2009 600 cc supersport testi Motorcycle News, Reviews, Videos : Motorcycle.com da yayınlandı. Orjinali İngilizce uzunca bir karşılaştırma yazısı. Orijinal yazının linki:

2009 Supersport Shootout - Motorcycle.com

Egzoz güç valfi ile ilgili açıklamanın ekstra derinliklerinden arındırarak, karşılaştırma yazısının neredeyse tamamını çevirdim. Çevirinin bir kısmını buraya da koyuyorum. Çevirinin fotoğraflarıyla birlikte tamamı için link:

http://www.tekizmk.com/motosiklet-ge...si)/?topicseen

Biliyorum yine her sene olduğu gibi garip tartışmalar çıkacak ama, cidden ilgilenenlere bir fikir olması açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Herşeyden önemlisi; dikkatli olun, güvenli sürün arkadaşlar.

_______________________________________

2008 model karşılaştırmamızda CBR 600 RR’ ı, en beğendiğimiz 600’ lük olarak sınıf lideri seçmiştik. RR; 2009 için hafif revizyondan geçirilerek, sonuç olarak önemli bir sürpriz içeren motor ayarlaması ve modern sinyallere kavuşmuş. Ayrıca Honda bu yıl yeni kombine ABS sistemini de gün ışığına çıkardı, fakat motorumuzda bu opsiyon bulunmuyordu.

Diğer tarafta ZX-6R, 2008 modelin takdire değer bazı özellikleri vardı, ama güzel görünüm ve rekabetçi bir güç ünitesi (motor) bunların arasında değildi. Ninja bu yıl tamamen yenilenmiş olarak, güçlü bir motor ve hınzır bir görüntüyle geliyor.

GSXR600’ de geçen seneye göre mekanik bir değişiklik yok. Geçen seneki testi müthiş CBR’ ın çok ufak farkla arkasında tamamlamıştı. Yine bizi, güven verici ruhu, çok rekabetçi motoru ve kayda değer şekilde geliştirilmiş üretim-malzeme kalitesi ile etkiledi.

YZF-R6 zor bir durumda bu savaşa giriyor. Zira zayıf motoru ve caddeye uyum sağlamayan yarış tarzı sürüş pozisyonu ile geçen seneki testimizin sonuncusuydu. Ancak Yamaha, orta devir gücünü artırmak için düzenleme yapmış ve her vitese optimum gücü yaymak için ECU haritalarını yeniden programlamış.

Teknik Özellikler :

(Ayrıntılı detaylara orijinal siteden bakabilirsiniz, zaten her yerde mevcut bunun için uğraşmadım o yüzden açıkçası)

GSX-R 600; 13400 devirde 102.7 beygir, 11500 devirde 43.2 Nm tork. Toplam ağırlık 196 Kg.

YZF-R6; 13400 devirde 100 beygir, 10900 devirde 41 Nm tork. Toplam ağırlık 187 Kg.

CBR 600 RR; 12500 devirde 97.7 beygir, 11700 devirde 41.9 Nm tork. Toplam ağırlık 186 Kg.

ZX-6R; 14100 devirde 107.7 beygir, 12000 devirde 42.9 Nm tork. Toplam ağırlık 191 Kg.

MOTOR:
Tartışmasız bir galibimiz var. En yakın rakibine 5 beygir farkla maksimum 107.7 beygir güç veren ZX-6, neredeyse her devirde rakiplerinden fazla güç üretiyor.


YOL TUTUŞ (Şase, süspansiyon v.s.):
Bu orta sıkletlerin şaseleri çok fazla benzer özellikler gösteriyor, ama bazı kayda değer farklılıklar da var… Sonuç olarak tüm yukarıda yazılanların anlamı; harika stabil sürüşüyle güven verirken, hafif dirençli yönlendirme sağlamasıyla CBR hala (yol tutuşta) en iyi işi çıkarıyor. Ayrıca bu dörtlün içindeki en hafifi olması da bir artı.

FRENLER:

Ninja’ nın Nissin kaliperleri, 300 mm’ lik taç yaprak formlu diskleri inanılmaz rafine edilmiş gücüyle sıkıyor. Piston başına bir balata (4), sürücünün doğrudan frenlere odaklanması hissine katkıda bulunuyor. Honda’ nın frenleri benzer bir durdurma yeteneği gösteriyor, ama CBR’ da Kawasaki’ nin sürücüye verdiği hayret uyandırıcı frenleme hissi eksik. Ninja’ nın frenleri hakkında Kevin kısaca kusursuz yorumunda bulundu.

GSX-R’ ın frenleri; bir 600’ lük supersport satın alan sürücülerin %99’ u için yeterince iyi olmasına rağmen, Kawasaki’ nin standardına yaklaşamıyor. Tamamen ortak görüşümüze göre R6’ nın frenlerinin hassasiyeti eksik, ama sonuçta üzerine düşen görevi yerine getirecek kadar güç üretiyor.

GÖSTERGELER / KONTROLLER:
Tamamen yenilenmiş tek makine olarak, kontrolleri yenilenmiş tek makine de Ninja. Beyaz yüzlü takometre ve ona eşlik eden likit kristal ekran, başka bir sebep olmasa dahi, 160 km/s hızda attığınız bakışta detaylı olarak görünüm sağlamadaki kolaylığından ötürü bile en iyi paket olduğunu kanıtlıyor.

ERGONOMİ / KONFOR
Bu kategoride GSX-R bizden en iyi ödülünü alan oluyor. Alçak pozisyonda ayarlanabilir pegleri ve mükemmel koruma sağlayan rüzgarlığı (camı) ile, uzun yolda gazlamak için Suzuki içlerinde en iyisi.

Fotoğraf çekimlerimiz iki şeritli yollarda sıkça U dönüşü yapmamızı gerektiriyordu ve bu dar dönüşler sırasında gidon tam olarak çevrildiğinde, CBR’ ın elciklerinin grenajın üst bölümüyle sıkıştığını tespit ettik. Bu durum düşük hızlarda manevra yapmaya çalışırken birden fazla defa bizi savunmasız yakaladı. Diğer motorlarda benzer bir problem tespit etmedik.

GÖRÜNÜM / STİL
Bu test her şeyden önce nihai performansla ilgili, dolayısıyla estetiğin bir önemi yok. Belirtmek gerekir ki görünüm; cruiser ların dünyasında supersport larda olduğundan çok daha fazla anlam ifade ediyor.

R-6’ nın jilet keskinliğinde hatlarında ve afallatıcı turuncu-siyah renk düzeninde çok çekici bir şey var. R-6 içlerinde en güçlü göz mıknatısı ve mükemmel bir imalat kalitesine sahip.

SONUÇ:
Bu birbirine çok yakın dörtlüyü sıralandırmak kılı kırk yaran bir iş. Bu karşılaştırmada sonuncu gelen makinemiz dahi aşkınızı ve bağımlılığınızı hak eden nefis bir motosiklet. Bu spor motosikletlerden herhangi birisini görünüm, satıcı kalitesi, veya alabileceğiniz fiyata göre seçmek tamamen makul. Ama bizim işimiz motosikletleri eleştirmek, dolayısıyla farklılıklar hafif olsa da en iyiden en kötüye doğru;

KAWASAKİ ZX-6R
ZX, 600 cc kategorisinde olabileceğin en iyisi olduğunu kanıtladı. Sevimli olarak nitelenemeyecek olsa da, ZX karizmatik görünümlü kategorisine zıplamış.

SUZUKİ GSX-R600

HONDA CBR600RR

YAMAHA YZF-R6