Sadece ağız içinde oluşur.Daha çok dudak ve yanak mukozasında ,dil üzerinde, yumuşak damakta,diş eti üzerinde görülen soldun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş yaralardır.
Bulaşıcı değildir:
Aftın oluşmasına virüsler neden olmaz.Herkes en az bir kez bu sorunu yaşamıştır.Daha çok bayanlarda rastlanan bu rahatsızlığın yaraları ,genellikle tek olarak görülse de birkaç bölgede birden de görülebilir.
Nedeni:
Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, olayı kolaylaştıran faktörler şöyle sıralanmaktadır.
-Vücut direncinin düşmesi
-Mukozayı tahriş edebilecek yiyecekler.(ekşi,sert mayalı)
-Sistemik bazı hastalıkların semptomu olarak gelişebilir.(Behçet hastalığı gibi)
-İlaç yan etkisi olabilir
-B12 vitamin eksıkliği ve demir eksıkliği.
-Yanak dil,dudak ısırma.Yerine tam oturmayan diş protezleri.
Tedavisi:
Aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Aft için özelleşmiş ağız içi (topikal steroidler) kremler kullanılabilir.
Ayrıca;
-Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalıdır.
-Yarım bardak suya yarım kaşık karbonat ilavesi ile elde edilen solüsyonla günde üç kez gargara yapılabilir.
Diğer ağız yaraları:
Bizim burada ağız yarası anlamında en sık rastlanan rahatsızlık olarak AFT ı seçmiş olmamız sizi yanıltmasın. Ağız içinde oluşabilecek tek yara ne yazık ki aft değil.
*Ağız içi yaraları;
mukozada derin veya yüzeysel doku kaybına neden olan genellikle ağrılı ve acılı rahatsızlıklardır.
*Her bir ağız yarası tek başına değerlendirilebileceği gibi çok ciddi bir hastalığın belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir.
*Özellikle ağız mukozasındaki derin ve hızla yayılan yaralar ağız içi kanserini,frengi ve tüberkilozu akla getirmelidir.Ne yazık ki frenginin ağız içi bulguları aftla çok karıştırılıp yanıltıcı olabilirler.
*Ağız içindeki beyaz lekeler genelde mantarı (pamukçuk) düşündürür ve gazlı bezle silindiğinde geçer.
*Ama silmeyle geçmeyen, bir diğer beyaz belirti türü;sertçe ve alt dokulara yapışık, net sınırlı ve porselen beyazı olan leke veya kabartılardır.’Lökoplazi’adı verilen bu hastalığın, %10 - 15 oranında ağız içi kanserine dönme olasılığı vardır.
*Ağız içindeki kitleleri,koyu renkli kabartıları önemseyiniz.
Sonuç olarak; ağzınızın içinde çıkan yaraların tanısı konusunda, bir dermatoloğun görüşü sizi en sağlıklı sonuca ulaştırır.Erken tanı ve tedavi için şans verir.

Alıntıdır...