Merrhaba

Her yaşın getirdikleri farklıdır ve bu yüzden CV’nizde neleri öne çıkarmanız gerektiğini bilmelisiniz.23-29 yaş arası
Silahınız: Enerjiniz

Üniversiteden yeni mezun oldunuz ya da birkaç kısa iş deneyimine sahipsiniz. Ancak, yaşınız gereği enerjiniz en üst seviyede. İş deneyimi açığını kapatmanın en iyi yolu da bu enerji ve dinamizmi ortaya koymaktır. Özgeçmişinizi hazırlarken eteğinizdeki tüm taşları dökün: Akademik başarınız, stajlar, dönemsel işler, üye olunan kulüpler, sosyal organizasyonlar, kurslar, seminerler. Kısacası sadece eğitim hayatınızdaki başarılar güvenmeyin. Hem takım çalışmasındaki gücünüz, hem de çevreye ilginiz ve enerjinizi gösterin. Ancak tabii ki CV’inizi çorbaya çevirin demiyoruz. Tüm bunları tek bir sayfada toplamaya çalışın. Özgeçmişinizi sayfalarca doldurmanıza gerek yok, henüz kimse sizden dünyayı kurtarmış olmanızı beklemiyor.

Kaçının:
Eğer başvurduğunuz kurumsal bir şirketse, o sisteme uygun biri olduğunuzu göstermelisiniz. Gönüllü TEMA çalışmalarına hayatınızı adama hayalleriniz o CV’de yer almamalı.

30-45 yaş arası
Silahınız: Keskin kariyer hedefleriniz

Birkaç deneyimden sonra, artık iş hayatından ne beklediğinizi biliyorsunuz. Önemli olan hedeflerinizi ve hırsınızı karşınızdaki kişiye de tüm açıklığıyla göstermeniz. Yaptığınız tüm işleri, sonlandırdığınız projeleri, geçirdiğiniz aşamaları ve gelecekte olmak istediğiniz noktayı net bir şekilde anlatın. Genel ve belirsiz cümlelerden kaçının. Lafı eveleyip gevelemeye gerek yok. Bu iş kariyeriniz için gerekli bir basamak ve siz de buna çok uygunsunuz. Unutmayın, bu yaş döneminde artık sunacağınız özelliklerin başvurduğunuz iş ve pozisyonu tam olarak karşılaması gerekiyor.

Kaçının:
Bu dönem hayatınızda, kariyerinize en çok odaklandığınız dönemdir. Yapmanız gereken, daha çok kariyer hedefinize uygun işlere odaklanmaktır.

45 ve üstü
Silahınız: Deneyimleriniz

Yaşınızı kesinlikle dezavantaj değil, tersine avantaj olarak kullanmaya çalışın. O zamana kadar bulunduğunuz tüm pozisyonlar, başarıyla bitirdiğiniz projeler, yer aldığınız tüm takımlar hakkında net bilgi verin. İşverenin sizin tecrübelerinizden sonuna kadar faydalanmak isteyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Ama tecrübelerinize güvenip enerjinizi göstermeme hatasına düşmeyin. Zira deneyimlerinizi etkili bir şekilde sunabilmek için dinamizm de şarttır. Zamanın gerisinde kalmadığınızı göstermelisiniz. Örneğin, kendinize ait bir internet sitesi ya da maillerinizi kontrol ettiğiniz bir Blackberry teknolojik gelişmelerle iç içe olduğunuzu işaret eder.

Kaçının:
Sosyal alandaki aktifliğinizi saklamaya gerek yok. O aktiviteler hem gençliğinizin sırrı, hem de enerjiniz kaynağıdır.

Yaşınıza Göre CV Hazırlamanın Yolları - *MSN Erkek - İş Dünyası