+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

İşten atılmak dünyanın sonu değil

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve İş ve Kariyer Forumunda Bulunan İşten atılmak dünyanın sonu değil Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Eğer işinizden olduysanız, işte size yeni bir başlangıç için ipuçları... Bugün şirketlerin en tepesine kadar yükselmiş ya da iş hayatında

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Üye Numarası
  49776
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Samsun
  Yaş
  36
  Mesaj
  2.600
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  72677

  İşten atılmak dünyanın sonu değil

  Eğer işinizden olduysanız, işte size yeni bir başlangıç için ipuçları...
  Bugün şirketlerin en tepesine kadar yükselmiş ya da iş hayatında büyük başarılar elde etmiş kimi yöneticilerin de bir zamanlar işten çıkarıldığını mutlaka okumuş ya da tanık olmuşsunuzdur. İşten çıkarılmak çoğumuz için bir kabus fakat bunu hayatın bir gerçeği olarak kabullenmeliyiz. Yaşanan hayal kırıklığının ve belirsiz hale giren geleceğin yarattığı panik duygusunun aşılması kolay olmasa da bu süreci daha az sancıyla atlatmak mümkün.

  Uzmanlara göre işten çıkarılmanın, olumsuz bir psikoloji yaratması kaçınılmaz. Çoğunlukla işten çıkarılan kişiler öfkeyle utanç arasında gidip gelen bir ruh hali içine girerler. Çünkü herkesin geçmişte çalıştığı firmalar ve edindiği tecrübeler gelecek kariyer hayatını ciddi anlamda etkiler.

  İşten çıkarıldınız. En az zararla nasıl kurtulursunuz?
  Ancak böyle bir durumla karşılaştığınızda sormanız gereken önemli sorular var: İşinizi kaybettiğinizi öğrendiğinizde işvereninize vereceğiniz yanıt ne olmalıdır? Kimlerden referans isteyebilirsiniz. Şu anki işinizden çıkarılmanın size vereceği olası zararı nasıl minimize edebilirsiniz?
  Pek çok işten çıkarılan kişi maalesef bir sonraki iş görüşmesinde masanın karşısına oturmadan önce bu soruların cevaplarını pek düşünmez. İyi bir plan ve hazırlıkla bu süreci iyi atlatabilir, iş arayışlarınızdan iyi sonuçlar alabilirsiniz. Peki nasıl?

  İstemekten çekinmeyin
  • Öncelikle sizi işten çıkaran yöneticinizin sizin için olumlu bir referans yazıp yazmayacağını öğrenmelisiniz. Sakın gülmeyin. Sizi işten çıkarması, sizin işsiz kalmanızı istemesini anl***** gelmez. Büyük olasılıkla sizi işten çıkarmış olmak onun da keyfini kaçırmıştır ve hala sizin için bir şeyler yapıyor olmak onun suçluluk duygusunu hafifletecektir.

  • Referans istemek ya da onun referans verme teklifini kabul etmekle asıl siz kazançlı çıkarsınız. Doğrusu yeniden yapılanma, organizasyon değişikliği gibi daha objektif sebeplere dayanan işten çıkarılmalarda referanslarınızda bunun belirtilmesi sonraki iş görüşmelerinde işinize yarayabilir. Üstelik iş görüşmelerinde karşınızdaki mülakatçının en çok ilgilendiği şey eski şefinizin sizin hakkınızdaki düşünceleri olacaktır.

  • Eğer duygusal olarak hazırsanız, eski şefinizi arayın, onunla bir dönem birlikte çalışmaktan duyduğunuz memnuniyeti ve bu noktaya gelmiş olunmasından dolayı duyduğunuz üzüntüyü ifade edin. Ardından da iş arama sürecinde size yardımcı olacak bir referans yazıp yazmayacağını sorun. Eğer hevesle yardımcı olacağını belirtiyorsa, yazılacak olanları siz yönlendirin.

  Alternatif referanslar yaratın
  • Eski yöneticiniz en mantıklı referans kaynağıdır.

  • Bazen bu eski yönetici referans istenecek kişiler listesinin sonunda yer alabilir. Böyle durumlarda sizin yetenekleriniz ve profesyonel becerileriniz konusunda yorum yapabilecek kredibiliteye sahip kişiler alternatif olabilir.

  • Diğer departmanların yöneticileri, danışmanlar, işinizi gözlemleme fırsatı bulmuş olan iş paydaşları sizin deneyimlerinizi yansıtacak iyi birer kaynak olabilir. Bu kaynaklar bir CV’de eski bir yöneticinin eksikliğini giderebilecek saygınlıkta ve etkinlikte sizi anlatabilir.

  Durumunuzu dramatize etmeyin
  Bir iş görüşmesinde daha önceki işinizden neden çıkarıldığınızı olumlu cümlelerle aktaramıyorsanız, harika referansların da pek bir etkisi olmayacaktır. Bu konuda size yönelebilecek zeki bir mülakat sorusuna en uygun cevabı bulmaya çalışmak yerine akıllı bir yanıt hazırlayın, hatta bu soru gelmeden proaktif davranıp cümle aralarına etkili açıklamalar yerleştirin.

  • İş görüşmesine öncelik verin, spotları kariyer ve iş deneyimlerinize çevirin, becerilerinizi vurgulayın.

  • Konuşmayı beş altı dakikayla sınırlı tutun.

  • Son işinizden ayrılma durumunuzu gerçekçi sebeplere dayandırarak, sakin bir şekilde önemini fazla abartmadan açıklayın. Bu kendinize olan güveneniz arttıracak ve beden dilinizden kendinizi ifade etme yeteneğine kadar bir dizi konuda yüksek puan almanızı sağlayacaktır.

  Özeleştiriyi atlamayın
  • İşten çıkarılmış bir çalışanın iş görüşmesinde yapacağı en büyük hata tüm kabahati eski yöneticiye kesmek olur. Bu sizi rahatlatır ancak kesinlikle bir hatadır. Eski yöneticinizin ne kadar kötü biri olduğunun burada bir önemi yoktur, siz de bu noktaya gelinmesinde bir paya sahip olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.

  • Deneyimlerinizden neler öğrendiğinizi yansıtmak sizin olgunluğunuzu gösterir.

  • Tabii bunu yaparken kendinizi de yerden yere vurmayın.

  • Deneyimsizlikten kaynaklanan fakat affedilebilir hatalara odaklanın. Zorlayıcı koşulların varlığını es geçmeyin.

  • Sizi oyun dışı bırakmayacak özeleştiri tonunu tutturmaya özen gösterin.  leyditürk

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Devrim Yoldaş
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125281
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Cevap: İşten atılmak dünyanın sonu değil

  Orasını burasını bilmem ama,
  işten atmak işçiye çok büyük hakarettir, yanlışlıktır.
  İnsanı onursuzluğa sürüklemek, kişiliksizleştirmektir.
  Ailesini ise perişan etmektir.
  Kısacası tamamıyla yanlış bir durumdur...
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

Benzer Konular

 1. Dünyanın sonu sizi korkutuyor mu?
  merkür Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-05-2013, 04:17 PM
 2. Dünyanın sonu gelceğini bilseydiniz,yanınıza neler alırdınız? :)
  Hande Beril Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 30-05-2012, 06:32 PM
 3. Ticarete Atılmak İstiyorum
  deepoint Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-12-2009, 03:14 PM
 4. Pabucu dama atılmak
  onairci Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-10-2009, 08:00 PM
 5. İşten Atılma sebebi
  Karakarizma Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-04-2007, 08:43 AM
Yukarı Çık