TSEV işsizlik sorununa çözüm olacak yeni bir proje hazırladı. Vakıf mayıs ayından itibaren sigorta acenteleriyle işbirliği yaparak ihtiyaçları doğrultusunda lise mezunlarına sigortacılık eğitimi verecek.Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı (TSEV) sigorta sektöründe istihdamın niteliğinin ve sayısının artırılması amacıyla eylem planı hazırladı. Türkiye'de işsizlik oranının yüzde 14 seviyelerinde olduğuna dikkat çeken TSEV Müdürü Prof. Dr. Suna Özyüksel, mayıs ayından itibaren lise mezunu gençlere yönelik sigortacılık kursuna başlayacaklarını açıkladı.

Son 3 yılda 18 ilde 40 bin kişiye eğitim verdiklerini anlatan Özyüksel, 'Türkiye'de sigorta sektörü küçük olduğu için maalesef çok ciddiye alınmıyor. Peki yabancı sermaye neden bu kadar sektörle ilgleniyor? Çünkü sektörün gelişim potansiyeli yüksek ve önü açık. Bu yüzden gençlere bu sektörde çok geniş istihdam olanakları var' dedi. Özyüksel, sektörde çalışmak isteyen gençlere 'Özel Sigortacılık Kursu' ile sigorta eğitimi vererek gençlerin kolay iş bulabilmelerine destek olmayı hedeflediklerini söyledi.

İŞSİZLİĞE ÇARE OLACAK

İngiltere ve Türkiye'deki finans sektörlerinin durumunu karşılaştıran Prof. Dr. Suna Özyüksel, İngiltere'de finans sektörünün aktif büyüklüğü 7.7 trilyon euro iken, Türk finans sektörünün büyüklüğünün 438.6 milyar euro olduğuna işaret ederek şunları söyledi: 'İngiltere'de finans sektörü 1.2 milyon kişiye istihdam sağlarken, Türkiye'de finans sektöründe 248 bin kişi çalışıyor. Sadece sigorta sektöründe çalışan sayısı ise yaklaşık 60 bin. Rakamlar, Türk finans sektörünün istihdam potanseyelini ve işsizliğe nasıl çare olabileceğini çok açık bir biçimde gösteriyor.'

Eksper yetiştirecek

TSEV'in olası bir İstanbul depremi için gönüllü eksper yetiştirme projesi olduğunu da anlatan Özyüksel, 'Olası bir İstanbul depreminde mevcut sigorta eksperleri konut hasarlarını tespit etmekte yetersiz kalacak. DASK ile işbirliği halinde özellikle belediyelerde çalışan inşaat mühendisleri ve mimarlardan gönüllü bir eksper havuzu oluşturacağız' dedi. 22 eğitim semineri TSEV'İN Eylem Planı çerçevesinde Türkiye'nin tarihindeki en büyük eğitim projesi olan 'Zorunlu Acente Teknik Personel Eğitimi'ni gerçekleştirdiğini anlatan Özyüksel, sigorta şirketleri ile brokerlık ve eksperlik şirketleri çalışanlarının niteliklerinin artırılması için her yıl yaklaşık bin personele eğitim verildiğini aktardı. Özyüksel, üniversite-sektör işbirliği çerçevesinde de, Erzurum, Kütahya, Ordu, Nevşehir, Van, Sivas, Antalya, Kayseri, Uşak, Afyon gibi illerdeki üniversitelerde bugüne kadar 22 eğitim semineri düzenlediklerini ve bu seminerlerde yaklaşık 2 bin öğrenciye ulaşıldığını ifade etti.

CafeSiyaset.com