Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  blueice
  Misafir..

  Çocuklarda Geniz Eti Problemi Nedir?

  Çocuklarda Geniz Eti Problemi Nedir?


  Geniz eti, bademciklere benzer şekilde görev yapan bir dokudur ve burnun gerisinde yerleşmiştir. Vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Geniz eti büyüdüğü veya iltihaplandığı zaman bazı problemlere yol açabilir. Ayrıca, yeterince önemsenmeyen geniz eti sorunları çocukların gelişiminde telafisi mümkün olmayan zararlar verebilir.

  Burun ve boğaz arasında yerleşmiş, üzüm salkımına benzer bir doku olan geniz eti, bademcikler gibi boğaza bakıldığında görünmez. Burundan giren bakteri ve mikropları yakalar. Ayrıca antikorlar üreterek vücudun bunlarla savaşmasına da yardımcı olur.

  Çocuklarda geniz etinin bir miktar büyümesi normaldir ve bu zamanla kendiliğinden küçülebilir. Ama çogunlukla 3-5 yaşlarda enfeksiyonlara bağlı olarak büyüdüğü de bilinmektedir. Eğer bir çocuk sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, çok sık nezle oluyorsa, bademcikleri sık hastalanıyorsa veya alerjik bir bünyesi varsa geniz etinin büyümesi doğaldır.

  Geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel oluşturur. Üst solunum yolunu daraltacak boyuta ulaştığında uykuda nefessiz kalma gibi ciddi sorunlar başlatır. Bu nedenle uzman doktorlar tarafindan muayene ve testler sonucunda alınması istenebilir. Geniz etinin vücuttaki önemi düşünüldüğünde, onların ameliyatla alınıyor olması aileler tarafindan endişe yaratabilir. Çocuğun mikrop ve bakterilere karşı daha zayıf olacağı akla gelse de, vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokuların da olduğu unutulmamalıdır.

  Geniz etinin büyümesi ve iltihaplanması halinde, çocukta çeşitli belirtiler görülür. Eğer çocukta bu belirtiler varsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır:

  Burundan nefes almakta güçlük
  Seste değişiklik
  Sürekli ağızdan nefes alma
  İltihaplanmadan kaynaklanan agız kokusu ve ateş
  Burun tıkalı gibi genizden konuşma
  İşitme azlığı
  Nefes alırken hırıltı çıkması
  Uyku sırasında horlama
  Uyku sırasında nefesini tutma

  Geniz eti tanısı; fiziksel muayene, boğaz kültürü, röntgen tetkikleri ve kan tahlilleri ile konur. Geniz eti tedavisinde ilkönce, uzman doktorlar tarafından verilen antibiyotiklerle iltihaplı bir durum varsa tedavi edilir. Eğer sonuç olumsuz ise ya da tedavi sonrası tekrar rahatsızlık yaşanıyorsa ameliyat gündeme gelir.

  Ameliyat kararı verilirken dikkat edilen konu, enfeksiyon varken röntgen filmi çektirmemektir. Eğer çekilirse geniz eti daha büyük çıkar ve yanıltır. Önce ilaçla iltihabın temizlenmesi gereklidir. İltihaplı durum giderildikten sonra film çekildiğinde geniz eti büyük çıkarsa ve kesinlikle çocuğu rahatsız ettiği düşünülüyorsa ameliyat kararı verilir. Kesin ameliyatı gerektiren durumlar ise şunlardır:

  Geniz etinin sürekli büyüyor olması
  Konuşma bozukluğu
  Üst solunum yolunun tıkanması
  Sık tekrarlayan geniz eti iltihabı
  Uykuda nefes tutma
  Kötü huylu tümör şüphesi
  Çene yapısının bozulması

  Geniz eti ameliyatı; hastane ameliyathanelerinde, cerrahlar tarafından, genel anestezi ile yapılır. Her ne kadar basit bir ameliyat olsa da, ciddiye alınmalı uzman kişilerce yapılması tercih edilmelidir. Ameliyatta, geniz eti çocuğun ağzının içinden alınır. Çocuğun durumuna göre gün içinde ya da ertesi gün hastaneden doktor kontrolünde çıkarılır. Ameliyat bölgesinin tam iyileşmesi ve geniz eti problemlerinin düzelmesi için iki hafta geçmesi beklenir. Ameliyat sonrası, bazı çocuklar alışkanlık kazandıkları ağız solunumuna devam ederler. Bu farkedildiğinde çocuğa burundan nefes alması hatırlatılmalıdır.
  kaynak
  Konu YukseLL tarafından (20-10-2009 Saat 04:11 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  Bademcik ve Geniz Eti

  Bademcik (Tonsil) ve geniz eti (Adenoid) olarak isimlendirilen dokular lenfoid hücrelerden oluşmuştur. Lenfosit yapımında rolü vardır. Yeni doğanda anneden geçen immün globülinler nedeniyle küçüktürler. 4-5 yaşlarda daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyürler. İleri yaşlarda küçülme eğilimi gösterirler. Geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel oluşturur. Ayrıca kulak ve sinüslerin boşalımı bozarak değişik boyutta problemlere yol açarlar. Bu çocuklarda işitme kayıpları, horlama, ağızdan soluma, gece öksürükleri, burun akıntıları gözlenmektedir. Kronik geniz eti iltihapları veya büyümeleri ortodontik bozukluklar, yüz gelişiminde bozukluklar ve konuşma bozukluğuna yol açabilmektedir. Bademcik ve geniz eti büyümeleri üst solunum yolunu daraltacak boyuta ulaştığında horlama ve apne dediğimiz uykuda nefessiz kalma gibi ciddi sorunlar başlatılır. Bu durumlarda bir KBB uzmanı ile görüşülmesinde yarar vardır. Romatizmal ateş olarak bilinen hastalık A grubu beta hemolitik streptokoklara karşı oluşturulan antikorların yol açtığı bir komplikasyondur. Kalp kapakçıklarında bozukluklara yol açabilmektedir.
  Bademcikler ve geniz eti hangi durumlarda alınmalıdır?
  Bademcik ve geniz eti ameliyatları KBB kliniklerinde sık uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde fayda görülmediğinde cerrahi olarak bunların çıkartılmasına başvurulmaktadır. Bu ameliyata karar vermek için kullanılan iki kriter vardır. Kesin ve göreceli olarak ameliyat endikasyonu belirlenir.

  - Kesin ameliyatı gerektiren durumlar:
  - Ağır üst solunum yolu darlığı.
  - Bademcik etrafında abse (Peritonsiller abse).
  - Kötü huylu tümör şüphesi.
  - Çene yapısını bozan geniz eti ve bademcik büyümeleri.

  Göreceli kriterlerin en başında sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları gelmektedir. Bademcik ameliyatlarının %40'ı bu nedenle yapılmaktadır.

  - Son bir yılda 7 defa
  - Son iki yılda 5'er defa
  - Son üç yılda 3'er defa ya da daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirilmesi.
  - Difteri (Kuş palazı) mikrobu taşıyıcıları.
  - Kalp kapak bozukluğu olan kişiler.
  - Bademcik ve geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak sık orta kulak iltihabı geçirilmesi.

  Bu gibi durumlar kronik bademcik iltihaplanması olarak adlandırılır. Çözümünde cerrahi tedavisi önerilir, planlanır.

  Bu ameliyatlar hangi yaşta yapılır?
  Ameliyata engel oluşturacak herhangi bir ciddi sağlık problemi olmayan erişkinlerde de bademcik ameliyatı uygulanmaktadır. Alt yaş sınırı zorunlu haller dışında 4-5 yaş olarak belirlenmiştir. Üst yaş sınırını belirlemek mümkün değildir. Genel olarak ileri yaşlarda bu hastalığın görülme oranı düşüktür ve çoğu zaman basit çözümler tercih edilmektedir.

  kaynak
  Konu İnci tarafından (20-10-2009 Saat 04:28 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: Düzeltme

Benzer Konular

 1. çocuklarda bademcik ve geniz eti ameliyatları
  selenataman Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-03-2012, 04:03 PM
 2. Kanıt Problemi
  kapkale Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 69
  Son mesaj: 27-10-2010, 06:57 PM
 3. Sakal Problemi
  hastacocuk Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 14-10-2009, 04:26 PM
 4. bademcik ve geniz eti
  sibel Tarafından KBB (Kulak, Burun, Boğaz ) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-10-2006, 07:59 PM
 5. MK portal Dil Problemi
  wdred Tarafından Diger Portallar (CMS) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-10-2006, 03:41 PM
Yukarı Çık