Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  550
  Rep Gücü
  0

  Kalpte Pompalar ve Kapakçıklardan Oluşan Benzersiz Yapı

  Kalpte Pompalar ve Kapakçıklardan Oluşan Benzersiz Yapı  Kalpteki pompalar altlı-üstlü iki farklı pompa setinden oluşur. Pompalardan küçük olanına kulakçık büyük olanına karıncık adı verilir. Örneğin temiz kan kalbin sol tarafına ulaştığında önce üst tarafta bulunan küçük pompaya dolar. Kan buradan alt tarafta bulunan büyük pompaya pompalanır. Büyük pompa da kanı vücut organlarına gönderir. Aynı işlem kalbin sağ tarafında bulunan pompalarda da yapılır. Bu pompalar arasında kanın akış yönüne doğru açılan tek taraflı kapakçıklar vardır. Küçük pompa kasıldığında bu kapakçıklar açılır ve kan büyük pompanın içine dolar. Büyük pompa kasıldığında aradaki kapaklar kapanır ve kanın geldiği yöne doğru akması engellenmiş olur.

  Benzer kapaklar büyük pompanın boşaltma bölümünde de vardır. Büyük pompa kasıldığında bu kapaklar açılır ve kanın vücuda doğru akması sağlanır. Ancak pompalama işlemi durduğu anda kapaklar kapanır ve gönderilen kanın kalbe geri dönmesi engellenir.

  Bu son derece güvenli bir mekanizmadır. Benzer sistemler günümüzde modern pompalarda da kullanılmaktadır. Pompa sıvıları ya da gazları bir şeyin dışına iten bir aygıttır. Kapakçık da sıvının ya da gazın akışını kontrol etmek için açılan veya kapanan kapı benzeri bir parçadır. Bir su tabancasının tetiğini çektiğinizde içerideki suya bir basınç uygularsınız. Bu içerideki bir kapakçığın kapanmasına ve dışarıdaki bir kapakçığın açılmasına neden olur ve piston su fışkırtmak için pompalanır. Aynı şekilde kalpteki kapakçıklar kanın yalnızca tek bir yönde pompalanmasını garanti altına alırlar. Damarlarınızdaki kapakçıklar yer çekimine karşı geri akışı engellerler. Başaşağı durduğunuzda beklenenin aksine kan başınıza hücum etmez. Bu durum kalpteki pompalar ve kapakçıklar sayesinde mümkün olur. Bir bisiklet lastiğine hava pompaladıktan sonra kapakçıklar havanın kaçmasına engel olurlar. Bu durumu havanın bisiklet lastiğinden çıkmasına engel olan sübaplarda da görebiliriz.

  Vücudumuzdaki tüm sistemler tüm bunları yaratan Rabbimiz'in varlığının delillerini gözler önüne sermektedir.
  (makale harun yahya)
  Konu dogangunes tarafından (26-08-2010 Saat 04:44 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazı fontunu büyütmek yasak

Benzer Konular

 1. Bir Kalpte Beş Sevgi
  mopsy Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-12-2011, 12:11 PM
 2. Sevdikleriniz için benzersiz bir hediye seçeneği!
  Siskalpli Tarafından Cilt Bakımı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-12-2010, 04:59 PM
 3. Benzersiz Geometrik Tasarım: Kristaller
  meridyen2 Tarafından Matematik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-08-2010, 07:49 PM
 4. İnsan Vücudu: Benzersiz Zırh Deri
  meridyen2 Tarafından Dermatoloji (deri hastalıkları) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-08-2010, 01:10 PM
 5. Kalpte Delik
  Carbon™ Tarafından Kalp & Damar Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-10-2009, 12:57 AM
Yukarı Çık