Yaz aylarında çocuklarda görülen kimyasal maddelere bağlı zehirlenmelerde artış kaydedildiği bildirildi.


Erciyes Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalında Öğretim Görevlisi Dr. Meda Kondolot tarafından yapılan araştırmaya göre, çocuk acil birimine bir yılda 11 bin 450 çocuk hasta getirildi. Bu vakaların 850'sini zehirlenmeler oluşturdu.

Kış aylarında daha çok soba ve şofbenden kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmeleri görülürken, yaz aylarında kimyasal maddelere bağlı zehirlenmelerde ciddi artış kaydedildiği belirlendi.

Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz aylarında evlerde temizlik ve boya-badana işlerinin arttığını, buna bağlı olarak zehirlenmelerin de artış gösterdiğini ifade etti.

Açıkta ve çocukların ulaşabileceği yerlerde bırakılan kimyasal maddelerin zehirlenmelere davetiye çıkardığını kaydeden Kurtoğlu, şunları söyledi:

“Yaz aylarında temizlik işleri daha çok yapılıyor. Bu sırada çamaşır suyu, kireç çözücü, tuz ruhu, yağ çözücü veya lavabo açıcı gibi kimyasal maddeler açıkta veya çocukların ulaşabileceği yerde unutuluyor. Yine yaz aylarında evlerde tadilat boya-badana işleri arttığı için tiner veya gaz yağı gibi maddeler de çocuklar için tehlike oluşturuyor. Yaz aylarında bu kimyasal maddelerden kaynaklanan zehirlenme olaylarında ciddi artış var. Hemen her gün hastanemiz acil servisine bu şekilde 5-6 zehirlenme vakası getiriliyor.”

Bu zehirlenme olaylarının önlenmesi için kimyasal maddelerin açıkta ve çocukların ulaşabilecekleri yerde bulundurulmaması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, bu maddelerin bardak veya şişe gibi başka ambalajlara konulmaması, ambalajların çocukların açamayacağı şekilde kilitli yapılması gerektiğini vurguladı.

“ZEHİRLENEN ÇOCUĞU KUSTURMAYIN”

Kimyasal madde zehirlenmelerinin çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını belirten Kurtoğlu, zehirlenmelerle birlikte ağız, boğaz ve yemek borusunda yanmalar meydana geldiğini, ağır vakalarda zor ameliyatların kaçınılmaz hale geldiğini kaydetti.

Zehirlenme anında, yaygın inanışın aksine çocukların kusturulmaması gerektiğine dikkat çeken Kurtoğlu, şöyle devam etti:

“Bu tür zehirlenme olaylarına karşı en önemli tedbir koruyucu önlemlerdir. Ancak, zehirlenme meydana geldiğinde genellikle kimyasal maddenin dışarı çıkarılmasının faydalı olacağı düşüncesiyle çocuk kusturulmaya çalışılıyor. Bu son derece yanlış, çünkü kusma sonucunda kimyasal madde vücuttan çıkarken ikinci kez tahribata neden olur. Zehirlenme anında çocuğa su veya süt içirilmesi faydalı olabilir. Daha sonra vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.”