Merhaba

Ofisteyken zamanınızı en verimli biçimde geçirmenin yolları…‘Never Check You E-mail in the Morning’in yazarı Julie Morgenstern, “Güne dedikodularla dolu bir blog’a gömülerek başlarsanız, o gün tüm üretkenliğinizi yitirirsiniz. Oysa güne zor bir işi hallederek başlarsanız, üretkenlik duygusu tüm gününüze yayılacaktır.” diyor. Aşağıdaki 3 tavsiye, masanızda geçireceğiniz ilk 60 dakikayı olabilecek en verimli hale getirir.

Zemini hazırlayın

İş gününüz, aslında bir önceki günün son saatinde, çalışma masası adı verilen afet bölgesine bakarken başlar. Morgenstern, “Asla, ertesi gün ilk iş olarak ne yapacağınızı bilmeden ofisten çıkmayın.” diye öneriyor.

Önce depar

‘The Overwhelmed Person’s Guide to Time Management’ın yazarı Ronni Eisenberg, “Prime-time işler için beyninizin prime-time’ını kullanın.” diyor. Yani sabah ilk işiniz, büyük projelerden birini halletmek olsun. Böylece tekrar aynı anda çok işle uğraşmaya başladığınızda, verimliliğiniz yükselir. Ayrıca uyanıp kendine geldikten sonra beyniniz aynı anda birden fazla işi takip etmek için daha uygun bir hale gelir.

Outlook’unuzu beklemeye alın

Morgenstern, e-postanın ‘anında yanıt’ kültürü yarattığını söylüyor. En iyisi Outlook’un gelen posta uyarısını kapatmak, bir otelden “Rahatsız Etmeyin” etiketi alıp göz önüne yerleştirmek ve telefonunuzu aramaları beklemeye alacak şekilde ayarlamak.

İş arkadaşlarınızın bir adım önüne geçin - *MSN Erkek - İş Dünyası