İş yaşamı zorlu bir maraton… Bu maratondan alnınızın akı ve parıldayan bir madalya ile çıkmak istiyorsanız önerilerimize bir göz atın...

1- Zam ya da terfi isteyin
Her ne kadar bizim derviş bekleyerek muradına erse de, iş dünyasında işler böyle yürümüyor. Eğer masanızda oturup fırsatların önünüze gelmesini beklerseniz, öylece yaşlanacaksınız demektir. Etrafınıza şöyle bir bakın: Kim, niye terfi ediyor? Daha sonra patronunuzla performans beklentisini iyice bir açıklığa kavuşturun. Artık görünmez bir kahraman olmayı bırakın: İnsanların neler yaptığınızın farkında olduğuna emin olun.

2- İş takviminizi iyi ayarlayın
Toplantılarınızın arasında en azından bir gün boşluk bırakmayı deneyin. böylece hem bir önceki toplantının notlarını rahatça çıkarabilir hem de bir sonraki toplantı için hazırlık yapacak zamanınız olur.

3- Toplantılarda kendinizi gösterin
Hedefimiz açık; patronunuza ne kadar iyi bir çalışan olduğunuzu göstermek. Bunu yapmanın da en iyi yolu, toplantılardır. Herkes patronunuzun söylediklerine emme basma tulumba gibi kafa sallarken, siz olaylara farklı bir bakış açısı getirin. En iyisi bir önceki gün toplantı notları üzerine biraz çalışmak ve yaratıcı fikirler üretmek.

4- Öğle tatilinizde 10 dakikalık yürüyüşler yapın
Mesai saatlerinde mümkün olan kısa yürüyüşler enerjinizi gözle görünür oranda yükseltebilir. Örneğin, 10 dakikalık tempolu bir yürüyüş, sonraki 120 dakika boyunca enerji seviyenizi tepeye çıkarır.

msn.com