Merhaba

Eğer siz de smokin seçerken kararsızlık yaşıyorsanız, bu özel giysinin kuralları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.Smokin giyiminin altın kuralları:

• Siyah, smokinin vazgeçilmez rengidir. 1930’larda gece yarısı mavisi de kullanıldı. Pierce Brosnan, James Bond filminde gece yarısı mavisi smokin giymişti.
• Devrik yaka (Ata yaka) gömlek, smokinin tamamlayıcı aksesuarı olan gömlekte ilk tercih edilen modeldir. Bu, papyonun en iyi uyum gösterdiği yakadır.
• Klasik yaka gömlek de son zamanlarda tercih edilen yaka modelidir. Ancak yapılan en büyük hata, bu gömleğin kravatla kullanılmasıdır. Smokin asla kravatla giyilmez. Papyon, smokinin temel taşıdır.
• Smokinlerde cep içleri kullanılmaz, bunlar sadece süs amaçlı yapılır.
• Smokinin resmi ayakkabısı rugandır. Özellikle bağcıklı olması gerekir.
• Rugan ayakkabı içine, dize kadar uzanan ipek çorap giyilmelidir. Çorap, bilek ve baldırları iyice sarmalı ve çorabın kayarak kat oluşturmasını engellemelidir.
• Özellikle düğün öncesinde ilk kez giyilecek ayakkabının kaymaması için altı çizilmelidir.

Smokinin tarihi…

Şık erkeğin en önemli simgelerinden biri olan smokinin tarihi, 1837 – 1901 yıllarında hüküm süren İngiltere Kraliçesi Victoria’nın oğlu Prens Edward zamanına kadar uzanıyor. O dönemde erkeklerin resmi törenlerde, davetlerde giydiği fraktan bıkan Prens Edward, terzisinden gece davetlerinde giymek için kısa bir ceket ister. Terzi, tek düğmeli ve kuyruksuz yeni bir ceket diker. Kalçada biten, gömleği beyaz pike kumaştan olan yelekli bu cekete “dinner jacket” (akşam yemeği ceketi) adı verilir. İngilizcede halen böyle tanımlanan smokinin üç çeşidi bulunur: Sivri yaka tek düğme, kruvaze ve şal yaka. Klasik olan ve en çok kullanılan smokin türü ise sivri yaka tek düğme olandır.

Erkeklerin damatlık ve smokin seçerken yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulmak amacıyla bu önemli bilgileri bize Pierre Cardin sunuyor. Pierre Cardin ayrıca mağazalarında da birer stil danışmanı haline gelen satış elemanları ile müşterilerine bu özel kıyafetlerin seçiminde profesyonel yardım sağlıyor.

Smokin Seçerken Zorlanıyor musunuz? - *MSN Erkek - Stil