve ağızda melanoma gelişebilir.
  Melanom şüphesi oluşturabilecek bulgular: kabuklanma, kanama, sızıntı, üzerinde kabarma, etrafındaki deriye doğru çıkıntı gösterme, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı hissedilmesidir.

  Cilt kanserlerine nasıl tanı konulur?
  Deri biyopsisi kanserin tanısını koydurur. Erken tanı ve cerrahi tedavi şansını arttırır.
  Dermatoloji uzmanları kanseri erken yakalayabilmek için kişisel cilt muayenesinin önemine dikkat çekmektedir.
  Derinizdeki çiller, benler ve koyu renkli alanları büyüklük, şekil ve renk değişikliği açısından gözlemleyin. Herhangi bir değişiklik saptadığınızda Dermatoloji Uzmanına başvurunuz.

  Melanoma ait Bulgular
  Asimetri - Benin bir tarafının diğer tarafından farklı olması. Benin ortasından hayali bir çizgi çiziniz. Benin her iki yanı aynı büyüklük ve aynı şekilde mi? Melanomda genellikle asimetri vardır.

  Sınır Düzensizliği - Melanomun sınırı veya kenarı genellikle pürüzlü, çentikli veya bulanıktır.

  Renk - İyi huylu benler herhangi bir renkte olabilir, fakat genellikle tek renklidir. Melanom ise sıklıkla birden fazla rengi içinde barındırır.

  Büyüklük - İyi huylu benler küçük kalırken melanom büyümeye devam eder. Genellikle 6 milimetreden büyüktür çaptadır.
  Kendinizin yapacağı periyodik muayene melanom ve diğer deri kanserlerinden korunmak için en güçlü silahtır. Melanom ancak erken yakalandığında tedavi edilebilir. Aşağıda belirtilen sırayı takip ederek hiç bir yeri atlamadan tüm deri muayenenizi kendiniz yapabilirsiniz. Kendi deri muayenenizi yapmak için bir boy bir de el aynasına ve ışıklı bir odaya ihtiyacınız vardır.
  Gövdenizin ön ve arka yüzünü ve de kollar kaldırılarak gövdenin sağ ve sol yanını ayna karşısında muayene edin.

  Kolunuzu dirseğinizden kıvırarak avuçlarınıza, kol iç yüzüne ve üst kola dikkatlice bakınız.
  Sonra bacaklarınızın arkasına, ayaklara, ayak parmak aralarına ve ayak tabanına bakınız.
  Boynun arkasını, saçlarınızı kaldırarak el aynası ile kafa derinizi muayene edin.

  Kaynak: Dermatoloji Uzmanı Dr. Şafak Metekoğlu Güneş
  saglikkutuphanesi


Benzer Konular

 1. Yumurtalık Kanserleri
  sibel Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-12-2011, 12:37 AM
 2. Çocukluk çağı kanserleri tümörleri
  İnci Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-12-2009, 10:59 PM
 3. Çocukluk çağı kanserleri
  İnci Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-12-2009, 10:56 PM
 4. Deri
  İnci Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-09-2009, 02:42 PM
 5. Baş ve boyun kanserleri
  sibel Tarafından Hastalıklar ve Tedavi Yolları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-10-2006, 07:03 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık