+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Davranışının sonucunu yaşatmak

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bulunan Davranışının sonucunu yaşatmak Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Davranışının sonucunu yaşatmak Tüm olumlu disiplin yöntemleri uygulandıktan sonra çocuğa istenilen davranış kazandırılmadı ise hangi disiplin yöntemi uygulanmalıdır? Şimdiye kadar

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Davranışının sonucunu yaşatmak

  Davranışının sonucunu yaşatmak


  Tüm olumlu disiplin yöntemleri uygulandıktan sonra çocuğa istenilen davranış kazandırılmadı ise hangi disiplin yöntemi uygulanmalıdır?

  Şimdiye kadar saydığımız ve anlattığımız olumlu disiplin yöntemleri etkili olma ve çocuğumuz hala olumsuz davranışlarına yapmakta ısrar ediyorsa artık uygulanacak en son ve tek yöntem kalıyor, o da davranışının sonucunu yaşatmak yöntemidir.

  Önermediğimiz bir yöntemdir. Çaresiz kalındığı ve başka çözüm yolu bulanmadığı durumlarda başvurulabilir. Bazı çocuklarda etkinliği görülmekte ve olumsuz davranışlar düzelmektedir.

  Bu yöntemle ilgili yaşanmış pek çok olay bulunmaktadır.
  Örnek olarak; Çocuk alınan oyuncağı kırmaktadır. Anne tüm olumlu yöntemleri kullanmıştır. Uyarılar gittikçe sertleşir. En sonunda anne bir ay oyuncak almayacağım diyerek oyuncak almayı kesebilir. Veya dışarıda oynarken ayağını inciterek gelen çocuğunu bir hafta boyunca dışarıya çıkmayacaksın demesi gibi. Burada uygulanan davranışının sonucunu yaşatmak ile sadece olumsuz davranışı ile ilgili kısıtlamaya gidildi. Oyuncak almama ve sokağa çıkamama gibi. Aynı zamanda kısıtlama süresi de belirlendi. Bir hafta sokağa çıkmayacaksın, bir ay oyuncak almayacaksın gibi.

  Arkadaşım çocuğunun alınan oyuncağı sürekli kırdığından dert yanıyordu. Sabah aldığım oyuncak çoğu zaman akşama çıkmıyor diyor. Üstelik çocuk nerde pahalı oyuncak varsa onlardan aldırıyormuş. Özelliklede elektronik oyuncak alınmasını diretiyormuş. Ne yapmalıyım diyerek benden çözüm istedi.
  Arkadaşıma denemesi için bir yol önerdim. Biraz acımasız bir yol.
  Çocuğuna en pahalı ve lüks oyuncak satan büyük bir mağazaya götür. Uzun saatler oyuncakları seyretmesini iste ve sonunda oyuncak almadan mağazadan çıkın. Tabi ki çocuk ağlayacak ve almanıza ısrarcı olacak. Belki de size çok zor durumda bile bırakacak. Öncelikle siz çocuğun oyuncak kırma davranışı düzelene kadar oyuncak almamada kararlı ve tutarlı olmalısınız

  Ve çocuğunla neden oyuncak almadığını konuşmalısın. Oyuncak kırmamayı öğrenene kadar da oyuncak almayacağım ara sırı buraya getirip seyredebilirsin demelisin önerisinde bulundum. Arkadaşım önerimi aynen uygulamış. Annesini kararlı gören çocuk bir daha oyuncak kırmayacağını söz vermiş ve gerçekten de o olaydan sonra çocuk hem daha ekonomik oyuncak seçmeye, hem de oyuncaklarını kırmadan oynamaya özen göstermeye başlamış.

  Aile eğitimi seminerlerimize katılan bir annenin anlattıkları da davranışının sonucunu yaşatmanın bazı çocuklarda ne kadar etkili olduğunu göstermektedir.
  6 yaşındaki kızı ile misafirliği giden annenin çay içerken kızının bardağa defalarca şeker attığını anlattı. “Hiç sesimi çıkarmadım. Sabrettim. Daha az şeker atması için uyardım. Kızım beni dinlemedi. Sanki inadına yapıyordu. İçimden seni eve gidince göstereceğim dedim. Ve eve geldik. Bir çaydanlık çay demledim. Şeker kavanozu ve bardakla birlikte çayı odaya getirdim. Kızım anne ne yapacaksın dediğinde sana çay içireceğim, belki misafirlikte doymamışsındır dedim. Bardağın yarısına kadar çay koydum. Diğer yarısına kadar kaşık kaşık şeker koydum. Her şeker koyduğumda yeter mi dedim. Kızım anne yeter dedikçe ben bardak dolana kadar şekeri doldurdum. Çayı ve şekeri karıştırdım. Al sana çay. İç çayı ve şekeri doyana kadar. Önce kızım içmek istemedi. Nasıl misafirlikte çay şeker diye diritteysen şimdide evde içeceksin dedim. Zorlayarak o çayı içirdim. Tekrar misafirliği gittiğimizde kızımı çay içer misin diye sordukların da hayır ben çay içmem diye tepki verdi.”

  Çocuğa davranışının sonucunu yaşatırken kararlı ve tutarlı olmak çok önemli ve bunu çocuğa hissettirmeliyiz. Tavrımız, yüz ifademiz ve konuşma tarzımız çok önemlidir.
  Davranışının sonucunu yaşatmak ceza vermek gibi görünse de ceza değildir. Ceza ile davranışının sonucunu yaşatmak arasında ki fark vardır.

  Bu fark;
  Ceza; hemen verilir.
  Davranışının sonucunu yaşatmak; Tüm olumlu disiplin yöntemleri uygulanır, çözüm bulunamazsa en son uygulanan yöntemdir.
  Ceza; sen beni üzdün, ben de seni üzerim mesajı verir.
  Davranışının sonucunu yaşatmak; Başka çarem kalmadı mesajı verir.
  Ceza; En çok sevdiği, sahip olmak istediklerinden mahrum edilir.
  Davranışının sonucunu yaşatmak; Olumsuz davranışa neden olan istek ve arzularına sınırlandırma getirilir ve yasaklanır.

  HAMİDE HATİPOĞLU

  kaynak
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SEHERYELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Üye Numarası
  137846
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  izmir
  Yaş
  39
  Mesaj
  502
  Taraftarı
  mehter takımı
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  2
  Rep Gücü
  26781
  ceza ve tarbiye çocuğa bilgelik verir
  ancak kendi haline bırakılan bir çocuk ailesine utanç getirir
  çocuğunu ıslah etmeyen ona zulüm etmiş olur
  ancak çocuğunu seven biri onu erken yaşta uslandırır
  faydalı paylaşımlarınız için teşekürler sayın rabia hanım
  min got neçe ew çû wê got bimîne ez çûm...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106548
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.149
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18819
  bence veza ve baski daima geri teper bazen onun yasina inerek özentilerini
  anlamak iyi ve zararli seyleri onun anlayacagi dilden konusmali takilmis bir pilak
  gibi deyilde zamani geldiginde anlatmak. paylasim icin tesekkürler.

Benzer Konular

 1. Bir İnsanı Yaşatmak için 168 Kişi Aranıyor
  SOSYALİST Tarafından Hastalıklar ve Tedavi Yolları Foruma
  Yorum: 11
  Son mesaj: 03-03-2009, 06:49 PM
Yukarı Çık