+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kalbiniz için 6 altın öneri

Hastalıklar ve Tedavi Yolları Kategorisinde ve Kalp & Damar Forumunda Bulunan Kalbiniz için 6 altın öneri Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Sağlıklı beslenme, tuz kullanımının kısıtlanması, düzenli sağlık kontrolleri…Bunlar kalp sağlığını koruma tedbirlerinden sadece birkaçı… Son yıllarda kalp hastalıklarının görülme sıklığı

 1. #1
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.605
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  24
  Rep Gücü
  137441

  stat Kalbiniz için 6 altın öneri

  Sağlıklı beslenme, tuz kullanımının kısıtlanması, düzenli sağlık kontrolleri…Bunlar kalp sağlığını koruma tedbirlerinden sadece birkaçı…

  Son yıllarda kalp hastalıklarının görülme sıklığı giderek artıyor. Bu nedenler kalp hastalıklarını önleyici tedbirlerin zamanında alınması büyük önem taşıyor. Kardiyolog Doç. Dr. Rifat Eralp Ulusoy da kalp sağlığının korunması için önemli noktaları 6 başlıkta şöyle özetliyor:

  1- HAYATA KARŞI İYİMSER OLUN
  Yaşadığımız çağın hızlı bir tüketim anlayışı ve hızlı bir hayat sürmeyi gerektirmesi nedeni ile günümüz koşullarında ne olursa olsun sağlıklı kalabilmek için ‘iyimser’ olmak durumundayız. Bu kural, toplumumuzda pek çok kişiyi kapsamasa da genel olarak kalp sağlığı açısından ve günümüz yaşam tarzı da göz önüne alındığında çok geçerli bir kuraldır. Çünkü insan kişilikleri kardiyolojide A ve B tipi olarak ayrılmaktadır. A tipi kişiler; gergin, asabi, çabuk hareketlenen ve tepkileri orta-yüksek düzeyde olan kişilerdir. B tipi kişilik ise; daha sakin, olan ve bitenleri daha sabır, tolerans ve düşük tepki düzeyi ile karşılayan kişilerdir. Yapılan çalışmalar ve klasik kardiyoloji bilgileri bize A tipi kişilerde daha fazla koroner damar ve kalp krizi riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

  2-AİLENİZ VE ÇEVRENİZLE KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİN

  Kalp hastalıkları yönünden diğer bir sıkıntılı durum ise; yalnız kalmak ve sosyal ortamdan uzak bulunmaktır. Yapılan çalışmalar; kişinin anksiyete ve depresyon düzeyi ile kalp krizi riski arasında istatistiksel bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Bu nedenle sosyal ortamlardan uzak kalmamak ve kalp hastası olunsa bile “Bu hastalık niye gelip beni buldu?’ diye düşünmek yerine, bu hastalıkla birlikte yaşamayı öğrenmek önemlidir. Böylece ilk olarak beden ve ruh dengesi, ardından da kalp sağlığı korunmuş olur. Ruh sağlığı anlamında kendini iyi hissetmek, daha sağlıklı ve uzun süre genç kalmayı da beraberinde getirmektedir.

  3-DÜZENLİ SAĞLIK KONTROLLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN
  Günümüz tıbbı bizlere hastalıklardan korunma ve erken teşhis konusunda yeni teknolojik gelişmeler ışığında birçok erken teşhis fırsatı vermektedir. Hastalıklara hücresel, hatta genetik düzeyde tanı konabilmektedir. Ancak ne yaparsak yapalım, bazı hastalıklar ailevi genetik şifremizde saklı bulunan yazılıma bağlı olarak bizi bulabilmektedir. Ancak sağlığımızı koruma ve sağlık risklerini takip etme konusunda hassas davrananlara, bu tür kötü piyangolar daha seyrek vurmaktadır. Her insan ne yazık ki; beden ve ruh sağlık durumunu tam olarak değerlendirememektedir. Genellikle vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ettiğimizde ve sağlığımızı kaybettiğimizde, neyi yitirdiğimizi, sağlığımızın önemini, ciddiyetini düşünmeye, konuşmaya başlarız. Bu nedenle 35 yaş üzerine çıkan bireylerde düzenli sağlık kontrolü yaptırmanın önemi çok büyüktür.

  4- HAZIR GIDALAR YERİNE TAZE BESİNLERİ TERCİH EDİN
  Hayat tarzımız (Uyku, günlük sosyal aktivite, stres yönetimi becerisi) sağlığınızı belirleyen temel faktörlerdendir. İlerleyen yıllar ile birlikte günlük olarak daha az kalori almayı ve daha fazla tüketmeyi hedeflemek gerekmektedir. Çünkü 35- 40 yaş üzerinde ‘can boğazdan gelir’ atasözü klinik çalışmalar ışığında tersine bir durum göstermektedir. Hazır ve raf ömrü uzatılmış gıdalar yerine taze ve temiz besinlerin tüketilmesi hedeflenmelidir. Taze sebze ve meyveler, bakliyat grubu besinler, tahıllar ve hayvansal ürünlerden dengeli bir şekilde tüketmeye özen gösterilmelidir. Her gün en az 2,5 litre su içilmelidir. Az yağlı, özellikle hayvansal yağlardan ve margarin türü doymuş yağlardan uzak duracak şekilde besinler tüketilmesi kalp sağlığı açısından daha uygun olacaktır. Taze sebze ve meyve tüketimi artırılarak kalp sağlığının korunmasına katkıda bulunulmalıdır.

  5- ŞEKERİNİZİ VE UYKU DÜZENİNİZİ KONTROL ALTINDA TUTUN
  Kan basıncı yüksekliği, şeker hastalığı ve uyku bozukluğu ile ilgili olan sorunların üzerine eğilerek gerekli tedavilerin uygulanması kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü yapılan araştırmalar, günümüzde şeker hastalarını damarları hasta insanlar olarak kabul edip, buna göre takip ve tedavi açısından yaklaşmak gerektiğini göstermektedir. Kan basıncı yüksekliği de çok yaygın olup, toplumsal bir sağlık problemidir, genellikle hastaları sakat bırakarak üretimi düşürüp sağlık maliyetlerini artırmaktadır. Uyku bozuklukları ve özellikle uykuda solunum durması problemlerinin ise (Uyku-apne sendromu) koroner damar hastalığı, kalp yetmezliği ve ani kalp ölümlerinden sorumlu olabileceğini akılda tutmak gerekir.

  6-KAN DEĞERLERİNİZE DİKKAT EDİN!
  Kalp sağlığınızın korunmasında kan şekeri, iyi- kötü kolesterol ve kan basıncı gibi değerlerin belirli seviyelerde tutulmasının büyük önemi vardır. Gerekli ölçümlerin düzenli olarak yapılması ve sağlıklı insanlar için belirtilen aşağıdaki değerlere dikkat edilmesi kalp sağlığının korunması açısından gereklidir.

  1- KAN ŞEKERİ <100 mg/dl
  2- HbA1C <%5.5
  3- TOTAL KOLESTEROL <200 mg/dl
  4- HDL >45-50 mg/dl
  5- LDL <160 mg/dl
  6- TRİGLİSERİD <150 mg/dl
  7- BEDEN KÜTLE İNDEKSİ <30 kg/m2
  8- KAN BASINCI <140-90 mmHg
  9- BEL ÇEVRESİ E:102 cm K:88 cm

  psikoloji.gen.in

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106548
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.149
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18819
  saglikli yasam icin sitresden uzak vucuda zararli kidalardan uzak ve yürümek engüzlidir diyorum.

Benzer Konular

 1. Aşk acısını dindirmek için 10 öneri
  Gül@y Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 29-01-2009, 10:42 PM
 2. Aklınızı güçlendirmek için 11 öneri
  Nil@y Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-05-2008, 10:04 PM
 3. Egzotik bir ev için 12 öneri
  dogangunes Tarafından Ev Dekorasyonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-10-2007, 03:11 AM
 4. "Başarı için 7 altın öneri"
  Gül@y Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 01-06-2007, 12:48 PM
 5. Sağlam hafıza için 5 Öneri
  Karakarizma Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-05-2007, 08:37 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık