Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kız çocukları dikkat!

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bulunan Kız çocukları dikkat! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Kız çocukları dikkat! Türkiye’de yaklaşık 12 olan âdet görme yaşında korkutan düşüş var. Hormonlu yiyecekler, Türkiye’de kız çocuklarında adet yaşını

 1. #1
  İNCİ
  Misafir..

  Exclamation Kız çocukları dikkat!

  Kız çocukları dikkat!


  Türkiye’de yaklaşık 12 olan âdet görme yaşında korkutan düşüş var. Hormonlu yiyecekler, Türkiye’de kız çocuklarında adet yaşını 3’e indirdi

  Katkı maddeli yiyecek tüketimi, tarım ilaçları, kızlarda erken regle, erkeklerde de meme büyümesine sebep oluyor. 5-6 yaşında ergen olan kızlar en fazla 6 cm daha uzuyor

  Türkiye’de yaklaşık 12 olan âdet görme yaşında korkutan düşüş... Okula bile başlamayan ya da yeni başlamış kızlarının âdet görmesi, göğüslerinin büyümesi üzerine anne babalar doktor kapısı aşındırıyor. Oyun dünyasında olan 3 yaşında kızların bile regl olduğu vakalar yaşanırken, erkeklerde de meme büyümesi görülebiliyor. Hazır, katkı maddeli ve hormonlu yiyeceklerin tüketiminin hızlı artması, kontrolsüz tarım ilacı kullanımı sebebiyle erken ergen olan kızlar, 5-6 cm boy atabildikleri için ciddi bir boy kısalığı sorunuyla da karşı karşıya kalıyor.

  Ancak, doktorlar, erken tedaviye başlandığında bu durumun olumsuz sonuçlarından sakınılabileceğine dikkat çekti.

  KİLOLARCA MEYVE YEMEYİN

  Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz (Acıbadem Hastanesi):

  Erken ergenlik yaşı 6 da, 2-3 de olabilir. Kilolarca sebze-meyve tüketen çocuklarda görülebilir. Bu bir hastalık, erken âdet gören çocukların boy uzamaları azalıyor. Üretim aşamasında devletin kontrolü sağlanmalı, çocuklar değişik miktarlarda sebze ve meyveyi tüketmeli. Tanı konulunca, tedavisi kolaylıkla yapılabilir.

  TV’DEKİ sxexsİ REKLAM DA ETKİN

  Yard. Doç. Dr. E. Mahir Gülcan (Yeditepe Üniversitesi Hastanesi)

  Araştırmalarda bazı tarım ilaçlarının, vücutta östrojen hormonunu artırarak kız çocuklarda erken âdet, erkek çocuklarda meme büyümesi yaptığı gösterilmiştir. Bilimsel olarak yüzde 1 civarında olması gereken erken ergenlik oranı, bazı araştırmalarda yüzde 14’e yükseldi. Televizyon ve reklam yoluyla seksi çağrışımların yapılması da sebepler arasındadır.

  PSİKOLOĞA GİDİLMELİ

  Psikolog Şebnem Turhan (Medical Park Bahçelievler Hastanesi):

  Çok fazla içe kapanma, kimseyle konuşmama, aile bireylerinden uzaklaşma, başarıda ani düşüş, uyku ve iştahla ilgili sorunlar, öfkeyi kontrol etmede güçlükler görülebilir. Bu durumda psikoloğa gidilmeli.

  Çocuğunuzu izleyin

  8 yaşından önce kızlarda meme gelişimi, aşırı kıllanma, hızlı boy artışı; erkeklerde 9 yaşından önce genital gelişme, aşırı kıllanma, hızlı boy artışı; her iki cinsin de erken yaşlarda cinsel eğiliminin artması gibi durumlarda aileler doktora başvurmalı.

  AKŞAM

 2. #2
  İNCİ
  Misafir..

  Cevap: Kız çocukları dikkat!

  Bir akrabamın çocuğunda erken ergenlik başladı. Ve şimdi tedavi oluyor.
  Bu konu gerçekten çok önemli özellikle anneler çocuklarını iyi gözlemlesinler diyorum.

Benzer Konular

 1. Kar ve Sokak Çocukları!
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-02-2010, 11:37 AM
 2. Tv çocukları şişmanlatıyor
  mopsy Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-01-2010, 06:52 AM
 3. zamane çocukları :)))
  Apollonius Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-01-2010, 10:29 AM
 4. Şehrin Asi Çocukları
  catpity Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 07-02-2009, 10:18 AM
 5. Çocukları karne alan anne-babalar dikkat!
  SAHARAY Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-01-2009, 08:01 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık