Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Kalp Nasıl Beslenir?

Hastalıklar ve Tedavi Yolları Kategorisi Kalp & Damar Forumunda Kalp Nasıl Beslenir? Konusununun içerigi kısaca ->> Kalp Nasıl Beslenir? Kalp kası, besin maddelerinin ve oksijenin geçemeyeceği kadar kalın ve sıkı dokuludur. Bu nedenle kendi içinden geçen ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  550
  Rep Gücü
  0

  Kalp Nasıl Beslenir?

  Kalp Nasıl Beslenir?


  Kalp kası, besin maddelerinin ve oksijenin geçemeyeceği kadar kalın ve sıkı dokuludur. Bu nedenle kendi içinden geçen kandan yararlanamaz. Ancak kalp de bir organdır ve diğer organlar gibi hücrelerinin kana ihtiyacı vardır. Hatta kalp sürekli çalışan bir kas olduğu için diğer bütün organlardan çok daha fazla oksijene ihtiyacı vardır.

  Kalbin bu ihtiyacı da yine çok benzersiz bir yapı sayesinde çözülmüştür. Akciğerlerden kalbin sol bölümüne gelen kan, vücuttaki en temiz ve en bol oksijenli kandır. Bu kanın vücuda pompalandığı aort atardamarından "koroner atardamarlar" denilen iki damar çıkar. Bu damarlar diğer damarlar gibi vücuda gitmez, gerisin geriye kalbe döner. Böylece en bol oksijene sahip kan, başka hiçbir yere uğramadan doğrudan kalbe ulaştırılır.

  Bir başka yapı da koroner damarların döşenme planında vardır. Bu damarlar kalbe doğru giderken, birbirleriyle ara bağlantılar yaparlar. Bu bağlantılar damarlardan birinin tıkanmasına karşı bir sigortadır. Eğer damarlardan biri tıkanırsa, kan diğer damardan yoluna devam ederek tıkalı bölümü aşar ve kalbe ulaşır. Bu tasarım şehir planlama uzmanları tarafından içme suyu şebekeleri döşenirken kullanılır. Mevcut borulardan birinde arıza olması halinde şehrin bir bölgesinin susuz kalmaması için borular "ağ sistem" denilen bu tasarıma uygun olarak döşenir. Görüldüğü gibi yalnızca kalbi besleyen damarların birbirleriyle yaptıkları bağlantılarda bile, hiçbir tesadüfe yer bırakmayan bir akıl ve planlama görülür.

  Kalbin diğer yapısal özelliklerine geçmeden önce bir hatırlatma yapmakta fayda vardır. Sadece bu özelliklerini dikkate alsak dahi kalbin, evrimcilerin iddia ettikleri gibi aşamalı bir şekilde, üstelik de bu aşamaların tümünün tesadüfen meydana gelmesiyle oluşmasının imkansız olduğunu hemen görürüz.

  Kalpte her yönden eksiksiz, kusursuz bir yapı vardır. Kalbin tek başına hatta bırakın kalbin tamamını, kalbi oluşturan parçalardan birinin dahi kendi kendine oluşması kesinlikle mümkün değildir. Üstelik kalp gibi mükemmel yapıya sahip olan bir organın –ne kadar imkansız olsa da- kendi kendine ortaya çıktığını düşünsek bile bu da hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü dolaşım sistemi olmayan, pompalayacak kanı olmayan bir kalp ne kadar mükemmel özelliklere sahip olursa olsun hiçbir işleve sahip olamayacaktır. Ve yine evrimci mantığa göre işlevi olmayan bir organ olarak ortadan kaybolacaktır. Görüldüğü gibi tek bir örnek dahi evrimci iddiaların kendi içinde dahi büyük çelişkiler taşıdığını ortaya koymaktadır. Kalbi bir anda eksiksiz olarak yaratan Allah'tır.
  (makale harun yahya)
  Konu dogangunes tarafından (26-08-2010 Saat 04:44 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazı fontunu büyütmek yasak

Benzer Konular

 1. Köpek Balığı ne ile beslenir?
  Ziyaretci Tarafından Soru Cevap Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-02-2015, 09:41 AM
 2. Hassas Plaklar Nasıl Ani Kalp Krizlerine Neden Olur?
  İnci Tarafından Kalp & Damar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-11-2009, 03:34 AM
 3. Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları
  İnci Tarafından Kalp & Damar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-11-2009, 03:30 AM
 4. Saç nasıl beslenir?
  Nil@y Tarafından Saç Bakımı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-10-2007, 08:14 AM
 5. Kanser vucut da neyle beslenir?
  sibel Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-03-2007, 04:02 PM
Yukarı Çık