Herkesin kör noktaları vardır. Onları avantaja çevirerek her zaman kazanan tarafta yer alabilirsiniz.


Hepimizin bazı kör noktaları var. Görmediğimiz şeyler… Fark edemediğimiz fırsatlar ya da tehlikeler var. Bu kör noktalarımızı anlayarak ve işleyerek avantaja çevirmek insanın elinde olan bir şeydir. Aşağıdaki bazı sık rastlanan kör noktaları okuyunca, belki siz de kendinize dışarıdan bakma fırsatı bulabilirsiniz.

1. Ağaçlara bakarken ormanı görememek:
Bazı insanlar sadece o an elindeki işe konsantre olur ve büyük resmi göremezler. Herkesi bu iş sırasında yaşadığı panikle çılgına çevirir. Bu insana önümüzdeki 36 saat ne yapması gerektiğini sorarsanız, sular seller gibi cevaplar. Ancak çalıştığı şirketin esas hedefinin ne olduğunun sorarsanız, hiçbir fikri yoktur. İyi yanı: Hani köpekler iyi göremez ama buna bağlı olarak koku duyuları çok gelişmiştir ya. Bu uzun vadeli düşünememe sıkıntısı da, bu kişiye aynı zamanda kısa vadede iyi plan ve organizasyon yapabilme yeteneğini kazandırmıştır. Ayrıca, bu kişiler genellikle günlük operasyonlardaki eksiklikleri diğer çalışma arkadaşlarına göre çok daha iyi görür.

2. Diğer insanların sadakatsizliğini ya da kötülüğünü görememe:
Bu kişiler kurumsal dünyanın en harika insanlarıdır. Bunlardan çok yoktur, hatta siz hiç görmemiş bile olabilirsiniz. Herkesi mükemmel zanneder bu insanlar. Dünyanın harika insanlarla dolu olduğunu düşünürler. Herkese güvenir, herkesin fikrine değer verirler. Onlar için etraflarında kötü niyetli erkekler veya kadınların var olması ihtimal dâhilinde bile değildir. Çevresindeki bütün insanlar onun iyiliğini ve mutluluğunu düşünür. Aksi düşünülemez bile. İyi yanı: İyi insanlara karşı inanılmaz bir sadakat ve bağlılık gösterir ve çok sevilirler.

3. Alternatifleri değerlendirememek:
Yöneticiler çoğu zaman karakterlerinin fazla katı olmasının zararlarını görür. İşleri sürdürmek için kendi bildikleri yollar vardır ve o yoldan dışarıya kesinlikle çıkmazlar. Zaten akıllarına başka yol da gelmez. Bu yüzden de sürekli aynı davranışları tekrar etmek zorunda kalırlar. Bu tip adamlar iş dünyasında her şeyi son dakikaya bırakır ve yumurta kapıya dayandıktan sonra harekete geçer. Daha sonra sürekli kendilerine bir daha böyle olmayacağı konusunda söz verseler de, bu asla değişmez. İyi yanı: Tamam, belki bir işi sadece tek bir yöntem ile yapmayı bilirler. Fakat sürekli aynı şeyi tekrarladıklarından dolayı, o yöntemi çok iyi bilirler. Bu avantajları da onları oldukça etkili bir iş gücü haline getirmeye yeter de artar bile.

4. Yenilgiyi kabul etmemek:
Bu insan tipini kesinlikle tanıyorsunuz. PES oynarken sürekli yendiğiniz ama asla sizin daha iyi olduğunuzu kabul etmeyen arkadaşınızı düşünün. Sürekli yenilmesine rağmen sürekli aynı yeri ele geçirmeye çalışan imparatorların aslında PES’te sürekli yenilen arkadaşınızdan pek bir farkı yoktur. Ancak bir yerden sonra bu insanlar; “Zaten çok da umurumda olan bir şey değildi…” diyerek vazgeçebilirler. Hatta istemediklerine kendilerini inandıran modeller bile vardır. İyi yanı: Bu insanlar gerçekten hiç yenilmezler. Bu kör noktaları onlara başaramasalar da bir şeyi istemekten vazgeçmemelerini öğretmiştir. Sürekli denerler, çalışırlar ve didinirler. Tarih de sürekli deneyerek ve vazgeçmeyerek bir şeyler başarmış insanların hikâyesiyle doludur aslında. Bir şeyi istemek konusunda daha arzulu olanlar her zaman başarmıştır.

5. Kendi hatalarını görmemek, kapasitesini bilmemek:
Bu insanlar hiçbir zaman haksız değillerdir, olamazlar. Bütün diğer insanların kusurlarını görmekte üstlerine yoktur. Ancak kendileri mükemmeldir. Her konuda uzmandır. Eğer birileri ona kızar ya da darılırsa, bu onların problemidir. Kendisinin herhangi bir hatası olmuş olamaz. İyi yanı: Bunun iyi yanı ne olabilir? Tabii ki manasız bir özgüven. Bu insanlar kendilerinin her işin altından rahatlıkla kalkabileceğini düşünür. Bu özelliğinden dolayı çok şey başarmış insanlar da vardır, acı çekmiş olanlar da. Zaten kendilerine sorarsanız, her şey bu insanlarla ilgilidir. Bu yüzden bu insanlarla tartışmaya girmek çok yersizdir. Çünkü hiçbir şeyi kabul etmezler. Tabii, bu bazen avantaj da olur. Çünkü iyi pazarlık eder ve tartışırlar. İş dünyasında bu bir artıdır.

6. Herkese mavi boncuk dağıtmak:
Bu kör nokta insanın uzun vadeli ve orta vadeli hafızasını silebilir. Bu özelliğe sahip olan insan için o anda yanında olan kişi her şeyden önemlidir. İçinde o insana karşı inanılmaz bir sevgisi vardır ve onu çok mutlu etmek ister. O insan görüş alanından çıktıktan bir dakika sonra ise her şeyi unutur. O kişinin adını sorsanız, birkaç saniye düşünmeden cevap bile veremez. İyi yanı: Bu insanlarla beraber vakit geçirmek oldukça keyiflidir. Size kendinizi iyi hissettirirler, eğlenceli insanlardır ve genel olarak çalışma arkadaşları tarafından sevilirler.

msn.com