Merhaba

Geride kalmayın. Yükselmenin yolu, işvereninizin beklentilerinin üzerine çıkan yaratıcı çözümler
üretmekten geçer.Karşılaştığınız sorunları aşmak için rapçilerden, araştırmacılara kadar, esinlenebileceğiniz bir dizi yaratıcı dehayı inceledik.

Sorun:

Fikirleriniz ya çok yabani ya da çok uysal.

Çözüm:

Beyninizin iki tarafını da kullanın. Yaratıcılığın biyolojik temelleri üzerinde çalışan Profesör Robert Bilder, “Beynin sağ bölümün daha çok yeni fikirlerin değerlendirilmesi için, sol bölümü ise fayda seçimi için çalışır,” diyor. En yenilikçi fikirler her iki yaklaşımı da içerir. Bütün yaratıcı fikirlerinizi bir kâğıda yazın ve fayda dedektörlerinizi harekete geçirerek, hangisi sayesinde bir kazanım elde edeceğinize, ihtiyaçlarınızı karşılayacağınıza karar verin. Artık patronun karşısına çıkabilirsiniz.

Sorun:

Haftalık beyin fırtınası oturumlarında doğaçlama fikir üretebilme baskısı yüzünden bunalıyor ve silikleşiyorsunuz.

Çözüm:

Çalışın. Mos Def’in eski partneri, hip hop sanatçısı Talib Kweli “Rap yaparken doğaçlama yapamıyorum. Bu yüzden ritmi alır ve önceden çalışırım.” diyor. Def stüdyoya girip o anda bir şarkı yapabiliyor. Oysa Kweli bunun için önceden çalışması gerektiğini belirtiyor, “Söz yazımında iyi değilim, bu yüzden çok çalışmam gerekiyor. Bir şarkıyı ele alır, onun üzerinde haftalarca çalışırım.” Toplantıdan bir gün önce gündem üzerinde çalışmaya başlayın ve fikirlerinizi geliştirin. Toplantıda ortama hâkim bir noktaya yerleşin. Böylece herkes parlak fikirlerle gelen bu yeni adamı merak etsin.

Sorun:

Yaratıcılığınız giderek tükeniyor.

Çözüm:

Aradığınız şey, ateşleyici iş ortamının dışında. Televizyon tarihinin en uzun süre devam eden sitcom’u Simpsonlar’ın yapımcısı ve yazarı Al Jean “Esinlenmeye açık olun, parlak fikirler her yerden gelebilir.” diyor. Önemli olan onları taze oldukları anda yakalayabilmektir. Günlük olaylardan esinlenmeye başladığınızda, doğru yolda olduğunuzu anlayacaksınız. Artık çevreme baktığımda kıvrak zekâlı ve sarı tenli insanlar görüyorum.”

Parlak Bir Fikre İhtiyacınız Olduğunda - *MSN Erkek - İş Dünyası