+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Bebek cildiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Çocuk Sağlığı Forumu Bebek cildiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar! Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> Merhaba Avrupa Pediatri Derneği tarafından düzenlenen Pediatride Mükemmellik Kongresine katılan, İngiltere Shiffield Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ve Biyomedikal Bölümü Başkanı ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.087
  Rep Gücü
  88648

  Bebek cildiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar!

  Merhaba  Avrupa Pediatri Derneği tarafından düzenlenen Pediatride Mükemmellik Kongresine katılan, İngiltere Shiffield Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ve Biyomedikal Bölümü Başkanı Prof. Micheal Cork, bebek cildi ile ilgili çok konuşulan mitlerin doğrularını anlatıyor.

  Bebek cildi yetişkin cildi gibi bakım görebilir, ekstra korumaya gerek yoktur. - Yanlış!

  Bebekler eşsizdir, büyüklerin küçük modeli değildir. Yetişkinlere göre bebek cildinin, yapısal, oluşumsal ve işlevsel farklılıkları vardır. Bebeğin cildi yetişkin cildine göre daha az nemlendirici faktör içerir, yani daha az melanin vardır.
  Suyu çok çabuk emer ancak çok da çabuk su yani nem kaybeder. Yetişkin ve bebek cildinin yüzeyleri de farklıdır, bebek cildi daha incedir. Bu nedenle, bebek cilt bariyeri daha hassas ve incedir; çok kolay bariyer özelliğini yitirip, alerjenleri daha kolay cilt altına geçebilir. Tüm bu sebeplerle bebek cildinin özenle korunması gerekir.

  Bebeğin temizliği için su yeterlidir. - Yanlış!

  Su tek başına etkili bir temizleyici olamaz. Özellikle bebek bezi bölgesinde zararlı bakterleri temizlemek için su yetersiz kalır. Ayrıca, bebek temizliğinde sadece su kullanımının bebek cildine olumsuz etkisi de olabilir.

  Çünkü, yalnızca su kullanımı bebek cildini kısa süreli yaklaşık 30 sn kadar nemlendirir, ardından kurutur. Sağlıklı bir bebek cildinin pH seviyesi 5,5’tir, ancak suyun pH değeri 7,5 olduğundan su tek başına bebek cildinin pH seviyesini yükseltir ve bebeğin cilt bariyerinin bozulmasına neden olur.

  Tüm temizleme ürünleri bebeğin cildine zararlıdır.- Yanlış!

  Sağlıklı bebek cildinin pH’sı 5,5 olmalıdır. Ancak bazı sabun ve temizleyiciler cildin pH’sını 9-10’a yükseltebilir, cilt hasar görür. Gen ve çevre bileşimi ile cildi koruyan tabaka kırılır ve enflamasyona açık hale gelir.

  Bu nedenle bebeğinize uygun temizliyiciyi seçerken bebek cildinin pH’sına uygun doğru ürünler tercih edilmelidir. Cildi temizlerken nemlendiren bebek ürünlerini kullanmak en iyisidir.

  Bebek ürünlerindeki koruyucu maddeler sağlık açısından risklidir. - Yanlılş!

  Güvenle formüle edilen bebek ürünlerinin içine bozulmalarını engellemek, bu ürünleri zararlı bakteri oluşumundan korumak için koruyucu (prezervatif) maddeler konur.

  İçinde kimyasal koruyucu madde olmayan organik ürünlerin, başta bebek cildi olmak üzere tüm ciltler için iyi olduğu iddia edilmektedir.

  Oysa bu koruyucu maddelerin eklenmemesi, organik ürünlerin bozularak bakteri üretmesine ve bebeğe sürüldüğünde bebek cildine zarar vermesine neden olur.

  Zeytinyağı bebek masajında kullanılacak en iyi yağdır. - Yağdır!

  Bazı bitkisel yağlar yüksek düzeyde asidik oldukları için cilt bariyerine hasar verebilirler. Anneler tarafından çok tercih edilen zeytinyağı yüksek düzeyde oleik asit içerir. Bu cilt bariyerinin ikiye ayrılmasına neden olur.

  Genetik dizpozisyon, egzama gibi cilt bariyeri incelmiş bebeklerde zeytinyağı kullanımı bebeğin cildine zarar verir. Bu nedenle bebek cilt bakımında bebek cildi için geliştirilmiş mineral bebek yağları tercih edilmelidir.

  Bebek cildiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar! | 1 | Foto Galeri | Ekolay

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Trafikte doğru bilinen yanlışlar
  bursali68 Tarafından Araba ve Otomobil Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-08-2011, 12:05 PM
 2. Diş beyazlatmayla ilgili doğru bilinen yanlışlar
  mopsy Tarafından Ağız ve Diş hastalıkları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-12-2009, 12:01 PM
 3. Hamilelik süreci ile ilgili doğru bilinen yanlışlar
  YukseLL Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-12-2008, 11:22 AM
 4. Trafikte Doğru Bilinen Yanlışlar
  Bay X Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-07-2007, 12:16 AM
 5. Havayastığı hakkında doğru bilinen yanlışlar
  EMRE Tarafından Oto teknik servis Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-03-2007, 11:57 PM