+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Çocuğunuzla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşabilirsiniz?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Çocuk Sağlığı Forumu Çocuğunuzla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşabilirsiniz? Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> UYANIŞ! NO. 5 2016 AİLELER İÇİN YARDIM | ANNE BABA OLMAK Çocuğunuzla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşabilirsiniz? ZORLUK Bir çocuk Kutsal ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  176
  Rep Gücü
  41

  Çocuğunuzla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşabilirsiniz?

  UYANIŞ! NO. 5 2016

  AİLELER İÇİN YARDIM | ANNE BABA OLMAK

  Çocuğunuzla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşabilirsiniz?


  ZORLUK  Bir çocuk Kutsal Kitap, elektronik cihazlar ve kitaplar gibi bilgi alabileceği kaynaklara bakıyor

  Bundan 20-30 sene önce çocukların cinsellik hakkında bilgi alabileceği ilk kaynak genellikle anne babalarıydı. Onlara bu konuyu yaşlarına ve ihtiyaçlarına uygun şekilde adım adım açıklayabilirlerdi.

  Artık bu durum tamamıyla değişti. Bir kaynak şunları belirtiyor: “Çocuklar cinsel içerikli mesajlara giderek daha erken yaşta maruz kalıyor ve çocuklara yönelik medya gittikçe daha cinsel içerikli hale geliyor” (The Lolita Effect). Peki bu durumun çocuklar üzerindeki etkisi olumlu mu yoksa olumsuz mu oluyor?


  BİLMENİZ GEREKENLER


  Cinsellik her yerde. Deborah Roffman, kitabında şunları yazdı: “Sohbetler, reklamlar, filmler, kitaplar, şarkı sözleri, televizyon programları, mesajlar, oyunlar, afişler, telefon ve bilgisayar ekranları cinsel içerikli dil, görüntü ve imalarla o kadar dolu ki, [gençler, ergenlik çağı öncesindekiler ve hatta küçük çocuklar bile] en azından bilinç altında, cinselliğin . . . . hayattaki en önemli şey olduğu sonucuna varıyor” (Talk to Me First).

  Suçun bir kısmı pazarlama sektöründe. Reklamcılar ve şirketler çocuklar için tasarlanan seksi kıyafetleri pazarlayarak onlara çok erken yaştan itibaren dış görünüşlerine gereğinden fazla önem vermeyi öğretiyorlar. So Sexy So Soon adlı kitaba göre pazarlamacılar, çocukların yaşıtları tarafından kabul edilmeyi ve onlara uyum sağlamayı istediklerini biliyorlar ve bunu kötüye kullanıyorlar. Aynı kitap tüm bu cinsel içerikli görüntülerin ve ürünlerin amacının, çocukların yeni şeyler almak istemesini sağlamak olduğunu belirtiyor.

  Bilgi yeterli değil. Bir arabanın nasıl çalıştığını bilmekle sorumluluk sahibi bir sürücü olmak arasında nasıl fark varsa, cinsellik hakkında bilgi sahibi olmak ve bu bilgiyi doğru kararlar vermek üzere kullanmak arasında da fark vardır.

  Sonuç: Çocuklarınızın ‘doğruyu yanlışı ayırabilmeleri’ için ‘algılama yeteneklerini’ geliştirmelerine yardım etmeniz bugün her zamankinden daha önemli (İbraniler 5:14).


  SİZ NE YAPABİLİRSİNİZ?


  Sorumluluğunuzu kabullenin. Kendinizi rahat hissetmeseniz de çocuğunuzla cinsellik hakkında konuşmak sizin sorumluluğunuzdur. Bunu kabul edin. Kutsal Kitaptaki ilke: Özdeyişler 22:6.

  Kısa sohbetler yapın. Çocuğunuza her şeyi bir seferde anlatmak yerine, gün içinde ortaya çıkan fırsatları değerlendirin. Örneğin birlikte arabada giderken ya da evde bir iş yaparken konuşabilirsiniz. Çocuğunuzun size açılmasına yardım etmek için bakış açısını ortaya çıkaracak sorular sorun. Örneğin “Bu tür reklamlar hoşuna gidiyor mu?” diye sormak yerine, “Sence reklamcılar ürünlerini pazarlamak için neden böyle görüntüler kullanıyorlar?” diye sorabilirsiniz. Çocuğunuz bu soruyu cevapladıktan sonra “Peki sen bu durum hakkında ne düşünüyorsun?” diyebilirsiniz. Kutsal Kitaptaki ilke: Tekrar 6:6, 7.

  Yaşını göz önünde bulundurun. Çocuğunuza okula başlamadan önce, cinsel organların doğru isimlerini ve kendilerini kötü niyetli kişilerden nasıl koruyacaklarını öğretin. Çocuklarınız büyüdükçe onlarla üreme hakkındaki temel konuları konuşabilirsiniz. Çocuğunuza ergenlik çağına kadar cinselliğin fiziksel ve ahlaksal yönlerini daha net şekilde öğretmiş olmalısınız.

  Değerli nitelikler aşılayın. Çocuğunuza küçük yaştan itibaren dürüstlüğü, sadakati ve başkalarına saygı duymayı öğretin. Böylece cinsellik hakkında konuşmanız daha kolay olacaktır. Aynı zamanda sahip olduğunuz değerleri açıkça belirtin. Örneğin evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmenin yanlış olduğunu düşünüyorsanız bunu çocuğunuza söyleyin. Bunu yapmanın neden yanlış olduğunu ve çocuğunuza neden zarar verebileceğini açıklayın. Bir kaynak şunları söylüyor: “Cinsel ilişkiye girmelerini anne babalarının onaylamadığını bilen gençler bu konuda çoğunlukla acele etmiyor” (Beyond the Big Talk).

  Örnek olun. Öğrettiğiniz değerlere uygun yaşayın. Örneğin ahlaksız şakalara gülüyor musunuz? Açık saçık giyiniyor musunuz? Karşı cinsle ilişkilerinizde aşırı samimi davranıyor musunuz? Bu tür davranışlar çocuğunuza öğrettiğiniz ahlaksal niteliklerin değerini düşürebilir. Kutsal Kitaptaki ilke: Romalılar 2:21.

  Olumlu olun. Cinsellik Tanrı’dan gelen bir hediyedir ve evli çiftlere büyük mutluluk verir (Özdeyişler 5:18, 19). Çocuğunuza evlilik öncesi cinsel ilişkinin yol açtığı pişmanlığı ve endişeleri yaşamadan, zamanı geldiğinde bu hediyeye sahip olabileceğini söyleyin (1. Timoteos 1:18, 19).


  TEMEL AYETLER


  “Çocuğu gitmesi gereken yola göre eğit; yaşlanınca da ondan ayrılmaz” (Özdeyişler 22:6).


  ‘[Tanrı’nın emirlerini] çocuklarına aşılayacaksın; evinde otururken, yolda yürürken, yattığın ve kalktığın zaman onlardan söz edeceksin’ (Tekrar 6:6, 7).


  “Başkasına öğreten sen, kendine öğretmez misin?” (Romalılar 2:21).  ANNE BABALAR NE YAPMALI?


  Sanılanın aksine, çocuklar ve gençler yaşıtlarından çok ailelerinden etkilenirler. “Çocuklar rehberlik istemek ve çevrelerindeki dünyayı anlamalarına ve ilişki kurmalarına yardım etmesi için her zaman ilk olarak en yakınlarındaki yetişkinlere başvururlar. Sadece onlarla konuşmaya istekli olmadığımızı veya meşgul olduğumuzu fark ettiklerinde ya da hissettiklerinde başkalarına giderler. . . . . Yıllardır süren araştırmalar şu gerçeği gösteriyor: Cinsellik gibi konularda açık bir iletişim kuran aileler doğru kararlar veren, davranışlarıyla ilgili sorumluluk alabilen, en önemlisi de kendilerine zarar verebilecek davranışlardan uzak durabilen daha sağlıklı çocuklar yetiştiriyorlar” (Talk to Me First).

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Anti SEO Çalışmaları Nasıl Tespit Edilir? Bağlantılar Nasıl Reddedilir?
  Sanal Yönetmen Tarafından Google Optimizasyon Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-12-2016, 11:58 AM
 2. Yaz gribi hakkında
  KraliçeArı Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-07-2016, 09:45 AM
 3. İshal nedir? nasıl oluşur? Nasıl tedavi edilir?
  Gül@y Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 11-02-2016, 06:10 PM
 4. Yorum: 0
  Son mesaj: 26-01-2016, 11:22 AM
 5. iOS 9 Hakkında Her Şey
  dogangunes Tarafından iPhone (iOS), ipad Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-06-2015, 02:58 PM